سرکوب مردم فرانسه از سوی ستاد حقوق بشر محکوم شد

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در پی حوادث اخیر فرانسه و سرکوب معترضان موسوم به جلیقه زرد، با صدور بیانیه ای خطاب به سازمان های بین المللی و دولت فرانسه اقدام های سرکوبگرایانه این کشور را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این بیانیه آمده است: حوادث اخیر پاریس و شهرهای دیگر فرانسه از جهت مقابله خشونت بار پلیس و نیروهای امنیتی این کشور با مردمی که در مواجهه با بی عدالتی ها و تبعیض های غیر قابل تحمل به پا خواسته اند؛ تاسف بار، خطرناک و نگران کننده است.
دولت فرانسه که خود را متعهد به مقررات و کنوانسیون های حقوق بشر اعلام کرده است باید در نخستین اقدام هرچه زودتر کسانی را که تظاهرات کنندگان را به قتل رسانیده و مضروب کرده اند تحت پیگردِ شفاف قضایی قرار داده و برای اطلاع رسانی نتایج آن در مجامع بین المللی گزارش های کاملی ارائه دهد.
در دومین اقدام دستگیری های وسیع و بی قاعده ای که عملا مصداق دستگیری خودسرانه و دسته جمعی است هرچه زودتر متوقف شود.
سوم اینکه دولت فرانسه باید نسبت به دیکتاتوری سکولار، لیبرال سرمایه داری پاسخگو باشد و اجازه دهد مردم این کشور نظرات خود را به راحتی اعلام کنند.
این بیانیه می افزاید: ما از شورای حقوق بشر سازمان ملل انتظار داریم ، مقدمات تعیین گزارشگر ویژه برای اتفاقات اخیر فرانسه را در دستور کار فوری خود قرار دهد و همچنین از دبیر کل سازمان ملل می خواهیم که حوادث ناگوار جاری را به طور منظم زیر نظر داشته و گزارش های مربوطه را برای آگاه‌سازی افکار جامعه بین الملل اعلام کند.
تظاهرات اعتراضی شهروندان فرانسوی علیه افزایش مالیات سوخت از 26 آبان ماه (17 نوامبر) در خیابان‌ها و بزرگراه های شهرهای مختلف آغاز شده است. معترضان فرانسوی که خود را جلیقه زردها می نامند برخلاف همیشه از طرف احزاب سیاسی یا سندیکاها به خیابان ها نیامده اند و رهبری نیز ندارند.
مخالفان ماکرون، وی را رئیس جمهوری ثروتمندان جامعه فرانسه می دانند که با حذف مالیات بر دارایی، خواهان این است تا کمبود منابع درآمدی را از اقشار ضعیف تر دریافت نماید. آنها خود را طردشدگان فرانسه می دانند که نه احزاب و نه روشنفکران هیچ وقت خواسته های آنها را نمایندگی نکرده اند.

41231

کد خبر 1211497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  34 5
  واقعا چگونه میتوان اینقدر وقیح بود
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
   24 2
   آخه اینها کهریزک و سعید مرتضوی ندارن.. وگرنه تا الان خس و خاشاک هاشون را جمع کرده بودن
 • US ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  36 2
  بله بايد حقوق بشر و نحوه برخورد با معترضين رو از ايران ياد بگيرن
 • LU ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  34 1
  مال ما و چی تایید هم می کنند 8
 • AT ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  1 0
  فرانسه گشت ارشاد و کهریزک و اوین هم دارن؟