آقایان، این مشکل را با VAR حل کنید

عملکرد داوران در لیگ برتر دیگر تقریبا صدای همه تیم ها را درآورده است.

عرفان حاج‌بابایی: کلیدواژه اتفاقات فوتبال ایران طی همین چند هفته گذشته، چیزی جز داور و اشتباهات داوری نبوده است. فرقی نمی کند علیرضا فغانی با آن سابقه درخشان بین المللی لب به سوت ببرد یا داورانی جوان و کم تجربه به قضاوت یک بازی انتخاب شوند.

به نظر می آید که قضاوت در لیگ ایران با اشتباهات گوناگون آمیخته شده و هیچکس هم قرار نیست از عملکرد یک داور در پایان مسابقه راضی باشد.

جدای از اینکه در این دعواها و اعتراضات کدام تیم حق دارد و چه کسی ضرر کرده یا سود برده،  این حجم از اعتراض و شکایت از تصمیمات تیم داوری واقعا بی سابقه است.

فقط اعتراض‌ها!

بیایید از ابتدای فصل مسئله داوری را پی بگیریم. بدون تردید در این نیم فصل هیچ تیمی به اندازه نساجی با جواد نکونام از داوری ضربه نخورده است. او که فقط ۱۶ امتیاز در نیم فصل اول دارد اگر امتیازاتش در بازی ها به خاطر اشتباهات فاحش داوری در بازی های این تیم در تبریز برابر تراکتورسازی، در اصفهان برابر سپاهان و چندین بازی دیگرگرفته نمی شد شاید امروز جای میانه جدول در میان ۵ تیم مدعی قرار می گرفت اما...

سپاهان و پرسپولیس خودشان از مدعیان لطمه دیدن از اتفاقات داوری هستند.

دعوایی که هر روز قوت می گیرد و مدام بیشتر و بیشتر می شود چون دو تیم در کورس قرار گرفته اند. تیم هایی چون پدیده ،  پارس جنوبی و البته استقلال هم خود را قربانی این اشتباهات می دانند و پیاپی اعتراض دارند. حالا استقلال از بازی پارس جنوبی تا فولاد و سایپای حذفی و همین بازی آخر با پدیده خود را قربانی ناداوری می داند و از مدیر تا بازیکنان جوانش به دست های پشت پرده می تازند.

آیا اشتباه هست؟

 اعتراضات و شکایاتی که وقتی مو شکافی می شوند،مشخص می شود که چندان بی راه هم نیستند. همین جدال شب گذشته استقلال و پدیده جدیدترین شاهد در اعتراضات شدید به تصمیمات داور است. از رنگ کارت محمد دانشگر در دقایق ابتدایی تا گل آفساید استقلال و در نهایت کارت قرمز اللهیار صیاد منش، همه تصمیماتی مشکوک و بحث برانگیز بودند که نتیجه ای جز تنش در زمین، التهاب روی سکوها و اعتراض در مصاحبه ها را به همراه نداشتند.

برای مثال هفته قبل تقریبا همه کارشناسان داوری به اشتباهات بازی سپاهان و پرسپولیس اذعان کردند. اگر قلعه نویی به فغانی گفت قلدرخان سر تیمش را بریده و به کمیته اخلاق احضار شد ، به این دلیل بود که پنالتی گرفته شده روی علیپور درست نبود.

نکته ای که باید در این میان به آن توجه شود، این است که فدراسیون فوتبال و کمیته داوران باید تمهیداتی بیاندیشند که این حجم از اشتباهات تاثیرگذار تا این گونه فوتبال ایران را تحت تاثیر خود قرار داده کاهش پیدا کند. این روزها چالش داوران در لیگ برتر دیگر از حد اشتباه گذشته و عملا به بحرانی فراگیر تبدیل شده. بحرانی که از صدر تا پایین جدول به پای آن سوخته اند. در این فصل امکان ندارد مربی ای پیدا شود که حداقل یک بار از داوری گله و شکایت نکرده باشد و این آمار برای فوتبال ایران قطعا فاجعه است.

در این میان شاید در کنار همه اقداماتی که برای بهبود کیفیت داوری باید انجام شود، می توان به تکنولوژی روز دنیا متوسل شد. کمک داور ویدیویی یا همان VAR این روزها اشتباهات داوری در سطح فوتبال جهان را به حداقل رسانده و به تصحیح اشتباهات داور بسیار کمک می کند. این پدیده در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم، یکی از واجب ترین نیازهای این روزهای فوتبال ایران است که می تواند بخشی از این بحران را حل کند.

254 251

کد خبر 1212466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =