دلیل افزایش قیمت‌ و بحران در کالاهای مصرفی کجاست؟

تسنیم نوشت: سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم مشخص شد صادرات دلیل بروز بحران و افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی نیست.

محمد رضا مودودی سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران درباره صادارات کالاهای مصرفی مردم و افزایش قیمت این کالاها در بازار داخلی، اظهار کرد:  بر اساس بررسیهای که انجام دادیم مشخص شد، میزان صادرات رب گوجه فرنگی در بازده شش ماه سال جاری از مدت مشابه سال گذشته، 10 درصد کمتر بوده است و آنچه که بازار را بحرانی نشان میداد ربطی به صادرات نداشت ؛ زیرا در صورتیکه قرار بود صادرات بازار را با بحران مواجه میکرد این اتفاق باید سال گذشته روی میداد. 

وی افزود: به نظر می رسد که دلیل خاص شرایط بازار رب گوجه فرنگی احتکار خانگی و افزایش میزان خرید خانگی بود و همچنین احتکارهای انبوهی که توسط دلالها به این امید شکل گرفت که قیمتها افزایش مییابد.

وی در پاسخ به این سوال که بر اساس چه ملاکی اجازه صادرات در کالاها مصرفی مردم را میدهید، تصریح کرد:میزان صادرات رب گوجه در ماهه 7 ماه سال جاری تنها به اندازه 5 درصد ظرفیت تولید کشور است و بر این اساس بود که اجازه صادرات داده شد و ملاک صادرات در بقیه محصولات نیز بر همین اساس است.

مودودی گفت: در صورتی نیز که دستگاه های دیگر ممنوعیت صادرات اعلام کنند ما به آنها میگوییم که صادرات دلیل بروز مشکل در بازار و تشدید قیمت آن محصول نیست.

64231

کد خبر 1212477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =