مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلف

فارس نوشت: در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.

فاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری نظیر سوئیس وجود دارد و در صورتی که این مسئله حل شود، بسیاری از مشکلات جامعه ایرانی حل خواهد شد و دیگر شاهد فرار مغزها نبوده بلکه بازگشت شخصیت‌های رفته از کشور را تجربه خواهیم کرد.
 

بنا به عدد تعیین شده از سوی وزارت کار و سازمان‌های دست اندر کار حداقل حقوق هر کارگر ایرانی برای یک ماه اشتغال یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۴۰ تومان تعیین شده است. با احتساب کارکرد ماهانه ۱۹۲ ساعت برای کارگران حداقل دستمزد ساعتی آنها در ایران معادل ۶۰۰۰ تومان و یا با احتساب دلار ۹۹۰۰ تومان معادل ۰.۶ دلار است.

بیشترین حداقل دستمزد ساعتی کارگران در میان کشورهای عضو این سازمان مربوط به لوکزامبورگ  است. حداقل دستمزد هر کارگر در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار است که معادل ۱۹.۱۶ برابر حداقل دستمزد در ایران است.

جایگاه بعدی بالاترین حداقل دستمزد در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه مربوط به فرانسه با ۱۱.۳ دلار است و این بدان معناست که هر کارگر فرانسوی حداقل ۱۸.۸ برابر یک حداقل بگیر در ایران دریافتی دارد.

حداقل درآمد ساعتی کارگران در استرالیا که در جایگاه سوم بالاترین حداقل دستمزد ساعتی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه قرار دارد ۱۱.۳ دلار است و کارگران این کشور نیز ۱۸.۸ برابر کارگران ایرانی حداقل درآمد دارند.

آلمان، بلژیک، هلند، نیوزیلند، ایرلند و انگلیس نیز به ترتیب با ۱۰.۶، ۱۰.۱، ۱۰، ۹.۵، ۹.۳ و ۸.۷ دلار حداقل درآمد ساعتی کارگران در جایگاه‌های چهارم تا دهم کشورهای با بالاترین حداقل دستمزد در میان اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه قرار دارند که به طور متوسط درآمد کارگران در این کشور با ۱۶ برابر حداقل بگیران ایرانی است.

حداقل دستمزد در دیگر کشورها نظیر آمریکا و ژاپن نیز به ترتیب معادل ۸ و ۷.۳ دلار است که این بدان معناست که کارگران در این کشورها  ۱۲ برابر کارگران ایرانی حقوق می‌گیرند.

از دیگر کشورهای مهم عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ترکیه است که به دلیل مجاورت با ایران می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای در این زمینه برخوردار باشد. حداقل درآمد ساعتی کارگران در ترکیه ۵.۹ دلار است که با احتساب ۰.۶ دلار حداقل درآمد ساعتی کارگران در ایران می‌توان گفت که کارگران ترک ۱۰ برابر کارگران ایرانی حقوق می‌گیرند.

درآمد کارگران در  کره جنوبی نیز حداقل ساعتی ۶.۴ دلار است که حدود ۱۱ برابر درآمد حداقل‌بگیران در ایران محسوب می‌شود. کلمبیا، برزیلی،‌ روسیه و مکزیک در میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه کمترین درآمد را دارند به گونه‌ای که هر کارگر در این کشورها به ازای هر ساعت کار به ترتیب ۲.۵، ۲.۲، ۱.۷ و ۱ دلار حقوق دریافت می‌کنند. درواقع متوسط درآمد کارگران در این ۴ کشور ۱.۸۵ دلار است که بیش از سه برابر درآمد کارگر ایرانی است. درواقع کارگران در مکزیک هم با حداقل درآمد ساعتی یک دلار، ۱.۶ برابر کارگران ایرانی درآمد دارند. 

لازم به ذکر است که کارگران ایرانی بر اساس قانون کار ملزم هستند در هفته ۴۴ ساعت کار کنند و این در حالی است که در دیگر کشورها این رقم کمتر است به گونه‌ای که کارگران فرانسه ۳۵ ساعت، جمهوری سان مارینو ۳۷.۵ ساعت، بلژیک ۳۸ ساعت، انگلیس ۳۸.۱ ساعت، ایرلند ۳۹ ساعت و آلمان ۳۹.۱ ساعت به صورت هفتگی الزام به کار دارند.

می‌توان گفت که در میان کشورهای اروپایی، کشورهای اروپای شرقی کمترین درآمد و کشورهای اروپای غربی بیشترین درآمد را به کارگران خود می‌دهند. بهترین درآمد در میان کشورهای اروپایی در فرانسه، انگلیس، ایرلند، هلند، آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک و سوئیس است و کمترین درآمدها در این قاره نیز مربوط به مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو، بوسنی و هرزه‌گوین، صربستان، بلغارستان، لهستان، رومانی، مولدوای، اوکراین، بلاروس و روسیه است. 

لازم به ذکر است کشورهای اروپایی نظیر فنلاند، سوئد، دانمارک، نوروژ و ایسلند حداقل درآمد کارگران ثبت نشده است.

64231

کد خبر 1212478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  33 1
  ظلم از این بالاتر!
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   14 1
   بعد میان قیمت اب گاز برق بنزین و ... در ایران رو با جاهای دیگه دنیا مقایسه میکنن!!!
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  32 1
  چه عجب، یه بار همچین مقایسه ای شد. همش قینت بنزین و برق و اب مقایسه میشه. تازه کارگرای اونور با حقوقای چندبرابر ایران، در جامعه هم امکانات توپ مثل متروی قوی تراموا بهداشت و درمان رایگان و... هم دارن
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  15 0
  یه زحمت بکشید قدرت خرید رو هم در قبال مزد کاری بررسی کنید
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  2 18
  نلباید که با دلار مقایسه کرد
 • علی IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  26 1
  با این درامد هایی که ما داریم تا اخر عمرمان هم کار کنیم حتی نمی توانیم یک زندگی فقیرانه برای خدمان درست کنیم من درامدم روزی 30 تا 40 هزار تومان است که با این پول حتی نمی توان شکم خودم را سیر کنم و چهل چهار سالم شده از بیست سالگی هم کارکردم ولی عین کسی که روی تردمیل می دوبه هیچ چیزی نرسیدم
 • آرش IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  23 1
  این آمار ایران رو کی گرفته !!! تو ایران یه کارگر در روز 9 الی 10 ساعت کار میکنه ، که با احتساب روز جمعه که پنج ساعت اضافه کاری داره در هفته 60 الی 66 ساعت کار میکنه ولی حقوقش یه هزارم دیگر کشورها نیست حتی حقوقشم سر موقع نیست . این ظلم هست
 • AT ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  7 2
  مرسی که بالاخره حرف حق مردم رو هم نوشتید
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  1 7
  با دلار که نمیشه مقایسه کرد. شرایط کارگرهای ایرانی خوب نیست ولی شما باید مقایسه رو با توجه به هزینه ها انجام بدید. وگرنه درآمد مهندس و معلم ایرانی هم یک صدم مهندس و معلم آمریکایی نیست. شاید اینطوری فقط پزشک‌ها ایرانی بتونن با خارجی‌ها رقابت کنن.