چند درصد خانوارهای ایرانی بهره مستقیمی از یارانه بنزین نمی‌برند؟

بحث بر سر ضرورت افزایش یا ماندگاری قیمت بنزین در حالی بالا گرفته است که بررسی های آماری نشان می دهد بیش از نیمی از خانوارهای ایرانی به خودروی شخصی دسترسی ندارند.

 به گزارش خبرآنلاین، در حالی بنزین پا را از محدوده اقتصاد فراتر نهاده و در وادی سیاست سکنی گزیده است که آمارها حاکی از آن است یارانه سنگین پرداختی بابت توزیع ارزان ترین بنزین جهان ، پس از ونزوئلا ، در اختیار خانوارهایی قرار می گیرد که در ادبیات اقتصادی برخوردار نامیده شده و نیمی از خانوارهای یارانی به صورت مستقیم بهره ای از آن نمی برند .

 آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد نزدیک به ۴۹.۵ درصد از خانوارهای ایرانی در سال گذشته خودروی شخصی داشته اند. بر اساس آخرین آمار احصا  شده در قالب سرشماری سال ۱۳۹۵ از سوی مرکز آمار ایران ۲۴ میلیون و ١٩٦ هزار و ٣٥ هزار خانوار در کشور زندگی می کنند . این رقم طبیعتا در سال های اخیر افزایش یافته است اما با توجه به اینکه آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص نرخ برخورداری از خودرو محدوده زمانی سال ۱۳۹۶ را در بر می گیرد، با اغماض می توان همین وضعیت آماری را مستند قرار داد.

 یارانه بنزین

 مصرف بنزین در ایران ، نه امروز که ارزان ترین بنزین منطقه در کشور به فروش می رسد بلکه سال‌هاست معضل فراگیری برای اقتصاد تلقی می شود. در دوره‌هایی چون شرایط کنونی که فاصله قیمتی بنزین در داخلی و خارج از کشور سرسام آور می شود، این سرمایه ملی از ایران به طریق قاچاق خارج می شود .

 به این ترتیب بخشی از یارانه های اعطایی برای پایین نگه داشتن بهای بنزین در جیب قاچاقچیانی جا خوش می کنند که امتیازات در نظر گرفته شده برای اتباع ایرانی را متعلق به خود دانسته با خروج غیر قانونی بنزین ضربات هولناکی به اقتصاد وارد می کنند .

 بنزین امروز در شرایطی هزار تومان فروخته می شود که در کشورهای اطراف این ماده سوختی بین ۵ تا ۱۴ هزار تومان قیمت دارد از این رو قاچاق این فرآورده سود بالایی را در بر دارد . در عین حال ایران به منظور تامین نیاز خود نسبت به واردات بنزین اقدام می کند و در نتیجه بنزینی که با بهای بین المللی تحویل می گیرد با با یارانه ای سنگین در کشور توزیع می کند تا از این طریق سر از آن سوی مرزها در بیاورد .

خانوارهای ایرانی چقدر بنزین مصرف می کنند ؟

باید توجه داشت بخشی از خانوارهای ایرانی موتوسیکلت دارند.هر چند در گزارش بانک مرکزی میزان همپوشانی میان دارندگان موتوسیکلت و خودرو اعلام نشده است اما باید توجه داشت برخی از خاتوارهای دارنده خودرو ، موتوسیکلت نیز در اختیار دارند .

 بر اساس آمارهای بانک مرکزی میزان برخورداری خانوارها از این وسیله نقلیه ۱۶ درصد است . به این ترتیب حتی بدون در نظر گرفتن همپوشانی ها می توان چنین نتیجه گرفت که با احتساب برخورداری ۴۹.۵ درصد خانوارها از خودروی شخصی و ۱۶ درصد خانوارها از موتوسیکلت در بهترین حالت ۳۴.۵ درصد خانوارها هیچ وسیله نقلیه شخصی در اختیار ندارند. در این میان، راهی میانبر برای نزدیک تر بودن به واقعیت می تواند مد نظر قرار گیرد.اگر میزان همپوشانی را ۶ درصد در نظر بگیریم، ۶۰ درصد خانوارهای ایرانی وسیله نقلیه شخصی داشته و ۴۰ درصد فاقد وسیله نقلیه شخصی هستند. در این میان باز هم سهم دارندگان خودرو از مصرف بنزین بالاتر از سهم دارندگان موتوسیکلت خواهد بود .

 در این وضعیت یارانه تعلق گرفته به بنزین که بر اساس برخی محاسبات به روزانه ۳۵ میلیون دلار می رسد، به ۶۰ درصد خانوارها تعلق می گیرد و ۴۰ درصد که موقعیت مالی کمتری داشته و یا در نقاطی زندگی می کنند که محروم تر تلقی می شود، هیچ بهره ای از یارانه اعطایی به صورت مستقیم نمی برند . شمار این خانوارها بیش از ۱۰ میلیون خانوار در ایران است . آلودگی حاصل از مصرف بالای بنزین، ترافیک سنگین در شهرهای بزرگ و هدررفت منابع سهم کسانی است که در ایران فاقد وسیله نقلیه شخصی هستند.

 باز هم یارانه

برخی آمارهای ارائه شده دلالت بر آن دارد که  در نیمه نخست سال  بیش از ۵.۵ میلیارد دلار یارانه به بنزین تعلق‌گرفته است. پیش‌بینی می‌شود با ادامه روند کنونی مصرف بنزین در کشور با قیمت فعلی یارانه پنهانی که دولت باید بابت بنزین پرداخت کند از ۳۵ میلیون دلار به ۴۵ میلیون دلار در روز افزایش خواهد یافت. با احتساب نرخ تسعیر ارز به میزان ۴۲۰۰۰ ریال، یارانه پنهان بنزین حدود ماهانه برای هر نفر ۴۶۰ هزار ریال بوده است که پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده این رقم به ۷۰۰ هزار ریال افزایش یابد. اگر جمعیت ایران را ۸۰ میلیون در نظر بگیریم و به هر فرد ماهانه ۴۶۰ هزار ریال یارانه بنزین پرداخت شود، یعنی دولت ماهانه ۳۶۸۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند . به این ترتیب سهم ۱۰ میلیون حانوار با بعد کمتر از چهار نفر و بیشتر از سه نفر در جیب کسانی می رود که امکان در احتیار داشتن خودروی شخصی را دارا هستند .

بنزین مصداق بی‌عدالتی

 وضعیت کنونی یعنی عدم اعطای یارانه به خانوارهای کمتر برخوردار و بسیج امکانات کشور برای پاسخ به نیاز برخوردران را می توان نمود عینی بی عدالتی در جامعه دانست . پیش تر طرح هایی در خصوص اعطای سهمیه بنزین به تمامی خانوارها ارائه شد به این صورت که خانوار می تواند سهمیه بنزین خود را استفاده کرده یا به صورت نقدی ، آن را از دولت دریافت کند . هر چند چنین طرح هایی هنوز به نتیجه نر سیده است اما به نظر می رسد زمان بازنگری در اعطای یارانه به ثروتمندان در ایران فرا رسیده است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1212503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  43 5
  چرا نمینویسی چند درصد ایرانیها دیگه اجیل نمیتونن بخرن چرا شما به اصطلاح رسانه ها دارید کمر مردم رو خرد میکنین با حمایت کردن از این گرونیهایی که تنها و تنها مسئولش حکومت هست
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   5 22
   این چه ربطی دارد کاملا درست است. خانواده ای که پولدارنند و سه تا ماشین دارنندوبچه شان دور دور می کند. بیشترین سهم را از یارانه بنزین می برنند. ولی کسی که ماشین ندارد هیچی باید هر خانواده بتواند برای یک ماشینش ماهی دویست لیتر بنزین یارانه ای بگیرد. بقیه ازاد باشدا
 • امیر IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  44 5
  نیست پول نفت اومد سر سفره هامون حالا مونده بنزین؟؟بعد این چه آماریه؟؟مردم احیانا نه ار تاکسی استفاده میکنن نه آژانس ...دست به قیمت بنزین بزنن همه قیمت ها میره بالا .مخصوصا کرایه ماشین.قاچاق یه تانکر یقینا با دبه های بیست لیتری نمیشه تا کی میخواهین صورت مسئله رو پاک کنین.
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  39 4
  همه بهره می برند حتی اونهایی که مثل من ماشین ندارند. جون اگه بنزین گرون بشه سطح قیمتها بخصوص در حمل و نقل بالا میره و همه ضرر میکنن
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  17 1
  بابا می خواین بنزین رو گرون کنید چرا اینقدر آسمون رسیمون می بافید؟ چرا مردم رو احمق فرض کردید؟
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  21 2
  بنزین گران یا سهمیه بندی بشه، همه چیز گران میشه و 100% مردم بدبختر از اینی که هستن میشن
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  15 0
  تو فشار گذاشتن به مردم مسئولین دائم بقیه کشورها رو مثال میزنند،ولی تو یه میلیون موضوع دیگه میگن ما کشور مستقلی هستیم ،کجای دنیا قیمت اجناس 15 برابر میشه آب هم از آب تکون نمیخوره،فقط یک جای دیگرو مثال بزنید ؟
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  2 4
  این طور نیست .
 • حسین IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  2 13
  من به ناچار دوتا ماشین دارم چون در موقعیتی هستم که دسترسی به وسایل عمومی حمل و نقل برام امکان نداره یا باید کلی هزینه اژانس بکنم اصلا دوست ندارم هزینه خودرو و بیمه بدم حقوق دریافتی 3500000 دارم سه تا بچه هم دارم ، من متن بالا رو قبول دارم که بی عدالتی میشه ولی از طرفی اونهایی که مثل من هستند کدوم ور هستند از خوبها یا بدها بچه های من درسته که مال من هستن ولی نسل اینده این مملکت هم هستند دولت برای اینها داره چقدر هزینه میکنه که یک طرفه فقط داره به بنزین نگاه میکنه زیر ساخت چی داره که خودرو کمتر استفاده بشه
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   25 0
   اگه ثروتمندید که می توانید. هزینه ها را بدهید. ولی اگه ثروتمند نیستید چطور سه تا بچه دارید
  • کژال IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   5 1
   حتما من و امثال من که ماشین نداریم مال یه سرزمین دیگه ایم و بچه هامون هم قراره آینده جای دیگه ای رو بسازن،
 • NL ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  23 0
  چرا به جای این که مطلب در مورد بالا بردن قیمت سوخت بنویسید چرا در مورد بالا بردن میزان دستمزد و قدرت خرید مردم مطلب نمی نویسید شما میگید ما ارزانترین بنزین را داریم من هم میگم ما کمترین میزان دستمزد را داریم و حقوق یک کارگر ۱۰۰دلار میشه در حالیکه تو قطر و عربستان کارگر ۲۰۰۰دلار میگیره اصلا مردم چرا باید به خاطر چند قاچاقچی مجازات شوند اگر راست میگید با اون قاچاقچی ها برخورد کنید
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  33 0
  دوباره شروع شد آماده سازی ذهنی مردم برای موج جدید گرانی آن هم با کمک به اصطلاح رسانه های مردمی!!!
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  7 4
  بنزين گرون ميشه نگران نباش
 • هادی IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  21 1
  از قاچاق گفتید، اما فرضا قیمت بنزین ۳ برابر بشه. باز هم قاچاقش می ارزه واسه کسی که این کار رو می کنه. بحث متفرقه نکنید می خواین با این کارها ذهن خسته ی مردم رو آماده ی گرون کردن بنزین کنید اما باور کنید این ملت دیگه جون نداره یه تورم دیگه رو تحمل کنه. متاسفم واسه خبر آنلاین که این همه پست گذاشته واسه مقدمه چینی گرون کردن بنزین اما یک بار انعکاس نظرات مردم را در قالب یک پست تاب نمیاره
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  18 0
  مگه حمل ونقل عمومی را به سطح کشورهای دیگه رسوندید که ما را با اونا مقایسه میکنید یا مگه تونستید تورم را مثل کشورهای اطرافمون به نزدیک صفر برسونید یا مگه میزان درآمد ما و هزینه هامون با اونا یکیست
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  15 1
  همه این حرفها قبل از سال 84 زده شد و نرخ بنزین بالاخره آزاد شد دوباره از نو!