حلقه اطلاعاتی «پنج چشم» دور آلمان و ژاپن علیه چین و روسیه

ائتلاف اطلاعاتی گروه پنج چشم در سال ۲۰۱۸ با دادن مشاوره به هم‌فکران و متحدان خود درباره نحوه مواجهه با چین و روسیه، نسبت به پاسخ مشترک به نفوذ روزافزون این دو کشور اقدام کرده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، یک مقام اطلاعاتی آمریکا دراین‌باره به رویترز گفت مشاوره دقیق در مورد بهترین شیوه برای همکاری بیشتر میان اعضای گروه پنج چشم در حال اجرا است تا مانع از نفوذ چین و روسیه در کشورهای دیگر ازجمله آلمان و ژاپن شویم. {لینک}

در میتینگ ماه اوت اعضا شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزیلند در گلد کاست، روی به اشتراک‌گذاری بیشتر دیتا علیه دخالت‌ها و نفوذ خارجی‌ها تأکید شد.

گفته می‌شود دو کشور آلمان و ژاپن دست به همکاری با گروه پنج چشم زده و برخی منابع از همکاری فرانسه نیز سخن گفته‌اند که هنوز تائید نشده است.

هدف اصلی از این همکاری ممانعت از سرمایه‌گذاری چین در صنایع «های تک» و پیشرفته آلمان و ژاپن است که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود.

به گفته منابع آگاه بازداشت مدیر مالی هوآوی در راستای چنین همکاری‌ای میسر شده است تا مانع از نفوذ بیشتر چین در کشورهای غربی شوند.

نکته قابل‌توجه بعد از بازداشت دیپلمات سابق کانادا در چین، مقامات کانادایی از مهم بودن رابطه با چین سخن رانده و گفته‌اند به حفظ روابط ادامه می‌دهند.

پس از بازداشت خانم مینگ در کانادا، مقامات آمریکایی مدعی شدند که هوآوی از طریق یک کمپانی واسط در هنگ‌کنگ تجهیزات مخابراتی به ایران فروخته و قوانین آمریکا را نقض کرده است.

چین ضمن محکومیت این بازداشت اعلام کرده است که به هر اقدامی که لازم باشد دست می‌زند و دیروز دومین کانادایی در چین بازداشت شد تا غرب بداند چین بسیار جدی عمل خواهد کرد.

فوریه امسال مقامات اف بی آی، سیا و NSA اعلام کردند از تجهیزات هوآوی استفاده نخواهند کرد و کمپانی چینی تحت‌فشار شدید نتوانست گوشی‌های خود را از طریق اپراتورهای آمریکایی در این کشور به فروش برساند.

هوآوی در فناوری ۵ جی سرآمد بوده و به همین خاطر آمریکا، استرالیا و نیوزیلند گفته‌اند از فناوری ۵ جی هوآوی در زیرساخت‌های خود استفاده نخواهند کرد. انگلیس نیز تلویحاً عدم استفاده از ۵ جی هوآوی را اعلام کرد.

ژاپنی‌ها نیز به تبعیت از غرب عدم استفاده از هوآوی را در دستور کار خود قرار داده و سافت بنک ژاپن در توسعه ۴G LTE از نوکیا و اریکسون به‌جای هوآوی استفاده کرده است.

۵۶۵۶

کد خبر 1212559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =