ضربه کاری اوکراین به روسیه؛ پورشنکو از راه ارتدوکس وارد شد

با تاسیس کلیسای ارتدوکس اوکراین از نفوذ رهبر کلیسای ارتدوکس مسکو بر امور دینی اوکراینی‌ها کاسته می‌شود. دعوای کلیسای روسیه و اوکراین بیشتر بر سر نفوذ و قدرت در منطقه است.

به گزارش دویچه وله، کلیسای ارتدوکس اوکراین سال‌هاست که درصدد ایجاد کلیسای مستقل از کلیسای ارتدوکس روسیه بوده است. تا اینکه در اکتبر سال جاری بارتولومیو اول، استف اعظم کلیسای ارتدوکس در قسطنطنیه (استانبول) که رهبری بیش از ۳۰۰ میلیون مسیحی پیرو این آئین را بر عهده دارد پس از سه روز رایزنی درباره وضعیت کلیسای ارتدوکس اوکراین، به طور رسمی استقلال این کلیسا از مسکو را تائید کرد.
اوکراین اعلام کرده که یک کلیسای ارتدکس ملی و مستقل از روسیه تاسیس کرده است.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود که این اقدام، کرملین را از ابزاری که روسیه برای تسلط بر این همسایه خود از آن استفاده کرده، خلع می‌کند.

اسقف‌های سه کلیسای ارتدکس اصلی اوکراین در کلیسای جمع سنت سوفیا یک "شورای اتحاد" تشکیل دادند تا برای "کلیسای ارتدکس اوکراینی" رهبری تعیین کنند.

تشکیل این کلیسا موفقیت بزرگی برای پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری تحت حمایت آمریکای اوکراین است که ارتش او در یک درگیری مسلحانه علیه روسیه و جدایی‌طلبان شرق اوکراین جنگیده است.

پوروشنکو نتیجه تشکیل این شورا را آزادی از نفوذ روسیه دانست و آن را تحسین کرد.

به گزاری وال استریت ژورنال، او در تجمع چندین هزار نفری در مقابل کلیسای جامع گفت: این کلیسایی "بدون پوتین" است. کلیسایی بدون دعا برای دولت روسیه و ارتش آن است زیرا دولت و ارتش روسیه اوکراینی‌ها را می‌کشند.

اسقف‌های کلیسای ارتدکس روسیه در اوکراین که قرن‌ها ادعای تسلط بر اوکراین را دارند به طور عمده از حضور در نشست این شورا دوری کرده‌اند و دست‌کم دو نفر از آنان در این نشست شرکت داشته‌اند.

کلیسای روسیه از تصمیم بارتولومیو یکم، عالی‌ترین رهبر ارتدکس برای اعطای کلیسای خود به اوکراین و ایجاد شکافی در دومین قلمرو بزرگ مسیحیان انتقاد کرده است. کلیسای ارتدکس روسیه اتحاد خود با کلیسای بارتولومیو یکم را در ماه اکتبر به نشانه اعتراض متوقف کرد.

رهبر جدید کلیسای اوکراین ماه آینده به استانبول، جایی که  مقر بارتولومیو در آن قرار دارد، سفر خواهد کرد تا حکم خودمختاری این کلیسا را دریافت کند.

کلیسای ارتدکس مسکو حتی پس از اعلام استقلال اوراین از شوروی در سال ۱۹۹۱ نیز همچنان قدرتمندترین و محبوب‌ترین کلیسای ارتدکس بوده است اما کلیسای ارتدکس کی‌یف نیز در سال‌های اخیر و در میانه خشمش از الحاق کریمه به روسیه محبوبیت بیشتری به دست آورده است.

مقامات دولتی کلیسای ارتدکس مسکو را به حمایت از روسیه در درگیری با اوکراین متهم می‌کنند.

هزاران تن از مردم اوکراین ساعت‌ها در مقابل کلیسای جامع سنت سوفیا و سرمای بسیار ایستادند و به سخنرانی‌های سیاسی و مناجات‌ها گوش دادند.

همزمان با تاریکی هوا پوروشنکو در صحنه حاضر شد و گفت: این روز، روز استقلال نهایی ما از روسیه است.

52310

کد خبر 1213170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =