دمکرات‌ها باز هم برای عربستان نقشه دارند

برخی نمایندگان دمکرات سعی دارند تا مجلس جدید مسیری را که سنا در خصوص عربستان در پیش گرفته است، ادامه دهد.

تارنمای هیل گزارش داد، «نانسی پلوسی» عضو ارشد حزب دموکرات آمریکا تحت فشار است تا هنگامی که ریاست مجلس نمایندگان را برعهده می گیرد، دونالد ترامپ را در رابطه با عربستان به چالش بکشد.

به گزارش ایرنا، اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکاقصد دارند جلسات استماعی در خصوص جنگ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن برگزار کنند. آنها همچنین می خواهند ژانویه درباره قطع حمایت آمریکا از این جنگ رای گیری کنند.

دموکرات ها در انتخابات میاندوره ای ماه نوامبر توانستند اکثریت مجلس نمایندگان را از جمهوریخواهان بازپس بگیرند. پلوسی شانس اصلی ریاست بر این مجلس است. مجلس نمایندگان از اوایل ژانویه فعالیت خود را شروع می کند.
برخی نمایندگان سعی دارند تا مجلس جدید مسیری را که سنا درخصوص عربستان در پیش گرفته است، ادامه دهد. سنا که تحت کنترل جمهوریخواهان است هفته گذشته دو قطعنامه علیه عربستان تصویب کرد.

سنا در قطعنامه اول به پایان حمایت آمریکا از جنگ سعودیها و اماراتی ها علیه یمن رای داد. قطعنامه دوم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را مسئول قتل «جمال خاشقچی» روزنامه منتقد آل سعود شناخت.
مجلس نمایندگان این دو قطعنامه را بررسی نخواهد کرد. «رو خانا» نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا گفت که وی سال آینده قطعنامه متفاوتی در مورد یمن ارائه خواهد کرد. بنابه اعلام دفتر خانا، این قطعنامه «اولویت اصلی این نماینده در هفته اول ژانویه است.»

دفتر خانا پیش بینی کرد طرح وی که طبق «قطعنامه اختیارات جنگی» ارائه می شود، به راحتی به تصویب برسد. «هدر پرسل» سخنگوی خانا اظهار داشت: این نماینده یقین دارد هر دموکراتی درک خواهد کرد که حمایت از قطعنامه اختیارات جنگی در ماه ژانویه نفع سیاسی برای وی خواهد داشت.

اما هنوز معلوم نیست که پلوسی تا چه اندازه برای در دستور کار قرار دادن طرح خانا تعجیل خواهد کرد. «درو همیل» سخنگوی پلوسی اعلام کرد که وی قصد دارد این طرح را به صحن مجلس نمایندگان ببرد اما جدول زمانی برای آن تعیین نکرد. 

پلوسی پیشتر گفته بود که دموکرات ها مشتاق اقدام علیه عربستان در پی قتل خاشقچی است. اما وی از اقدام خاصی سخن نگفته است. پلوسی روز پنجشنبه بعد از حضور در یک جلسه استماع درباره قتل خاشقچی اظهار داشت: باید ببینیم که اوضاع چگونه پیش می رود. اما در هر حال، هر دو حزب از اقدام در این زمینه حمایت می کنند.

پلوسی گفت: «اگر شواهدی دال بر» دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقچی وجود داشته باشد از تحریم وی حمایت خواهد کرد. پلوسی یکی از نمایندگانی است که با خانا در مورد تدوین یک قطعنامه علیه عربستان همکاری می کند.

یک مشاور مجلس نمایندگان گفت که پلوسی به این دلیل از همکاری خود با خانا سخنی به میان نمی آورد که می خواهد ببیند نتیجه قطعنامه های سنا چه خواهد شد. رهبری دموکرات ها قصد دارد بر مسائل داخلی آمریکا توجه کند و اولین لایحه خود در مجلس جدید را در مورد حقوق رای دهندگان ارائه کند.

با این حال، کسانی که از قطعنامه خانا حمایت می کنند تلاش می کنند تا این طرح به سرعت در مجلس نمایندگان آتی بررسی شود. «کیت گولد» از مدیران موسسه لابی گری «کمیته دوستان در مورد قانونگذاری ملی» در ایمیلی گفت: تا زمانی که رهبری دموکرات ها به طور علنی به طرح قطعنامه برای پایان جنگ غیرقانونی آمریکا علیه یمن رای ندهد، لابی ها همچنان ادامه خواهد داشت تا یمن به اولویت اصلی کنگره بعدی تبدیل شود.

وی افزود که «قطعا» آرای کافی برای تصویب این قطعنامه در مجلس نمایندگان وجود دارد. گولد هشدار داد «به طور متوسط در هر 10 دقیقه ای که رای گیری در این باره به تاخیر می افتد» یک کودک یمنی جانش را از دست می دهد.
«مارک پوکان» عضو مجلس نمایندگان از ایالت ویسکانسین که در تدوین قطعنامه خانا مشارکت دارد، در بیانیه ای اعلام کرد که وی و همکارانش «فعلانه با رهبری دموکرات ها همکاری می کنند تا اقدام عاجلی در کنگره صورت گرفته و آن جنگ پایان یابد.»

235252

کد خبر 1213432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =