بیماری‌های غیرواگیر؛ علت ۸۲ درصد مرگ‌ها

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۸۲ درصد مرگ‌ها در سال ۲۰۱۷ در کشور به علت بیماری‌های غیرواگیر بوده است، گفت: مطالعه سلامت مادران و کودکان آغاز شده و زیرساخت مهمی برای حوزه تحقیقات خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین، رضا ملک‌زاده در مراسم چهاردهمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان که در بیمارستان مفید تهران برگزار شد، گفت: بر اساس مطالعه GBD که توسط ۳۵۰۰ محقق در دنیا در حال انجام است و حدود ۲۰۰ ایرانی نیز در این مطالعه مشارکت دارند، شاخص‌های مختلفی همچون امید به زندگی و سطح سلامت کشورها مورد بررسی قرار گرفته و بر همین اساس امید به زندگی، بدو تولد در میان زنان ایرانی به حدود ۸۰ سال و در مردان به ۷۶.۴ سال رسیده است که نبست به آنچه پیش‌بینی می‌کردیم امروز وضعیت بهتری داریم.

او ادامه داد: مرگ و میر کودکان و نوزادان نیز بر اساس این تحقیق در کشور ما مشخص شده که کاهش یافته و این موضوع از افتخارات نظام سلامت ایران است و علی‌رغم وجود جنگ تحمیلی، تحریم‌های دشمنان، حوادث طبیعی و سایر مشکلات توانسته‌ایم به این وضعیت خوب در منطقه در حوزه سلامت برسیم.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: امروزه بیماری‌های اسهالی حدود صفر شده و مرگ و میر مادران باردار به شدت کاهش یافته است. البته برای اینکه در زمینه کاهش بیشتر بیماری‌های نوزادی موفق شویم به امکانات بیشتری نیاز داریم.

ملک زاده اعلام کرد: در سال ۲۰۱۷، ۳۸۰ هزار مرگ در ایران داشتیم که ۷ درصد آن مربوط به مادران و کودکان، ۱۱ درصد مربوط به حوادث و تروماها و ۸۲ درصد به علت بیماری‌های غیرواگیر بوده است و این نشان می‌دهد نقش متخصصان کودکان در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر بسیار مؤثر است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در ارتباط با تولید علمی در حوزه سلامت گفت: در سال ۱۹۷۸ و قبل از انقلاب تنها ۷۵۰ مقاله در حوزه سلامت داشتیم که پس از جنگ تحمیلی این آمار نیز روند کاهشی داشت ولی طی ۲۰ سال گذشته رشد خوبی را شاهد بوده‌ایم، به طوری که در سال ۲۰۱۶ در منطقه از ترکیه نیز جایگاه بالاتری را به دست آوردیم. از نظر استنادات هم بالاتر از همه کشورهای منطقه قرار داریم.

او با اشاره به رشد سریع کیفیت تولید علم و کمیت آن طی سال‌های گذشته گفت: در سال ۲۰۱۸ جزو ۱۵ کشور تولید علم میان ۲۰ کشور جهان بوده‌ایم. همچنین ۳۰ درصد از تولید علم اکنون در بخش سلامت است و سهم مقالات علوم پزشکی در یک درصد مجلات دنیا و یک درصد مقالات پر استناد قرار دارد.
معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: رتبه تولید علم در حوزه کودکان البته در کشور ما نسبت به کل، بیشتر بوده و در این زمینه رتبه ۲۲ را داریم ولی در کل علم در رتبه پانزدهم قرار داریم و این نشان می‌دهد باید کارهای پژوهشی بیشتری در حوزه کودکان و اطفال انجام گیرد.

او از آغاز مطالعه سلامت مادران و فرزندان و اجرای پایلوت آن در استان‌هایی مانند اصفهان، یزد،‌ سمنان،‌ رفسنجان و ساری خبر داد و گفت:‌ این مطالعه زیرساخت مهمی در انجام تحقیقات در حوزه کودکان خواهد بود و ۱۵ هزار زوج و کودک وارد این مطالعه خواهند شد که تا حالا حدود ۷هزار مورد ثبت شده است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1213909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =