نگاهی به آتش‌سوزی‌هایی در مدارس، که منجر به مرگ کودکان شد

در ۲۰ سال گذشته بیشتر از ۷۰ دانش‌آموز به‌دلیل وسایل گرمایشی ناایمن در مدارس یا مصدوم شده‌اند یا جان خود را از دست داده‌اند و مشخص نیست این تعداد باید به چند برسد تا فکری به حال مدارس روستایی و سیستم‌های گرمایشی شود؟

به گزارش خبرآنلاین، آتش‌سوزی در مدارس بازهم جان ۳ دانش‌آموز را گرفت؛ صبح امروز پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی اسوه حسنه در زاهدان دچار آتش‌سوزی شد. آتش‌سوزی به‌خاطر استفاده از چراغ نفتی برای گرم‌کردن کلاس‌های درس. استفاده از چراغ نفتی در مدارس روستایی و احتمال بالای آتش‌سوزی در حالی رخ می‌دهد که استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های نفتی ممنوع است؛ اما اهمال‌کاری و بی‌توجهی باعث شده تا این قبیل حوادث در کم‌ترین حالت یک پروسه ۲۰ ساله داشته باشد و دائما تکرار شود.

در این حادثه یک دانش‌آموز پیش‌دبستانی و سه دانش‌آموز کلاس اولی دچار سوختگی شده‌اند که دو تا سه نفر از آنها فوت شدند. در همین میان علیرضا نخعی، مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گفت: «۲ دانش‌آموزی که در حادثه آتش‌سوزی مدرسه ابتدایی دچار آتش‌سوزی شده بودند به نام‌های صبا عربی و مریم نوکندی فوت کردند. اسامی ۴ دانش‌آموز دختر که در حادثه پیش دبستانی اسوه زاهدان صبح امروز دچار حریق شده و درصد سوختگی آنها بالای ۷۰ درصد گزارش شده است، به این شرح است؛ مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتامیرشکار.» گفتنی است قبلا در همین خبر از قول مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام شده بود ۳ ‌دانش‌آموز این حادثه فوت کردند ولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد تعداد فوت‌شده‌ها ۲ ‌نفر ‌هستند.

پس از آن، طبق اعلام علی مرادی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، سومین دانش آموز آسیب دیده در حادثه آتش‌سوزی دبستان دختران اسوه شهر زاهدان با تلاش پزشکان احیا شد.

دستور بازداشت صادر شد

در همین میان دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد. حجت الاسلام و المسلمین دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: «متاسفانه بر اثر آتش‌سوزی در یک مرکز آموزشی ٣ نفر از دانش‌آموزان فوت شدند و عده‌ای دیگر در بیمارستان بستری هستند، تیم پزشکی از تهران اعزام شده و برای انجام اقدامات درمانی در محل مستقر هستند.» او با اشاره به اینکه در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر هستند، ادامه داد: «با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد. متاسفانه استانداردهای لازم و نکات ایمنی در این مدرسه رعایت نشده بود و قطعا پس از وصول نظریه کارشناسی چنانچه سایر اشخاص و دستگاه‌ها در این رابطه مقصر شناخته شوند طبق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. این نهادها باید هر چه سریعتر گزارش مدارسی که حداقل استانداردهای قانونی در آن رعایت نشده است را به دادستانی ارسال کنند تا نسبت به تعطیلی و یا انتقال دانش آموزان به مکان مناسب‌تر اقدام شود.»

در ادامه بخشی از حوادث آتش‌سوزی مدارس در ۲۰ سال گذشته را می‌بینید:

حادثه

تاریخ

توضیح

تعداد مصدوم و فوتی

آتش‌سوزی مدرسه روستای شفت

سال ۷۶

آتش‌سوزی به علت وزش شدید باد و بلند شدن بخاری از روی زمین اتفاق افتاد. معلم فداکار این دانش‌اموزان جان خودش را به خطر انداخت و آن‌ها را نجات داد. حسن امیدزاده سال‌ها رنج ناشی از سوختگی را تحمل کرد و سرانجام سال گذشته در سن 58 سالگی در گذشت.

مصدومیت ۱۱ دانش‌آموز و یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه روستای سفیلان

سال ۸۳

حادثه به دلیل آتش‌گرفتن بخاری نفتی، تنها منبع گرمایشی کلاس بود.

مصدومیت ۱۳ دانش‌آموز و فوت یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه درودزن

سال ۸۵

علت حادثه آتش‌گرفتن بخاری نفتی بود.

مصدومیت ۸ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه مدرسه زاهدان

سال ۸۹

به دلیل اتصال سیم‌های برق، خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی «چاه رحمان» نصرت‌آباد زاهدان آتش گرفت و دانش آموزان در خواب غافلگیر شدند.

فوت یک و مصدومیت ۱۴ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه چابهار

سال ۹۰

آتش‌سوزی در یکی از اتاق‌های خوابگاه دبیرستان

فوت ۳ و مصدومیت دو دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه سلماس

سال ۹۱

آتش‌سوزی جزئی

-

آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد

سال ۹۲

آتش‌گرفتن بخاری

فوت دو و مصدومیت ۲۹ دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه خرمشهر

سال ۹۲

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

آتش‌سوزی مدرسه هشترود

سال ۹۴

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

۴۲۲۳۸
کد خبر 1213987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =