۰ نفر
۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
 هند ماهواره نظامی به فضا پرتاب کرد

ایرنا نوشت: سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) روز چهارشنبه، یک ماهواره ارتباطی ( جی ست 7 ای) که برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

به گزارش نشریه 'تایمز او ایندیا'، به گفته مقامات سازمان ایسرو، عصر امروز، موشک جی اس ال وی- اف 11 از سکوی پرتاب در مرکز ساتیش باهاوان در جزیره سریهاریکوتا به فضا پرتاب شد.
این سیزدهمین پرتاب موفقیت آمیز موشک های نسل دو جی اس ال وی هند با موتور جت ساخت این کشور است.
کی سیوان رییس سازمان ایسرو گفت: ما در 35 روز گذشته سه پرتاب موفق به فضا داشته ایم.

قرار است نیروی هوایی هند به طور اختصاصی از این ماهواره استفاده کند. به گفته مقامات هندی، ماهواره 'جی ست 7 ای' تمام رادارها، پایگاه ها و سیستم های اخطار سریع نیروی هوایی این کشور را به یکدیگر متصل خواهد کرد تا جنگنده ها، کشتی ها و سایر تجهیزات دشمن از فاصله ای دور شناسایی شوند.
این ماهواره همچنین توانایی نیروی هوایی هند در استفاده از پهپاد ها برای هدف قرار دادن مواضع دشمن از فاصله دور را افزایش خواهد داد.
سازمان ایسرو در سال 2013 یک ماهواره نظامی دیگر برای نیروی دریایی هند به فضا پرتاب کرده بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در اوایل ماه جاری صدمین ماهواره خود را از مرکز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریکوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.
این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته 31 ماهواره کوچک را در یک موشک به فضا پرتاب کرد.

سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین ترین موشک ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا،تاریخ ساز شد.

جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی وماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب موشک جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.

در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک 'پی اس.ال.وی' ازسکوی پرتاب 'سریهاریکوتا' با نام 'مانگالیان'که به زبان سانسکریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود . به این ترتیب این کشور در ردیف چهارمین کشوری که توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

49311

کد خبر 1214390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =