پرونده | حادثه مدرسه زاهدان؛ پر تلفات‌ترین آتش‌سوزی مدارس در ایران

حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه اسوه حسنه در زاهدان پر تلفات ترین حادثه آتش سوزی در مدارس ایران بود. با مرگ ۴ دانش‌آموز.

به گزارش خبرآنلاین، آتش دوباره به جان مدارس ایران افتاد و حالا وزیر آموزش و پرورش می‌گوید برای ایمن کردن مدارس از بخاری‌های غیراستاندارد ۹ سال زمان نیاز است. 
صبح سه شنبه پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی اسوه حسنه در زاهدان دچار آتش‌سوزی شد. (اینجا بخوانید و مشاهده کنید)
آتش‌سوزی به‌خاطر استفاده از چراغ نفتی برای گرم‌کردن کلاس‌های درس. استفاده از چراغ نفتی در مدارس روستایی و احتمال بالای آتش‌سوزی در حالی رخ می‌دهد که استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های نفتی ممنوع است؛ اما اهمال‌کاری و بی‌توجهی باعث شده تا این قبیل حوادث در کم‌ترین حالت یک پروسه ۲۰ ساله داشته باشد و دائما تکرار شود. (اینجا بخوانید)

در این حادثه یک دانش‌آموز پیش‌دبستانی و سه دانش‌آموز کلاس اولی دچار سوختگی شده‌اند که سه نفر از آنها فوت شدند. اینجا بخوانید

در همین میان علیرضا نخعی، مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان  در نخستین ساعات این حادثه گفت: «۲ دانش‌آموزی که در حادثه آتش‌سوزی مدرسه ابتدایی دچار آتش‌سوزی شده بودند به نام‌های صبا عربی و مریم نوکندی فوت کردند. اسامی ۴ دانش‌آموز دختر که در حادثه پیش دبستانی اسوه زاهدان صبح امروز دچار حریق شده و درصد سوختگی آنها بالای ۷۰ درصد گزارش شده است، به این شرح است؛ مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتامیرشکار.» اینجا

اما خبرهای فوت این دانش‌آموزان بیش از پیش متناقض بود. ابتدا تعداد کشته‌شدگان ۲ نفر اعلام شد و فوت نفر سوم تکذیب شد اما باز خبر آمد که دانش آموز سوم هم فوت کرده و این روند معیوب اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش درباره فوت دانش آموز چهارم نیز تکرار شد. (اینجا و اینجا بخوانید)

این حادثه اما افکار عمومی را بسیار متاثر کرد (نظرات کاربران خبرآنلاین را اینجا بخوایند) اما همزمان شاهد صحبت‌های تکراری از سوی مسئولان بودیم؛ تا جایی که دقیقا بعد از هر حادثه‌ای مسئولان آموزش و پرورش حرف‌های تکراری می‌زنند و در اصل اتفاقی برای خداحافظی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس رخ نمی‌دهد و سوالی که باقی می‌ماند این است، ۱۲ سال پس از دروردزن و ۶ سال پس از شین‌آباد، فرصت مناسبی برای خداحافظی همیشگی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس نبود؟ ( اینجا بخوانید) 

اما آنچه در این حادثه رخ‌داد در سال‌های اخیر بی سابقه بوده است. در حادثه شین آباد که در سال ۱۳۹۱ رخ داد ۲ دانش آموز فوت کردند و ۱۸ دانش آموزش دیگر با درصدهای مختلف سوختگی زنده ماندند اما در این حادثه شاهد فوت ۴ دانش آموز بودیم که می‌تواند این حادثه را از حیث تعداد دانش آموز فوت شده، پر تلفات‌ترین آتش‌سوزی مدارس در ایران بدانیم.

در ادامه بخشی از حوادث آتش‌سوزی مدارس در ۲۰ سال گذشته را می‌بینید:

حادثه

تاریخ

توضیح

تعداد مصدوم و فوتی

آتش‌سوزی مدرسه روستای شفت

سال ۷۶

آتش‌سوزی به علت وزش شدید باد و بلند شدن بخاری از روی زمین اتفاق افتاد. معلم فداکار این دانش‌اموزان جان خودش را به خطر انداخت و آن‌ها را نجات داد. حسن امیدزاده سال‌ها رنج ناشی از سوختگی را تحمل کرد و سرانجام سال گذشته در سن 58 سالگی در گذشت.

مصدومیت ۱۱ دانش‌آموز و یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه روستای سفیلان

سال ۸۳

حادثه به دلیل آتش‌گرفتن بخاری نفتی، تنها منبع گرمایشی کلاس بود.

مصدومیت ۱۳ دانش‌آموز و فوت یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه درودزن

سال ۸۵

علت حادثه آتش‌گرفتن بخاری نفتی بود.

مصدومیت ۸ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه مدرسه زاهدان

سال ۸۹

به دلیل اتصال سیم‌های برق، خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی «چاه رحمان» نصرت‌آباد زاهدان آتش گرفت و دانش آموزان در خواب غافلگیر شدند.

فوت یک و مصدومیت ۱۴ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه چابهار

سال ۹۰

آتش‌سوزی در یکی از اتاق‌های خوابگاه دبیرستان

فوت ۳ و مصدومیت دو دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه سلماس

سال ۹۱

آتش‌سوزی جزئی

-

آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد

سال ۹۲

آتش‌گرفتن بخاری

فوت دو و مصدومیت ۲۹ دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه خرمشهر

سال ۹۲

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

آتش‌سوزی مدرسه هشترود

سال ۹۴

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

آتش سوزی مدرسه زاهدان سال ۹۷ آتش‌سوزی بخاری مرگ ۴ دانش آموز

به جدول زیر توجه کنید. این جدول نشان می‌دهد؛ بعد از هر حادثه‌ای مسئولان آموزش و پرورش حرف‌های تکراری می‌زنند.

۴۲۴۲
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1214617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =