لاریجانی: در سال ۹۰۰ هزار میلیارد تومان  یارانه مخفی می‌دهیم که ۲ برابر بودجه کشور است

مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به همدیگر اعتماد داشته باشیم. آنهایی که این‌ور میز نشسته‌اند با رای مردم آمده‌اند و مسئول پیگیری مسائل مردم هستند. حتی افرادی که این‌ور میز نشسته‌اند باید شنونده دردهای مردم باشند و آنها را درک کنند.

علی لاریجانی عصر پنجشنبه در هشتمین جلسه شورای اداری استان و فعالان اقتصادی بیان داشت: شرایط کنونی کشور عادی نیست و باید با هم کار و فکر کنیم. مسئولان باید شنونده باشند و مردم هم شرایط کشور را درک کنند. مسئولان و مدیران استانی برای شنیدن حرف مردم و بخش خصوصی وقت بگذارند و بدون شنیدن نظر مردم تصمیم نگیرند.

اهم سخنان علی لاریجانی بدین شرح است:

*در مورد مشکلات ارزی سرمایه گذاران حوزه آب شیرین کن ها، بخشی از مشکلات ارزی را حل خواهیم کرد. شرایط کشور اجازه نمی دهد که یارانه آب را حذف کنیم. قیمت بنزین در کشورهای همسایه عربی ۵۶ سنت است و در ترکیه ۱.۲ دهم دلار است اما در کشور بنزین ۱۰۰۰ تومان است یک یارانه مفصلی در این حوزه است. می دانیم یارانه ها مخل تولید است اما نمی توانیم یارانه برق، آب و سوخت را به دلیل پایین بودن سطح درآمدی مردم را برداریم و مردم مضطرب خواهند شد.

*پلکانی شدن قیمت برق را دنبال می کنیم،توصیه نمی کنم الان یارانه ها را حذف کنیم. با تلاش زیادی این شرایط در حوزه ارز آرام شده است.

*باید قبول کنیم که در شرایط تحریمی که آمریکایی ها به دنبال ضربه زدن به اقتصاد کشور هستند و ناامیدی را در دل مردم پمپاژ کرده اند و مسئله آفرینی در حوزه امنیتی و همه جور فنی را به کار می برند. باید طوری با مردم صحبت و همفکری کرد که هم اعتماد آنها وجود داشته باشد و بدانند که همه خواسته ها را نمی توانیم برآورده کنیم.

*خواسته ها را در حد معقول برآورده خواهیم کرد. اما ملاحظاتی داریم و خبر دارید در ماههای اخیر در حوزه ارز چه اتفاقاتی رخ داد. همه چیز به موضوع تورم ارتباط نداشت در قانون مجلس نگفتیم ارز را فیکس کنید، شناور مدیریت شده متناسب با تورم از سوی مجلس به دولت اعلام شد تا قیمت ارز منطقی شود. این را قبول دارم که دولت در این زمینه درست عمل نکرد.

* این تشنجی که در قیمت ارز بوجود آوردند به خاطر عملیات های روانی دشمنان بود. عده ای ابزار این آشوب در کشور بودند و یک شرایط بی اعتمادی در کشور ایجاد شد. با تدبیر رهبری جلسه ای با حضور سران سه قوه برگزار شد و راهکارهایی ارائه شد و قیمت ارز از ۲۰ هزار تومان به زیر ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است و هنوز برای کاهش تلاش داریم.

*اگر قیمت ارز شتابان بود صنعتگران و تولیدکنندگان نمی توانستند کار کنند. قبول دارم که مشکل صنعتگران فقط مسئله ارز نیست اما یکی از موضوعاتی که می توانست به بدنه تولید لرزه بیاندازد حوزه ارزی بود. در سال ۹۰۰ هزار میلیارد تومان  یارانه مخفی می دهیم که دو برابر بودجه کشور است.

* در شرایط فعلی وضعیت کشور دشمنان نیاتی برای نابسامانی در کشور داشتند اما خودشان متوجه شدند که این قدرت را ندارند. برخی از کشورهای منطقه هم سر و صداهایی به راه می انداختند که نباید توجهی کرد. ایران کشور مهمی است و انقلاب اسلامی هم به نسل جوان آموخته که باید مستقل فکر کنند. داشتن این نظام مردمی که مسئولان با انتخاب مردم هستند با ارزش است.

* کشورهای امیر نشینی هستند که دیگران برایشان تصمیم گیری می کنند اصلا قابل قیاس با ملت متمول ایران نیستند. می دانند با یک ملت غیور و شجاع و بصیر مواجه هستند. اما شیطنت هایی در حوزه های اقتصادی و بعضی هم ایضاهای امنیتی است که می خواهند مسئله آفرینی کنند اما نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از قدرت برخوردار است و هوشیاری در مسئولان وجود دارد که این مسائل را رصد می کنند.

*اگر این کشورهای منطقه بخواهند بیش از این جسارت کنند به شکل دیگری با آنها حرف خواهیم زد ولی حالا با حوصله با آنها گفتگو می کنیم و نمی خواهیم با همسایگان با اوقات تلخی رفتار کنیم ولی امور حدی دارد و تردیدی ندارم با تدابیری که در نظام جمهوری اسلامی این مسیر را باز خواهد کرد و آنها به خواسته هایشان نخواهند رسید منتهی باید وفاق در داخل کشور حفظ شود.

* وفاق یک مسئله مهم در کشور است. در برخی مواقع اختلاف سلیقه هایی وجود دارد که فردی است و این نباید مسئله اصلی کشور شود. کشوری که در راس آن یک رهبر حکیم، متدین و اهل معنا به عنوان ولی فقیه وجود دارد بن بستی در امور آن وجود ندارد ایشان تدبیر خواهند کرد همانگونه که در گذشته از شرایط سخت تر از این را هم عبور کرده ایم. اما اختلافاتی که در داخل کشور بوجود می آید باعث می شود تدابیری که برای کشور راهگشا است زمین بماند.مقام معظم رهبری در مورد بودجه بندی در حوزه اشتغال و حمایت از تولید تدابیری را به دولت و مجلس ابلاغ کردند.

۲۹۲۹

کد خبر 1214664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =