نسل جوان مدیران رسانه ملی عاشق امریکن گات تلنت؟

بعد از تب داغ آکادمی سازی و کپی برداری از برنامه‌های استعدادیابی موسیقی و گزارشگری، حالا انگار دور جدیدی از کپی سازی برنامه‌های تلویزیونی در دستور کار رسانه ملی قرار گرفته است.

فرهاد فرخی:شبکه سه رسما تیزر برنامه جدید زمستانی خود با اجرای احسان علی‌خانی را رونمایی کرد. عصر جدید همان برنامه ای است که علی فروغی مدیر شبکه سه در مصاحبه خبرساز ماه قبلش با رضا رشیدپور وعده اش را داده بود. برنامه ای با محوریت استعدادیابی.

همان لحظه که این خبر را فروغی گفت، رضا رشیدپور پرسید:«پس احسان قرار است امریکن گات تلنت بسازد؟» فروغی هم سعی کرد با آرامش پاسخ دهد:«همان استعداد یابی ایرانی که اسم بهتری است!»

هفته‌نامه  تجارتنامه نوشت: علی‌خانی بعد از ماه عسل ، این اولین برنامه ای است که می سازد و هفته ای اقلا دو شب روی آنتن خواهد بود. او در این مدت بعد از ماه رمضان تنها یکبار پس از ماجرای ثامن الحجج به شبکه سه آمد و به صورت متکلم الوحده از خود دفاع کرد، حالا اما به گفته علی فروغی به برنامه عصر جدید می آید تا آنتن شبکه سه را بترکاند. طوری که بیننده ها هیچ کانال دیگری را نگاه نکنند.

اگرچه در سال‌های گذشته علی‌خانی با برنامه های ماه عسل و سه ستاره همیشه محبوب بوده و چه با اشک در آوردن و چه با خنداندن و ستاره بازی توانسته آمار بیننده اش بیش از نرم سی درصد مخاطب باشد که از نظر مدیران سیما یک آمار هیجان انگیز است! اما باید دید او در تجربه جدیدش هم موفق می شود؟

از آکادمی سازی به مسابقه میلیونر شو!

کپی کاری که یک سنت رایج و حسنه در تلویزیون است و معمولا مثل ماجرای فلفال فروشی ها، آن‌هایی که اولین بار برنامه‌ای را کپی می کنند موفق‌تر هم می شوند . مثلا ماجرای استنداپ کمدی خندوانه که اول رامبد راه انداخت و گرفت اما این‌قدر ماجرا را کش دادند که هیجانش از بین رفت. تقریبا هم شبکه ها یکی داشت استنداپ برگزار می کرد.

یا بعد از استیج، تقریبا همه شبکه ها دنبال استعدادیابی از بین خواننده ها بودند. بعد که کارشان نگرفت جمع کردند و زدند تو کار ساخت میابقه های میلیونر شو که امثال گلزار و حمید گودرزی دارند اجرای شان می کنند .

 علی فروغی مدیر شبکه سه گفته اوضاع خوب است و حمید گودرزی هم ادعا کرده بود مدیر شبکه ۵ این برنامه را با ۱۷ درصد مخاطب از پربیننده ترین برنامه های شبکه اش دانسته و در صدا و سیما مخاطب بالای ۱۳ درصد یعنی موفقیت!

این بار امریکن گات تلنت سازی!

این روزها تقریبا همه شبکه‌های تلویزیون باز زده اند در کار استعدادیابی. شبکه نسیم کارگاه استعدادیابی سینمایی گذاشته و گروه مهدی عسگرپور و بیژن میرباقری این برنامه را می‌سازند و بهروز افخمی هم قصد دارد چنین کاری را برای شبکه ۵ انجام دهد. او در این باره به خبرآنلاین می گوید:«من می خواهم استعداد کشف کنم. اتفاقا اشکالی ندارد که رقیب داشته باشم. این شکلی بهتر هم هست چون مخاطبان از برنامه بهتر استقبال می کنند. من بین برنامه ۷ و این برنامه استعدادیابی، برنامه استعدادیابی را انتخاب کردم اما برای شرکت در برنامه ام وقتی استارت بخورد نه اپلی کیشنی می گذارم و نه از کسی پولی می گیرم.»

خود شبکه سه با خداداد و احتمالا دانیال عبادی قرار است مسابقه استعداد یابی فوتبال داشته باشند. خداداد عزیزی درباره این فعالیت جدیدش به خبرآنلاین گفت:«اقلا هر کاری بلد نباشم، فوتبال که خوب بلدم و استعداد فوتبالی را خوب می شناسم.» 

عصر جدید سیما به کجا می‌رسد؟

و حالا به این ها اضافه کنید عصر جدید احسان علی خانی را که استعدادهایی از همه این حوزه ها قرار است به آن پا بگذارند!

این تعداد زیاد برنامه های همشکل، بارها به یک دلزدگی جمعی بدل شده و سازندگان شان را به سری دوزی و سطحی گرایی کشانده است. از طنزهای ۹۰ شبی تا سریال‌های ماورایی ماه رمضان و برنامه‌های نگرفته دیگر رسانه ملی.

درحالی که همچنان جای ساخت برنامه‌های نمایشی در تلویزیون به شدت احساس می شود، به نظر می رسد مدیران موج نوی تلویزیون خیلی تحت تاثیر ساخت برنامه‌هایی چوان امریکن گات تلنت هستند و باید دید ته قصه آنها در این روان کردن سرمایه ها به این سمت ، چه خواهد شد؟

آیا به افول مخاطب مثل کارهای موفقی چون خندوانه در این سری های جدید ختم می شوند یا نه؟

۴۱۴۱

کد خبر 1214716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  11 0
  چرا فیلما به طور خودکار پخش میشن ؟ تا کی میخواین به این کار ...ادامه بدین ؟
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  30 0
  البته احتمالا مدل ایرانی گات تلنت می شه استعداد یابی مردان، فکر کنید خانم ها کدوم استعدادشون رو بتونن بیارن رو صحنه؟
  • مهردا IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   2 0
   زدی تو خال دمت گرم. در ضمن نوآوری در برنامه سازی و.......سواد و خلاقیت و نبوغ فردی میخواد که این جور آدم ها در تلویزیون هیچ جایی ندارن و فراری هستن. پس انتظار برنامه خوب و جدید ساختن از اساس بی پایه هست مثله بقیه آدم ها تو بقیه کارها.
  • US ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   1 0
   دقیقا می خواستم همینو بگم
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  2 3
  اشکالش چیه؟ کپی برداری از کارای خوب مگه. بده؟
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  8 1
  یعنی استعداد خلاقیت و نوآوری در حد جلبکه کارشون شده کپی برداری. اینه زنگ خطر فرار استعدادها
  • GB ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
   0 0
   فکر نمیکنی جلبکها ازت شکایت کنن
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  1 0
  اگه اینجوری باشه خیلی خوبه ولی اگه خانم ها استعدادیابی ایرانی شرکت نکنند هیچ وقت نگاه نمیکنم