از ابتدای امسال تاکنون، ۲۵ میلیارد تومان یارانه به نشریات توسط دولت پرداخت شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران استان آذربایجان‌غربی گفت: دولت از ابتدای سال‌جاری تاکنون بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان یارانه به نشریات پرداخت کرده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر ۲ روزه به ارومیه آمده بود، در جمع خبرنگاران این استان گفت: بودجه و اعتبار وزارت ناچیز است و برای پر کردن خلاء کمی بودجه ۲ رویکرد را مد نظر قرار داده‌ایم که یکی از این رویکردها فعال‌تر کردن حضور بخش خصوصی در موضوع فرهنگ و رویکرد دوم هم‌افزایی موسسات فرهنگی است.

وی در مورد وجود سایت های غیرمجاز هم اظهار کرد: رسانه های مجازی باید مسیر مجوز گرفتن را طی کنند تا مجاز تلقی شوند در غیر اینصورت مشمول قوانین رسانه‌ای و حمایتی نمی‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: لایحه نظام رسانه ای در دولت مطرح شده که بخش اعظمی از مسیر تصویب آن طی شده و تنها تعدادی از مواد آن برای اصلاح بازگشته و بزودی با اصلاح آنها تصویب خواهد شد تا چارچوبی روشن‌تر و نظام ارتباطی رسانه تعریف شود.

صالحی در مورد بیمه خبرنگاران هم گفت: کارفرمایان موظف هستند، خبرنگاران خود را بیمه کنند زیرا این حق طبیعی این قشر است و ما نیز از همه رسانه ها خواسته‌ایم که موضوع حق بیمه را رعایت کنند.

وی در مورد بنیاد فرهنگ آذربایجان هم اظهار کرد: با صحبت های انجام شده با استاندار و پیگیری موضوع، فرد جدید به سمت مدیریت این بنیاد منصوب شده است.

وی در مورد موضوع شکایت از خبرنگاران هم بیان کرد: تلاش دولت تفاهم با خبرنگاران و رسانه هاست زیرا رسانه ها مکمل حرکت دولت و رکن چهارم دموکراسی برای توسعه مردم سالاری هستند با این حال فقدان یک نظام صنفی رسانه‌ای دچار خلاء هستیم و انتظار هم داریم در صورت رخ دادن اتفاق بین رسانه‌ها و مسئولین، این موضوعات با گفت‌وگو حل شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد حمایت از نشریات محلی نیز اظهار کرد: یارانه مطبوعات محلی را با نگاه ویژه پرداخت میکنیم.

صالحی در مورد وضعیت نشریات مکتوب با توجه به قدرت گرفتن رسانه های مجازی هم گفت: در همه کشورها با ورود اینترنت و موبایل هوشمند شاهد افول نشریات مکتوب هستیم با این حال مطبوعات کاغذی مزیت های خود را دارند و باید بتوانند با کیفی‌سازی خود، مزیت خود را اثبات کرده و بتوانند در این رقابت بقا یابند گرچه دولت نیز حمایت‌هایی از آنان خواهدداشت.

صالحی در مورد یارانه‌های پرداختی هم گفت: در کل سال گذشته ۸۰ میلیارد تومان و امسال تا به امروز ۲۵ میلیارد تومان یارانه نشریات در سطح کشور توزیع و پرداخت شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد توزیع کاغذ نشریات نیز گفت: بالغ بر ۲۰۰۰۰ تن کاغذ طی ۳ ماه گذشته توسط معاونت توزیع شده که ۹۰درصد نشریاتی که از آن استفاده کرده اند غیردولتی بوده است.

46

کد خبر 1216226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =