نجات تنها آسیاب آبی جهان در عمق ۴۰ متری زمین

ایسنا نوشت:بخشدار مرکزی میبد از نجات آسیاب دوسنگی محمدآباد به عنوان تنها آسیاب آبی جهان که در عمق ۴۰ متری زمین واقع شده با اجرای یک بند انحرافی سیلاب خبر داد.

«محمدجواد احمدی» در این باره افزود: طرح بند انحرافی آسیاب دوسنگی روستای محمدآباد بخش مرکزی شهرستان میبد با توجه به بروز سیلاب‌های مخربی که همواره خسارت‌های فراوانی به آسیاب تاریخی مذکور وارد می‌کرد، اجرایی می‌شود.

وی با بیان این که عملیات اجرایی این طرح به طول ۱۵۰۰ متر و ارتفاع حدود دو متر اجرا می‌شود، از همکاری مدیر کل منابع طبیعی استان در این رابطه قدردانی و خاطرنشان کرد: با ساخت بند انحرافی مذکور خطر سیلاب‌های مخرب در منطقه مرتفع خواهد شد.

احمدی یاداور شد: به طور معمول در اثر بارندگی‌های سال‌های اخیر، آسیاب دو سنگی محمدآباد دچار آب‌گرفتگی و متعاقب آن مدفون شدن بخش‌های زیرین آسیاب در زیر گل‌ و لای می‌شد.

این مسئول در پایان نیز اعلام کرد: خوشبختانه از سوی میراث فرهنگی عملیات بازسازی و مرمت آسیاب مذکور نیز از خردادماه امسال آغاز شده و اکنون مراحل پایانی آن در حال اجراست‌.

لازم به ذکر است که مجموعه بی‌نظیر آسیاب دو سنگی در غرب روستای محمدآباد و در مسیر قنات قطب‌آباد از دوران قاجار برجای مانده و اهالی روستا قدمت آن را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال ذکر می‌کنند.

آسیاب مذکور تنها آسیاب آبی جهان هست که در عمق ۴۰ متری زمین ایجاد شده و در سال ۱۳۹۰ نیز به شماره ثبتی ۲۹۹۸۵ به‌ عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

۴۶

کد خبر 1216414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =