زلزله سیاسی در عربستان؛ وزیرخارجه برکنار، فرمان تشکیل کابینه صادرشد

درپی صدور فرمان پادشاهی مبنی بر تشکیل مجدد کابینه، به ریاست سلمان بن عبدالعزیز برخی وزرای سعودی برکنار شدند.

به گزارش خبرآنلاین ساعاتی بعد از انتشار خبر دستگیری خالد بن طلال، تغییرات گسترده در دولت سعودی کلید خورد. ولیعهد عربستان بار دیگر پسر عمویش را پس از گذشت چند روز از درگذشت پدر اصلاح طلبش بازداشت کرد. عملیات بازداشت خالد بن طلال بن عبدالعزیز، پسر عموی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی سه شنبه شب انجام شد و با وجود برخی وعده ها اما تا عصر روز چهارشنبه هنوز خبر آزادی وی اعلام نشده بود.

طبق اطلاعاتی که روزنامه القدس العربی به آن دست یافته، دستور بازداشت از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است و امکان ندارد  بازداشت بدون دستور ولیعهد انجام شده باشد؛ اتفاقی که ساعاتی بعد با خبر برکناری وزیر جنجالی امور خارجه عربستان، خبر از یک زلزله سیاسی در سرزمین حجاز داد.

حالا خبر رسیده که شاه سعودی در فرمان‌هایی جداگانه ضمن ایجاد تغییراتی در کابینه، وزرای خارجه و اطلاع‌رسانی را برکنار و در شورای امور سیاسی و امنیتی و شورای اقتصادی تغییرات جدید ایجاد کرد.

در روند تغییر ساختار کابینه، عادل الجبیر برکنار و ابراهیم العساف به عنوان جانشین وی انتخاب شد. العساف وزیر اقتصاد و دارایی عربستان بود که دو سال پیش در جریان اقدامات بن سلمان با عنوان مبارزه با فساد برکنار شد. الجبیر به عنوان وزیر مشاور در امور خارجه تعیین شد. عبدالله بن بندر  به عنوان وزیر گارد ملی عربستان و ترکی الشبانه به عنوان وزیر اطلاع رسانی عربستان معرفی شدند.

ترکی آل الشیخ از ریاست سازمان ورزش عربستان برکنار شد. شاهزاده فیصل بن خالد، امیر منطقه عسیر  نیز از سمت خود  برکنار و به عنوان مشاور دفتر سلطنتی انتخاب شد و شاهزاده ترکی بن طلال جانشین او به عنوان امیر منطقه عسیر شد.

محمد بن نواف بن عبدالعزیز بن آل سعود، سفیر عربستان در لندن نیز در جریان این امر برکنار شد.

6060

کد خبر 1216801

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناصرامرایی IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  بحمدلله وسواس سیاسی نیز شدند،عجب داره تاحالا هیچ سیاستمداری چنین فکر اصلا به ذهنش خطورنمیکرد که این پادشاه عربستان چنین ایده ایی آن هم موفق به ذهن پوک و پراز کاه ش خطور وهمزمان پیاده کرد در کتاب گینس ایده وسواس سیاسی بنام این پادشاه وسواس حماس ثبت سد
 • ناصرامرایی IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  اصلاح می کنم منظورم از پادشاه عربستان از کلمه وسواس این رود آخر جمله که نظر داده بودند این جمله صحیح تره کلمه ی وسواس سیاسی در کتاب گینس به نام این پادشاه وسواس خناس ثبت شد
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  امیدوارم این زلزله های سیاسی نهایتا به آرامش منطقه و برقراری صلح و برادری بین ملتهای منطقه منجر بشه
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  خوب بفرمائید علت و نتیجه این زلزله چیست؟ فقط خبر؟
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  یکی از عوامل نفرت پراکنی بر علیه ایران همین عادل جبیر بود