سطح دریاچه ارومیه ۲۶ سانتی متر افزایش یافت

ایرنا نوشت:رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه در روز گذشته /۶ دی ماه/ در حالی به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۵۴ سانتی متر رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۲۶ سانتی متر افزایش سطح دارد.

فرهاد سرخوش  با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن ۵۲ سانتی متر افزایش یافته است، افزود: دریاچه ارومیه نسبت به ۱۰ روز گذشته هشت سانتی متر افزایش تراز دارد.
وی با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به ۲ هزار و ۴۷ کیلومتر مربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۳۱۳ کیلومترمربع افزایش یافته است.
«سرخوش» دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه مرحله نخست رهاسازی آب از سد مخزنی بوکان به سمت دریاچه نیز جریان دارد، گفت: ۶۴ میلیون مترمعکب آب از این سد به سمت نگین آبی آذربایجان آزادسازی می شود.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.
وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال/از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

46

کد خبر 1216895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =