کنفرانس مطبوعاتی کیهان نوردان روس بعد از بازگشت به زمین

ایسنا نوشت: "اولگ آرتمیف" و "سرگئی پروکوپیف" فرماندهان سفینه‌های فضایی "سایوز ام. اس- ۸ "و "سایوز ام. اس-۹ "که اولی در ۴ اکتبر و دومی در ۲۰ دسامبر به زمین بازگشتند در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالات روزنامه‌نگاران پاسخ دادند.

 در این مصاحبه مشخص شد که فضانوردان روسیه طی مدت اقامت در ایستگاه با چه دشواری‌هایی روبرو شدند. در مورد سرگئی پروکوپیف، باید گفت طی پرواز، پنج وضعیت غیرطبیعی داشت، از جمله مواردی که فضانوردان برای اولین بار در تاریخ ایستگاه فضایی بین المللی با آن مواجه شدند. با وجود شرایط دشوار، فضانوردان کاملا وظایف خود را انجام دادند که نشان دهنده آمادگی عالی و پایداری روانی آنهاست.

سرگئی پروکوپیف در مورد جزئیات کارهایی که در جریان راهپیمایی فضایی انجام داد به خبرنگاران گفت: تجربه‌های اولگ آرتمیف در طول دوره آموزشی، کمک بزرگی برای او در انجام عملیات راهپیمایی بود.

او این راهپیمایی را یک رویداد منحصر به فرد خواند و افزود: در جریان راهپیمایی غیرپیش بینی شده او و اولگ کانوننکو برای بررسی بدنه خارجی ناو سایوز ام. اس-۹، عملیات به طور همزمان در استخر بزرگ آموزشی مرکز آموزش فضانوردان بر روی نمونه بخش روسی و سفینه سایوز هم انجام می شد تا کارشناسان دقیقا در جریان کار قرار گیرند.

سرگئی پروکوپیف همچنین از سازندگان جرثقیل تلسکوپی استرولا که در بدنه بیرونی بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی نصب است تشکر کرد و گفت: این بازوی مکانیکی نقش مهمی در انجام ماموریت آنها و رساندن او و کانوننکو به نقطه مورد نظر در سطح بیرونی ناو کیهانی سایوز ام. اس-۹ ایفا کرد.

اگرچه روزنامه نگاران بسیار مشتاق بودند اطلاعات دست اول در مورد دلیل و چگونگی سوراخ بدنه سایوز بدست آورند، اما فضانوردان گفتند تا پایان بررسی رسمی توسط متخصصان مجرب، پیرامون وضعیت و علل آن نمی‌توانند نتیجه‌گیری کنند.

روزنامه نگاران همچنین در مورد آزمایش‌های علمی انجام شده داخل و خارج ایستگاه سوال کردند. اولگ آرتمیف و سرگئی پروکوپیف توضیح دادند که هر دو فضانورد فعالانه و بطور روزانه در صفحات شبکه‌های اجتماعی که هزاران نفر از علاقه مندان به فضا را جذب کرده درباره فعالیت‌های خود توضیح داده‌اند.

آرتمیف و پروکوپیف وعده دادند که آنها همچنان به این اطلاع رسانی ادامه خواهند داد و با گذاشتن تصاویر حین پرواز و در دوران توانبخشی و آماده شدن برای انجام وظایف عادی، علاقمندان را از وضعیت خود مطلع خواهند کرد.

اولگ آرتمیف نیز تأیید کرد که طی سفر ۱۹۷ روزه خود، تمام کارهای برنامه ریزی شده را به پایان رسانده است.

وی گفت: در جریان پرواز فضایی اش یکی از دلپذیرترین کار ها، عکاسی از سیاره مادری بوده و او که از ۲۱ مارس ۲۰۱۸ تا ۴ اکتبر ۲۰۱۸ در فضا بسر برده توانسته از بسیاری مکان‌ها در فصل های مختلف عکس بگیرد.

آرتمیف افزود: در زمان همین عکاسی‌ها از ارتفاع پروازایستگاه فضایی بین المللی، من بسیاری از مکان های زیبا را کشف کردم که دوست دارم به آن‌ها سفر کنم.

5656

کد خبر 1217066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =