قزوینی: توافق‌های حساسی دربارۀ سوریه در حال شکل‌گیری است

یاسر قزوینی، کارشناس مسائل عراق در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی دلیل سفر ناگهانی ترامپ به عراق پرداخته است.

محمد اکبری: دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اواخر هفته گذشته در حالیکه از مواضعش برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه دفاع می‌کرد به شکل غیرمنتظره به عراق سفر کرد تا با نظامیان آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کند. ترامپ در این سفر به همراه همسرش از پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد بازدید کرد. او در جریان این سفر گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند «ژاندارم» جهان باشد و وقت آن رسیده که با «قوه فکرمان» تصمیم بگیریم. ترامپ با تاکید دوباره بر تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت:  به نظرم خیلی‌ها رفته رفته مثل من فکر خواهند کرد. شبکۀ الجزیره در مورد انتخاب استان الانبار برای سفر غیرمنتظرۀ ترامپ نوشت: این استان، میدان اصلی آغاز مأموریت نیروهای آمریکایی به سمت دیگر استانها، مانند صلاح الدین و کربلاست؛ استانهایی که مهمترین گروههای مسلح شیعه وابسته به ایران، در آن حضور دارند. علاوه بر اینکه در خود الانبار تعداد زیادی از این گروههای مسلح وابسته به ایران حضور دارند، بویژه در مناطق مرزی این استان با استانهای مجاورش و در مرزهای با اردن و عربستان، که منطقه بزرگی محسوب می شود. الانبار در واقع یکی از استانهایی است که دولتهای متعددی برای استفاده از آن تلاش می کنند، از جمله عربستان سعودی که استقرار این استان اهمیت زیادی برایش دارد.

در این باره یاسر قزوینی، کارشناس مسائل عراق در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت:

اینکه رئیس جمهور آمریکا در آستانه تعطیلات کریسمس در کنار سربازانشان باشند یک سنت است، امری که بوش هم انجام می داد. از سویی به نظر می رسد ترامپ می خواهد مرحله جدیدی را آغاز کند به ویژه با این سخن که آمریکا نمی تواند پلیس جهان باشد. اینکه ترامپ چقدر نسبت به این امر صادق است یا نه نمی توان گفت اعلام خروج آمریکا آنقدر که در بعد ذهنی و رسانه ای اش بازتاب دارد در بعد عملی و عینی اش به واقع رخ دهد. چرا که عمده دخالت های آمریکا در سوریه و عراق استفاده از حملات هوایی بود که همچنان ادامه خواهد داشت. از سویی حضور ترامپ در پایگاه عین الاسد واقع در غرب عراق نشان می دهد که نیروهای آمریکایی اگر هم از سوریه خارج شوند در عین الاسد در نزدیکی مرز سوریه مستقر خواهند شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سوال که: "آیا ترامپ پس از دستور خروج امریکا از سوریه، حساب جدیدی بر روی عراق باز کرده است؟"، گفت:

داعش یکی دو سال پیش عملیات محدودی علیه این پایگاه داشت. در هر صورت همانگونه که مشاهده شد همزمان با اعلام خروج از سوریه توسط ترامپ تحرکاتی معطوف به استقرار بیشتر از سوی نیروهای آمریکایی و فرانسوی در القائم در نزدیکی مرز سوریه رخ نمود. از سویی می توان گفت که اعلام خروج از سوریه نشانه ایست که به نظر می رسد در پی شکل دادن به مرحله جدیدی در منطقه است. همزمانی این خروج با اعلام امارات متحده عربی مبنی بر بازگشائی سفارتش در دمشق و این سخن ترامپ که سعودی ها هزینه بازسازی سوریه را پرداخت خواهند کرد، همچنین سخنانی مبنی بر فعال شدن دوباره طرح راه آهن حجازی به ویژه از سوی دمشق و عمان که امکان دارد عربستان سعودی را نیز در بر گیرد و در عین حال سخنان صریح روسها و تاکید ایشان بر اینکه پادشاه بعدی عربستان سعودی محمد بن سلمان خواهد بود، همه و همه نشان می دهند که گویا قدرت های بزرگ در حال رسیدن به یک توافق در سوریه هستند، توافقی که امکان دارد خیلی به نفع ایران نباشد.

قزوینی در نهایت پیرامون وضعیت عربستان گفت:

در این بین عربستان پیش از انتخابات عراق و پیش از امواج سهمگین مسئله خاشقچی تلاش زیادی داشت تا عراق را بیش از پیش با این محور همساز سازد. با سفر رئیس جمهور عراق و رئیس پارلمان عراق به عربستان در اوج محکومیت های بین المللی نسبت به عربستان می توان دریافت که عراق همچنان جایگاه ویژه ای در این پرونده دارد. هرچند نخست وزیر عراق در عین الاسد به دیدار ترامپ نرفت و از او دعوت کرد تا به بغداد بیاید امری که مورد موافقت ترامپ هم قرار نگرفت اما در هر صورت عراق به دور از نفوذ آمریکایی ها باقی نخواهد ماند. در این بین پیام سفر ترامپ بیشتر باید سفر به عین الاسد تلقی شود تا به عراق. اما همین امر نشان می دهد که عراق هنوز به استقراری دست نیافته که روسای جمهور آمریکا نتوانند هر وقت بخواهند به پایگاه های خود در این کشور سر بزنند.

52312

کد خبر 1217132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =