مهلت دریافت آثار هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی کُردی تمدید شد

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از تمدید مهلت ارسال آثار به هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی کُردی خبر داد و گفت: علاقه مندان تا ۳۰ بهمن مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، سامان احمدی امروز در جلسه کارگروه برگزاری هفتمین جشنواره موسیقی کُردی در مجتمع فجر سنندج اظهار کرد: پس از جمع بندی آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره، انتظار داریم که بعد از ۱۲ سال جشنواره، شاهد برگزاری جشنواره ای در خور شان موسیقی منطقه و استان باشیم.

وی از تمدید مهلت ارسال آثار به هفتمین جشنواره موسیقی کوردی خبر داد و گفت: علاقه مندان تا ۳۰ بهمن مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش مسابقه شامل آواز و نوازندگی و بخش جنبی شامل گروه نوازی برگزاری می‌شود، عنوان کرد: فراهم کردن زمینه مناسب برای ترویج گنجینه ارزشمند موسیقی کردی و ارج گذاری به تلاش هنرمندان از جمله اهداف پیش بینی شده برای این جشنواره است.

وی، موضوع جشنواره را موسیقی کُردی اعلام کرد و افزود: بخش مسابقه این جشنواره در چهار بخش و در سه رده سنی، شامل آوازهای موسیقی کُردی، سازهای بادی، سازهای زهی و سازهای کوبه‌ای است.

احمدی به بخش آوازهای موسیقی کُردی اشاره و تصریح کرد: بخش آوازهای موسیقی کُردی، اجرای مقام، بیت، لاوک، حیران، سیاوچمانه، آوازهای خانواده گورانی و یا دیگر آوازهای رایج در سنت موسیقایی منطقه شرکت کننده را در برمی گیرد.

سرپرست معاون هنری، سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، سازهای بادی را شمشال، سرنا، نرمه نای، دوزله، قشمه و سازهای زهی را شامل تنبور، دوتار، دیوان، عود، کمانچه و سازهای کوبه‌ای را دهل، تنبک، دایره اعلام و اضافه کرد: در تمامی این سازها اجرا بر اساس سنت اجرایی و رپرتوارساز است.

وی با اشاره به رده های سنی بخش مسابقه هفتمین جشنواره موسیقی کُردی بیان کرد: رده سنی «الف» افراد ۱۴ تا ۱۷ سال، رده سنی «ب» افراد  ۱۸ تا ۲۲ سال و رده سنی «ج» افراد ۲۳ تا ۲۸ سال را شامل می‌شود و متقاضیانی که سن آنها کمتر از ۱۴ سال است در صورت آمادگی و توانایی می توانند در رده سنی «الف» با ارسال مدارک شرکت کنند.

احمدی همچنین گفت: متقاضیان دقت کنند که ارسال نمونه تصویری اجرا حداکثر ۱۰ دقیقه است و شرکت کنندگانی که مایل به شرکت در بیش از یک بخش هستند باید برای شرکت در هر بخش، مدارک و فرم درخواستِ جداگانه تکمیل و ارسال کنند.

وی به بخش جنبی جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: بخش جنبی این جشنواره شامل گروه نوازی است که تعداد اعضای گروه حداقل چهار و حداکثر هشت نفر در نظر گرفته شده و لازم است حداقل ۳۰ دقیقه اجرای گروه به صورت تصویری برای داوری به جشنواره ارسال شود.

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه گروه باید آمادگی دو اجرای ۴۵ دقیقه ای را در زمان برگزاری جشنواره داشته باشد، خاطرنشان کرد: اولویت پذیرش با گروه‌هایی است که از گونه‌های بخش آوازی و سازهای مندرج در فراخوان (بخش مسابقه) خلاقانه بهره بگیرند و تنوع در ساز آرایی داشته باشند.

احمدی از برگزاری این جشنواره در تاریخ ۶ تا ۸ فرودین ۹۸ در سنندج خبر داد و تصریح کرد: هفتمین جشنواره موسیقی کُردی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد است و با حمایت معاونت امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شرکت کوباک به عنوان نخستین حامی بخش خصوصی جشنواره و انجمن موسیقی ایران شعبه استان کردستان در سنندج برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: قرار است در بخش بین المللی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن دعوت از مدیر جشنواره آوینیون فرانسه، نسبت به حضور یک گروه موسیقی و دو نفر مقام خوان اقدام شود.

۴۶

کد خبر 1217597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =