تصاویر | تشییع جنازه‎ای مرموز با چاشنی تئاتر

طلال بن عبدالعزیز آل سعود برادر ناتنی و بزرگتر پادشاه عربستان 23 دسامبر(سوم دی ماه) درگذشت. مراسم تشییع وی با عکس ها و حاشیه های جالبی همراه بود که یک تحلیل گر به بررسی آن پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سایمون هندرسون با انتشار تحلیلی در سایت "د هیل" به تشریح حال و هوای جالب مراسم تشییع برادر ملک سلمان پاشاه عربستان می پردازد که در ادامه مشروح آن را می خوانید :
 

یکشنبه گذشته یک تشییع جنازه سلطنتی در ریاض برگزار شد که عکس های خیره کننده آن همانند گردهمایی شاهزادگان بریتانیایی در روز کریسمس بود.

مدلی سعودی؛ هر چند، از لحاظ سیاسی بسیار مهم تر است و و گمانه زنی ها درباره این که چه زمانی و چگونه تغییر رهبری در عربستان رخ می دهد را بیشتر می کند.

در ریاض ملک سلمان با ولیعهد یعنی محمدبن سلمان به مراسم تدفین شاهزاده بن طلال رفتند. برادر بزرگتر و ناتنی شاه عربستان و پدر شاهزاده الولید، کسی که در چنین روزی در سال گذشته در هتلی به نام ریتز کارلتون به همراه 200 شاهزده دیگر و فعالین تجاری متهم به فساد بازداشت بود. دو پسر دیگر بن طلال همچنین در بازداشت بودند. هر سه به این مراسم آمدند.

برخلاف دیگر موارد، شواهدی وجود ندارد  که شاهزاده الولید مجبور بوده باشد تمام دارایی های خود را بابت تضمین آزادی بعدی خود منتقل کند. او به خبرگزاری رویترز گفت که همه این اتفاقات یک سو تفاهم بود. الولید در مراسم تدفین قسمتی از تابوت را با شانه خود حمل می کرد. بن سلمان نیز تابوت را حمل می کرد ولی در جهتی مخالف.

عکس های پادشاه عربستان در این مراسم جالب بود که به دلیل مرگ برادر ناتنی خود متأثر به نظر می رسید. دو مردی که بسیار به هم نزدیک بودند. پادشاه 80 ساله روی یک صندلی نشسته بود و دیگر عزاداران در حالت ایستاده نماز میت خواندند.

شاهزاده بن طلال چهره پر سر روصدایی در خاندان سعودی بود. در سال 1950و1960 به عنوان وزیر خدمت کرد و سپس رهبری جنبش شاهزادگان آزادی خواه را بر عهده گرفت که طرفدار سلطنت مشروطه بود. دارایی های وی مصادره شد و برای مدت کوتاهی قبل از بازگشت به خانه و همچنین کمرنگ شدن حضور خود در عرصه سیاست در بیروت و قاهره در تبعید به سر می برد.دیپلمات ها از او به عنوان یک مرد باهوش و متعهد یاد کردند. اگر چه عجیب به نظر می رسد.

مادر وی اهل ارمنستان بود. از اصل و نسبی غیر عرب که همین موضوع باعث شد تا وی هیچ گاه نتواند گزینه ای برای پادشاهی عربستان محسوب شود. با این حال وقتی که من این تحلیل را چند سال پیش نوشتم، یکی از دستیارانم با منتماس گرفت و گفت که پادشاه عبدالله، پادشاه پیشین، از طلال خواسته تا ولیعهد عربستان شود.( متعاقب آن ارزیابی من این بود که این اتفاق افتاده و این به خاطر معقول بودن عبدالله نیست که وی سمتی را به یک فرد جوانتر پیشنهاد می کند، بلکه به خاطر این است که وی صلاحیت آن را دارد. اما طلال آن را رد کرد.)

احمد برادر تنی محمد بن سلمان از دیگر دعوت شدگان به این مراس تشییع بود کسی که ماه گذشته از تبعید در لندن بازگشته بود و در روزهای پایانی زندگی طلال، کنار وی بود. احمد اوایل امسال  محمد بن سلمان را مورد انتقاد قرار داد. (با این وجود عکاس خبرگزاری سعودی عکسی از مکالمه این دو مرد را شکار کرد ( همچنین محمد بن نواف یعنی سفیر عربستان در لندن هم در این مراسم حضور داشت. کسی که روز پنجشنبه در پی تغییرات در کابینه از سمت خود برکنار شد.

 یکی دیگر از شرکت کنندگان نیز برادر ناتنی شاه عربستان به نام مقرین بود که برای مدت کوتاهی در سال 2015 ولیعهد شده بود که بعدا از این سمت کنار گذاشته شد. وی نیز از کسانی بود که گوشه ای از تابوت را حمل می کرد.

مراسم تشییع جنازه می تواند یک تئاتر باشد و بسیاری از مواقع می تواند حتی پیشگویی از تحولات آینده هم باشد. شاهزاده طلال، شاهزاده ای که به حاشیه رانده شده است؛ در این تئاتر به خوبی می تواند نقش اول باشد؛ تئاتری محصول سال 2019 از نوع "بازی تاج و تخت" (Game Of Throne)  ولی نسخه سعودی آن.

ترجمه: ابوالفضل خدائی
 

منبع عکس: سایت سعودی گَزت

52311

کد خبر 1217775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
  1
  ایشالله سر همدیگر رو بخورند
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  1
  مسلمان واقعی و کسانیکه از مهد اسلام طلوع کردن اونها هستن ...