جزییاتی از برنامه قطع یارانه برخی اقشار؛ 4.5 میلیون یارانه‎‌بگیر در معرض حذف

ایرنا نوشت: مطابق تبصره 14 لایحه بودجه 98 استانداران سراسر کشور مجازند با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و براساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نسبت به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام کنند. منابع حاصل با تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان صرف حذف تدریجی فقر مطلق و تکمیل پروژه های نیمه تمام اولویت دارهمان استان خواهد شد.

حذف 4.5 میلیون خانوار از دریافت یارانه نقدی انجام می شود. محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه در تقسیم‌بندی 407 هزار میلیارد تومانی بزرگترین سهم در حد 110 هزار میلیارد تومان امور رفاه اجتماعی دارد که بیمه تکمیلی جانبازان در این مقوله پیش بینی شده است، گفت: در امور سلامت بالغ بر 22 هزار و 700 میلیارد تومان منابع برای آن در نظر گرفته شده است که در 10 اموری که برای تقسیم منابع وجود داشته پس از امور رفاه اجتماعی، آموزش و پژوهش، دفاع و امنیت، امور سلامت قرار می‌گیرد و رشد آن نسبت به سال گذشته حداقل 10 درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه برای عادلانه توزیع شدن افزایش حقوق در سال آینده پیشنهاد تسهیم پلکانی مطرح می‌شود، افزود: سال جاری بر همین اساس حقوق‌ها افزایش یافت، اما آنچه که از سوی دولت باید برای افزایش حقوق‌ها دیده می‌شد 20 درصد بوده که حدود 34 هزار میلیارد تومان است، اما مجلس می‌تواند درباره هر آنچه که به عدالت نزدیکتر بوده تصمیم‌گیری کند.

تبصره 14 لایحه بودجه 98 به قانون هدفمندی یارانه ها پرداخته است. مطابق با این تبصره، استانداران سراسر کشور مجازند با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بر اساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نسبت به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام نمایند. منابع حاصل از حذف یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد با تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان صرف حذف تدریجی فقر مطلق و همچنین تکمیل پروژه های نیمه تمام اولویت دار استانی همان استان خواهد شد.

چندی پیش عبدالرضا رحمانی فضلی اظهار داشت: «در 40 سال گذشته با وجود فراز و نشیب‌های گوناگون ولی ایران اسلامی توانسته با اقتدار به پیشرفت و موفقیت‌های قابل توجهی دست یابد.» «‌در مورد تفویض اختیارات به استان‌ها، هرگونه امکانی را که مدیران فکر می‌کنند به توسعه و حل مشکلات کشور کمک می‌کند، اعلام کنند.»
 

17231

کد خبر 1218049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =