رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ چقدر است؟

صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ را در محدوده ۳.۷ درصد پیش بینی کرد.

 به گزارش خبرآنلاین، هر چند برخی کارشناسان معتقدند امسال تحت تاثیر جنگ اقتصادی آمریکا و چین، رشد اقتصادی جهان کند خواهد شد اما صندوق بین‌المللی پول معتقد است رشد اقتصادی امسال جهان تغییر چندانی را نسبت به سال گذشته میلادی شاهد نخواهد بود.

 پیش بینی صندوق بین الملی پول اما مشابهت بالایی با پیش بینی های دیگر مراکز کارشناسی دارد. دبیرخانه اوپک در آخرین گزارش خود متوسط نرخ رشد اقتصادی جهان را برای سال ۲۰۱۹ به مقدار ۷/۳ درصد برآورد کرده که ۰.۱ درصد کمتر از سال ۲۰۱۸ است.  سازمان OECD نیز در آخرین گزارش خود برآورد کرده که نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۸ در سطح ۳.۷ درصد بوده که ۰.۱ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۷ است و برای سال ۲۰۱۹ نیز در همین سطح ۳.۷ درصد باقی می ماند.

رشد اقتصادی جهان

 با این حال تحلیلگران بر این اعتقادند که نااطمینانیهای زیادی در مورد نرخ رشد اقتصاد جهانی از جمله جنگ تجاری چین و آمریکا و بالا رفتن سطح قیمت نفت و احتمال تأثیر منفی آن بر نرخ رشد اقتصادی جهان وجود دارد که ممکن است نرخ رشد اقتصادی جهان و به تبع آن تقاضا برای نفت را تحت تأثیر قرار دهد.

 تحریم نفتی ایران از یک سو و تصمیم تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک در خصوص کاهش میزان تولید نفت از سوی دیگر بازار را تحت فشار قرار داده است.

 برخی معتقدند این وضعیت می تواند شرایط را برای افزایش قیمت نفت در بازار مهیا نماید.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1218281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =