حجم تسهیلات اعطایی از صندوق توسعه ملی چقدر است؟

ایبِنا نوشت: صندوق توسعه ملی تا پایان شهریورماه امسال در مجموع ۳۰.۳ هزار میلیارد ریال در بانک‌های دولتی و خصوصی برای اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی سپرده‌گذاری کرد.

بررسی آمار عملکرد شش ماهه نخست امسال صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد که این صندوق در اجرای حکم ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، صندوق نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی اقدام کرده است.

براین اساس میزان سپرده گذاری های انجام شده توسط صندوق در راستای اجرای قانون مذکور، در بانک‌های دولتی و خصوصی در شش ماهه نخست امسال، در مجموع برابر ۳۰.۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

به این ترتیب سرجمع سپرده‌گذاری‌های انجام شده از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریورماه ۹۷ در راستای اجرای ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲، افزون بر  ۲۵۲.۷ هزار میلیارد ریال شده است.

از این میزان، تا تاریخ ۳۱ شهریورماه امسال، از مجموع مبلغ ۲۵۲.۷ هزار میلیارد ریال سپرده گذاری شده نزد بانک ها، مبلغ ۱۶۷.۶ هزار میلیارد ریال از اصل منابع نزد بانک ها بوده(در قالب تسهیلات اختصاص یافته به متقاضیان که تا تاریخ فوق به مرحله بازپرداخت نرسیده و مانده قابل تخصیص از محل قراردادهای جاری) و باقی منابع به صندوق بازگردانی شده است (در قالب بازپرداخت اصل سپرده ها و مانده مصرف نشده قراردادهای اختتام یافته) که تمام این منابع بازگشتی و سودهای مربوطه، بار دیگر طی قراردادهای سپرده گذاری جدید جهت اختصاص به متقاضیان واجد شرایط در اختیار بانک ها قرار گرفته است.

سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی

از طرفی براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه مدیریت فرآیند تسهیلات صندوق توسط بانک ها، در شش ماهه نخست امسال از محل قراردادهای فعال (تمام قراردادهای منعقد شده در سال ۱۳۹۷ و قراردادهای منعقد شده پیش از سال ۱۳۹۷ که طی شش ماهه اول امسال فعال بوده اند)، مبلغی بالغ بر ۳۰.۶ هزار میلیارد ریال به متقاضیان اختصاص یافته است.

با احتساب مبالغ اختصاص یافته پیشین، سرجمع منابع تخصیص یافته به متقاضیان از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریورماه سال جاری، در مجموع به میزان ۱۴۲.۳ هزار میلیارد ریال است که قسمتی از اصل این تسهیلات به طور کامل به صندوق بازپرداخت شده و قسمتی دیگر به عنوان تسهیلات جاری در اختیار متقاضیان است.

همچنین در راستای اجرای «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی (مصوب سال ۱۳۹۶)»، که براساس آن و به منظور تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از منابع صندوق را به طور قرض الحسنه نزد بانک های کشاورزی، پست بانک و توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و عشایری شود.

صندوق توسعه ملی تا پایان شهریور امسال و در مرحله دوم (با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور)، نسبت به سپرده گذاری مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال در بانک ها یا صندوق های منتخب در قانون اقدام کرده که با احتساب مبالغ سپرده‌گذاری شده در سال قبل، سرجمع مبالغ سپرده گذاری شده در اجرای قانون مذکور از ابتدای تصویب تاکنون، ۳۰ هزار میلیارد ریال؟ (معادل ۷۷۴ میلیون دلار) است.

براین اساس میزان کل سپرده گذاری های ریالی انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانک های دولتی و خصوصی از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریورماه امسال، در اجرای قوانین مربوطه معادل مبلغ ۲۸۲.۷ هزار میلیارد ریال است که در تاریخ ۳۱ شهریورماه، مانده اصل این سپرده ها نزد بانک ها (شامل قراردادهای جاری و تسهیلات اختصاص داده شده به متقاضیان که تا تاریخ مذکور تسویه نشده اند)، مبلغی معادل ۱۹۷.۶ هزار میلیارد ریال است.

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 1218291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =