مهم‌ترین وقایع اقتصادی  سال ۲۰۱۸ چه بود؟

ایسنا به نقل از گلف نیوز گزارش داد: معمولا هر ساله اقتصاد جهانی شاهد پستی و بلندی است اما در سال ۲۰۱۸ به جز نرخ بهره، شاخص مهم دیگری صعود چشمگیری نداشت.

جنگ تجاری بین آمریکا و چین یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین وقایع اقتصادی سال گذشته بود. علاوه بر ریزش سنگین بازارهای بورسی و کاهش ارزش ارزهای نوظهور در برابر دلار، این تحولات باعث کاهش بهای نفت و طلا نیز شد به گونه ای که هر اونس طلا برای تحویل فوری در سال ۲۰۱۸ با کاهش ۳۴.۲ دلاری مبادله شد. هر بشکه نفت برنت و اوپک نیز به زیر ۶۰ دلار رسید و در آخرین دور معاملات به ترتیب به ازای ۵۳.۸۰ و ۵۳.۹۲ دلار مبادله شدند.

در سال ۲۰۱۸ ارزش دلار در برابر بسیاری از ارزهای مهم خارجی افزایش یافت به گونه ای که پوند انگلیس ۶.۰۳ درصد، لیر ترکیه ۲۸.۰۱ درصد و روپیه هند ۸.۸۲ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست دادند.

سال گذشته هم چنین سال بدی برای کسب و کارها بود به گونه ای که زیان شرکت های سراسر جهان معادل ۱۹ تریلیون و ۹۳۲ میلیارد دلار برآورد می شود. بانک مرکزی آمریکا در سال گذشته چهارمرتبه نرخ بهره را افزایش داد و با رسیدن نرخ بهره به ۲.۵ درصد، بسیاری از شرکت های مطرح بورسی با ریزش سنگین در نمادهای خود مواجه شدند به گونه ای که ارزش سهام فیس بوک ۲۹.۵۱ درصد، سهام آلفابت  ۷.۶۲ درصد و اپل ۱۲.۶۳ درصد کاهش یافتند. آمازون برخلاف رقیبان خود سال موفقی را پشت سر گذاشت و ارزش نماد آمازون ۱۴.۲۱ درصد رشد کرد.

پیشتر بلومبرگ در گزارشی نوشته بود به دنبال ریزش سنگین بازارهای بورس در سراسر جهان، ثروتمندان جهان بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده اند که در این بین ثروت جف بزوس، مدیرعامل آمازون و ثروتمندترین فرد جهان با ۵۳ میلیارد دلار کاهش از ۱۶۸ میلیارد دلار به ۱۱۵ میلیارد دلار رسیده است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1218456

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =