چرا رسانه‌ها تبدیل به پاشنه آشیل ترامپ شدند؟

یک کارشناس مسایل بین الملل، دلایل دشمنی و تحقیر رسانه ها توسط رئیس جمهور آمریکا را مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  "برایان آر هانت" با انتشار یادداشتی در وب سایت بلومبرگ رویکرد و مواضع خصمانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال مطبوعات و خبرنگاران را مورد بررسی قرار داده که فرازهایی از آن را در ادامه می خوانید :

ترامپ بزرگترین چالش ها را برای مطبوعات آزاد به وجود آورده  که حداقل از زمان رئیس جمهور نیکسون تا کنون بی سابقه بوده است. هر روایتی که از او تعریف نکند آن را به باد تمسخر گرفته و اخبار جعلی می داند. او مکرراً روزنامه نگاران را دشمن مردم می پندارد و 80 درصد مطبوعات را در این زمره قرار می دهد.

پس از حمله ترامپ به شرکت آمازون، تیم مدیرتی او پیشنهاد داد تا تعرفه پستی این شرکت افزایش پیدا کند. دلیل اقدام ترامپ این بود که وی از روزنامه واشنگتن پست، مالک آن و همچنین مدیر مسئول سایت آمازون یعنی "جف بزوس" دل خوشی ندارد. وی همچنین بخش «آنتی تراست»وزارت دادگستری را همدست رسانه ها می داند و به آن حمله می کند. او تهدید کرده است که قوانین تهمت آمیز را تغییر خواهد داد تا در این راستا، مقامات دولتی برای پاسخگویی کار سخت تری پیش رو داشته باشند. همه این ها به منظور ترساندن و غیرموثق قلمداد کردن اخبار رسوایی های ترامپ بوده که رشد قارچ گونه ای داشته است.

ترامپ همچنین پیشنهاد داده است تا یک شوی تلویزیونی با عنوان "شنبه شب زنده" که علاقه ای زیادی برای دست انداختن ترامپ دارد تعطیل شود. او در موضوع قتل روزنامه نگار واشنگتن پست یعنی جمال خاشقچی که به دستور ولیعهد عربستان یعنی محمدبن سلمان صورت گرفته بی تفاوت بوده است.

آزادی مطبوعات در آمریکا هیچ گاه تا به این اندازه مهم به نظر نمی رسید. روزنامه نگاران در همه جای دنیا در معرض تهدید زندان و یا حتی قتل قرار دارند. گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران نشان می دهد که 53 روزنامه نگار امسال کشته و 251 تن نیز زندانی شدند که این آمار رکوردی بی سابقه را نشان می دهد.

رهبری کشوری با دارا بودن بیشترین حق آزادی مطبوعات که در قانون اساسی نیز برآن تاکید بسیاری شده است، هم اکنون به خونخوارترین دیکتاتور ضد مطبوعات (اشاره به بن سلمان) کمک می کند.

مطمئناً هررئیس جمهور و سیاستمداری از نحوه پوشش اخبار همیشه شکایت دارد. آنها اخبار همسو با مواضع دولت را به منزله عدالت و اخبار ضد دولتی را بی عدالتی محض می دانند. البته در بعضی از مواقع حق با آنهاست.

اما ترامپ چیزی متفاوت از این ماجرا است، تفاوت عمده ای میان چرخش سیاسی عادی او و دروغ های بدبینانه اش جود دارد. بیشتر روسای جمهور به محدودیت های سیاسی و قانونی برای مبارزه با رسانه های غیر همسو احترام می گذارند و تلاش هایشان نیز قابل قبول است. ترامپ این محدودیت ها را سبک می شمارد.

ترامپ به تلاش های خود برای حمله به رسانه ها شدت خواهد بخشید و تلاش می کند تا تلافی کند. بهترین پاسخ می تواند خونسردی و قاطعیت باشد.

ترجمه: ابوالفضل خدائی

52311

کد خبر 1218480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =