درخواست تایوان از جامعه جهانی علیه چین

ایرنا نوشت: پس از اینکه رئیس جمهوری چین اعلام کرد که پکن حق دارد برای تحت کنترل داشتن تایوان از زور استفاده کند، رئیس جمهوری تایوان خواستار حمایت بین المللی برای دفاع از دموکراسی در مواجهه با تهدیدهای چین شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات «تسای اینگ ون» چند روز پس از سخنرانی «شی جینگ پین» رئیس جمهوری چین مبنی بر اینکه 'هیچ کس نمی تواند این واقعیت که تایوان بخشی از چین است را تغییر دهد و مردم تایوان باید به دنبال اتحاد مجدد باشند' عنوان شد.

"تسای" امروز شنبه، در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به تهدیدهای چین مبنی بر استفاده از زور برای به دست آوردن کنترل تایوان اعلام کرد: 'امیدواریم که جامعه بین الملل این موضوع را جدی گرفته از مردم تایوان حمایت و پشتیبانی کند.'
وی افزود، اگر جامعه بین الملل از یک کشور دموکراتیک که مورد تهدید قرار گرفته است حمایت نکند، پس ممکن است از خود بپرسیم، کشور بعدی کدام است؟

به نوشته رویترز، مسئله تایوان در چین بسیار حائز اهمیت است و پکن ادعا می کند تایوان بخشی از سرزمین و تحت سلطه چین است. شی، از سال 2016 و انتصاب تسای به ریاست جمهوری تایوان، فشارهای بیشتری بر تایوان اعمال کرده است. پیش از ریاست جمهوری، تسای عضو حزب دموکراتیک مترقی تایوان بود.

رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه طی سخنرانی در این باره اعلام کرد که چین حق استفاده از زور برای تحت کنترل درآوردن تایوان را دارد اما تلاش می‌کند یکپارچگی مجدد با این جزیره خودمختار به صورت صلح‌آمیز ادامه داشته باشد.
تسای نیز در پاسخ، با تاکید بر این که تمام مذاکرات صلح باید میان دو دولت چین و تایوان انجام شود، می گوید: 'تایوان سیاست یک کشور- دو نظام را نمی پذیرد.'

تسای همچنین از چین درخواست کرد تا درک درستی از تفکرات تایوان داشته باشد و گفت که اقداماتی نظیر قلدری های سیاسی و استفاده از زور، در روند مذاکرات چین و تایوان کارساز نخواهد بود.
تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن، این جزیره را بخشی از خاک خود می داند و مایل است که پس از پیوستن تایوان به چین، الگوی یک کشور و دو نظام را در تایوان پیاده سازد.
 

52311

کد خبر 1219449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =