فرهنگ ترافیکی و آموزش، اولویت شهرداری تبریز

رفتارهای غلط ترافیکی در سطح کلانشهر تبریز بزرگترین معضل ترافیکی در این شهر است و از این رو معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز برنامه اصلی خود در سال ۱۳۹۸ را بهره گیری بهینه از پتانسیل موجود شهر و شهرداری در فرهنگ سازی ترافیک قرار داده است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز به نقل از پایگاه خبری شهرداری تبریز، مهدی یوسفی معاون حمل و نقل شهردار با اعلام این خبر گفت: معاونت حمل و نقل قصد دارد همانطور که سال قبل طرح LEZ  را برای کاهش حوادث برای سالجاری اجرا کرد، برای سال آینده نیز طرح فرهنگ ترافیک و آموزش را در اولویت کاری خود قرار دهد چراکه ما ظرفیت خوبی برای پرداختن به مسئله ترافیک داریم که می توان در بخش نهادینه کردن فرهنگ ترافیکی از آنها بهره گرفت.
وی ضمن تاکید بر نقش فرهنگ سازی در کاهش تخلفات رانندگان، افزود: آموزش مقررات و موازین بین المللی ترافیک به تمامی طبقات جامعه اعم از مردم عادی، مسئولان و مجریان امر نقش بسیار اساسی در اصلاح و کنترل ترافیک خواهد داشت، زیرا لازمه زندگی کردن در یک جامعه صنعتی و ماشینی، آشنایی و آگاهی کامل مردم آن جامعه به فرهنگ زندگی در چنین جامعه ای است .
یوسفی به اهمیت حل مشکلات ترافیکی اشاره کرد و گفت: برای این مسئله باید راهکارهای حل این معضل به صورت تخصصی از ابعاد مختلف بررسی شود و مواردی چون آموزش افراد در سنین مختلف، نهادینه کردن فرهنگ ترافیک، به روز بودن تجهیزات عمومی، اعمال قوانین و مقررات برای آن چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مهمترین روش ارتقاء فرهنگ ترافیک در جامعه آموزش است. آموزش باید با استفاده از همه ابزار موجود از جمله رسانه‌های تصویری، گفتاری و نوشتاری به صورت مستمر و با در نظر گرفتن ویژگی‌های فراگیر انجام شود. ترافیک امروز با زندگی روزمره شهروندان عجین شده و یکی از مسائل مهم و پیچیده شهری است. عدم جامعه پذیری الگوهای رفتاری ترافیکی و فقدان فرهنگ صحیح رانندگی از جمله مهمترین علل ترافیک است.
معاون حمل و نقل شهردار تبریز عقیده دارد در آموزش فرهنگ ترافیک باید به کیفیت آموزش نیز توجه شود و هر چه این آموزش‌ها هدفمندتر و با دوام‌تر باشد، پیامد ترافیک در جامعه در سال‌های بعد نیز از سوی شهروندان رعایت شده و اصول فرهنگ ترافیک با رعایت قوانین آن بصورت روان در اذهان و کردار شهروندان نهادینه خواهد شد. همچنین اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم در حوزه رفع ترافیک می‌تواند زمینه برقراری امنیت، آرامش و آسایش مردم را فراهم کند.
یوسفی در خاتمه گفت: همیشه از موضوعی به نام فرهنگ سازی در بحث های ترافیکی و آموزشی صحبت می شود، موضوعی که علیرغم تاکید بر آن، شواهد و آمار نشان می دهد که معمولا مغفول مانده است. برنامه ما در سال آینده پرداخت صحیح به این امر است که امیدوارم نتیجه خوبی به دست بیاوریم .

۴۶

کد خبر 1219463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =