تاکید کردهای سوریه بر لزوم توافق با دمشق

ایسنا نوشت: یکی از فرماندهان برجسته نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید کرد که کردها باید به خاطر آینده خود به توافقی با دمشق دست یابند.

ریدور خلیل، از فرماندهان برجسته کرد نیروهای سوریه دموکراتیک به خبرنگار خبرگزاری فرانسه در شهر "عامودا" در شمال شرق سوریه گفت: ما باید به خاطر آینده کانتون کردها به توافقی با دولت سوریه دست یابیم، چرا که مناطق ما بخشی از سوریه محسوب می‌شود. مذاکرات با دولت سوریه برای رسیدن به ساختار نهایی جهت اداره امور شهر منبج ادامه دارد. در صورتی که بتوانیم به راهکاری واقع‌بینانه برسیم که حقوق ساکنان این شهر حفظ شود، می‌توانیم توافق منبج را درباره بقیه مناطق شهر فرات نیز اجرا کنیم.

وی بر نکات مثبتی در مذاکرات با دمشق تاکید کرد و گفت: ورود ارتش سوریه به مرزهای شمالی با ترکیه بعید نیست، اما این مساله به مقدمات مشخصی درباره چگونگی اداره این مناطق نیاز دارد.

وی تاکید کرد: ما اختلافاتی با دولت مرکزی داریم که به مذاکراتی با حمایت بین‌المللی برای رسیدن به راهکارهای مشترک نیاز دارد. ما از نقش روسیه به عنوان کشور ضامن که یک کشور تاثیرگذار بر تصمیمات سیاسی در سوریه محسوب می‌شود استقبال می‌کنیم.

خلیل تاکید کرد: کردها با عقب‌نشینی نیروهایشان از مناطق تحت کنترل خود مخالف هستند. شاید ماموریت این نیروها تغییر کند، اما ما هرگز از مناطق خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد و باید کردها یا بخشی از ارتش سوریه باشند یا ساختار دیگری ایجاد شود که متناسب با جایگاه آنها باشد.

وی بر لزوم تدوین یک قانون اساسی جدید که ضامن حفظ حقوق تمامی شهروندان از جمله کردها باشد تاکید کرد.

خلیل گفت: ما نقطه مشترک‌هایی با دمشق داریم که از جمله آن وحدت و حاکمیت سوریه بر تمامی مرزهای خود و مالکیت مردم سوریه بر منابع طبیعی این کشور و توافق با مبارزه با افکار افراطی سیاسی است.

52310

کد خبر 1219761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =