روایت «کربلای ۵» در آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس

ایسنا نوشت: «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در عملیات کربلای ۵»، «نبرد شرق بصره» و «عملیات کربلای۵» سه اثری هستند که دانشجویان و محققان می‌توانند درباره عمیات کربلای ۵ به آن رجوع کنند.

پس از حواشی به وجود آمده پیرامون عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اقدام به معرفی سه اثر خود در رابطه با تشریح عملیات‌ کربلای ۵ کرده است.

«نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات کربلای ۵»

این اثر توسط مهدی حاجی خداوردی‌خان در۴۶۸ صفحه  به نگارش در آمده است. وی با استفاده از اسناد و منابع مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از جمله دفاتر راویان، نوارهای صوتی، گزارش عملیات و اسناد نظامی مرتبط با عملیات کربلای ۵ و همچنین مصاحبه ‌ایی که با بعضی از فرماندهان و رزمندگان لشکر داشته این کتاب را به رشته تحریر درآورده است.


کتاب «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات کربلای ۵»، ۹ فصل است و فصل‌های آن بر اساس تاریخ رویدادها، حوادث، تصمیمات مهم در جلسات مختلف و گفت و گوها به ترتیب زمان وقوع و به طور منظم و منسجم بیان شده است. در پایان کتاب آلبوم تصاویر از این عملیات و چندین نقشه عملیاتی از این منطقه آمده است. همچنین در پایان هر فصل به ذکر منابع استفاده شده پرداخته است.

«نبرد شرق بصره»

کتاب «نبرد شرق بصره»  به نویسندگی محمد درودیان از پژوهشگران و راویان دفاع مقدس نگاشته شده است برنده جایزه اول آثار دفاع مقدس در سال‌های ۷۴-۱۳۷۳ در موضوع گزارشهای نظامی شده است. این کتاب شامل سه فصل است. فصل اول کتاب تحت عنوان « طرح ریزی در شرایط ویژه»  از والفجر ۸ تا کربلای ۴ و فرازهایی از مدیریت در فضای دشوار با ویژگی های انقلابی را به نمایش می گذارد.

«هجوم به مستحکم‌ترین خطوط  دفاعی دشمن» عنوان دومین فصل کتاب که طی آن به شرح اجمالی عملیات با هدف نمایش مدیریت و فرماندهی در صحنه نبرد، آن هم  در فضایی مملو از خوف و رجا می پردازد.

همچنین فصل سوم و پایانی این اثر «بازتابها و دستاوردها» نام گرفته که واکنش رسانه‌های گروهی، مواضع آمریکا و شوروی، جنگ شهرها و شرایط ایران برای پایان جنگ را عرضه می کند. این فصل توضیح پیچیدگی‌های مواضع دو ابر قدرت شرق و غرب در آن زمان و نیز انگیزه‌ها و اهداف رسانه‌ها از نوع تنظیم و انتقال اخبار در دوران دفاع مقدس، به خواننده کمک می‌کند که عظمت عملیات کربلای ۵ و نتایج آن را بیش از پیش درک کند.

همچنین اشاره به «شرایط جمهوری اسلامی برای پایان بخشیدن به جنگ » نیز پاسخ ابهاماتی است که به علت ضعف اطلاعات، گاهی به اذهان خطور می کند. از ویژگی‌های کتاب دارا بودن فهرست راهنمای موضوعی کتاب، جدول‌هایی در خصوص سازمان رزم و انواع یگان‌های دشمن و نقشه عملیات کربلای ۵ شامل محورهای هجوم، موانع و منطقه آزاد شده  است که برای سهولت در بهره برداری محققین و پژوهشگران به موضوعات مورد نظر در انتهای کتاب گنجانده شده است.

«عملیات کربلای۵»

همچنین کتابچه «عملیات کربلای۵» در ۸۴ صفحه  به عملیات کربلای۵  که به منظور درهم شکستن دژهای دفاعی بصره انجام شد، پرداخته است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1220106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =