دبیرکل کانون صرافان: اگر دولت بتواند کنترل کند نرخ ارز در ایام پایانی سال افزایش نمی‌یابد

ایرنا نوشت: با گذشت ایام آغاز سال نوی میلادی، یکی از دو نقطه عطف افزایش قیمت ارز در سال جاری بدون ایجاد تنش پشت سر گذاشته شد، اما آیا این شرایط در پایان سال جاری نیز تکرار می‌شود؟

روند طبیعی بازار ارز این‌گونه است که در پایان سال‌های میلادی و شمسی با یک تکانه قیمتی مواجه شده و نوعا نرخ‌ها دستخوش نوسانات افزایشی می‌شوند. این در حالی است که 1397، سال خاصی بود و پیش از این شاهد رالی قیمت‌ها در برهه‌های مختلف بودیم.

با این همه، بانک مرکزی به‌عنوان بازارساز حوزه ارزی موفق شد پیچ نخست را بدون اینکه شاهد نوسان چشمگیری در قیمت‌ها باشیم پشت سر بگذارد. آیا چنین وضعیتی را در پایان سال شمسی نیز شاهد خواهیم بود؟

رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان در این رابطه می‌گوید: مدیریت بانک مرکزی در حوزه کنترل نقدینگی و گردش نقدینگی ریالی، تعریف و مدیریت تقاضا در بازار و همچنین مدیریت عرضه، باعث شده امکان رشد قیمت ارز تا حدی کنترل شود و سفته‌بازی‌ها به مقدار زیادی کاهش یابد.

وی می‌افزاید: تدابیری اندیشیده شده تا صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در داخل و خارج از کشور به صراف‌ها و بانک‌ها بفروشند. این تصمیم باعث شده تا عرضه در بازار نسبتاً زیاد شود، تقاضا را پوشش داده و نرخ‌ها را کنترل کند.
 

تصمیم مؤثر بانک مرکزی

ترکاشوند درباره خرید ارز از صادرکننده‌ها در خارج از کشور اظهار می‌کند: خرید ارز در خارج از کشور را برای بانک‌ها و صرافی‌های بانکی، مجاز اعلام کردند و صادرکنندگان خرد مراجعه خوبی برای فروش ارز خود داشتند. اکنون عرضه ارز توسط صادرکنندگان خرد در حد زیر یک میلیون یورو در بازار مشهود است، به‌طوری که برخی اوقات صرافی‌ها و بانک‌ها امکان خرید ندارند، زیرا خرید آن‌ها زیاد شده و فروش آن‌ها کاهش می‌یابد.

دبیرکل کانون صرافان درباره تأثیر برخوردهای قهری معتقد است: مسئولین بارها تأکید کرده‌اند که در وضعیت جنگ ارزی هستیم و در این رابطه نمی‌توان تعارف کرد. هر چند بعضاً به‌علت ملاحظات سیاسی، روی این مسئله تأکید زیادی نمی‌شود، اما واقعیت این است که دشمنان ما هر چه توان دارند به کار گرفته‌اند تا ما را محدود کنند. ما نیز متقابلاً باید تدابیری بیندیشیم تا بتوانیم فضا را کنترل کنیم.

ترکاشوند با اشاره به اینکه حضور دلالان در بازار ارز تقاضای کاذب ایجاد می‌کند، می‌گوید: این تقاضای کاذب باعث می‌شود تقاضاهای دامنه‌دار و زنجیره‌ای در بازار افزایش یابد. باید بتوانیم جابجایی ارز را مانند سایر کشورهای دنیا صرفاً از مبادی رسمی یعنی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز انجام دهیم.

وی تأکید می‌کند: اگر چیزی خارج از این محدوده در بازار نباشد، بازار قابل کنترل است و باعث می‌شود در وضعیت خاصی که قرار داریم، تنش یا بحرانی ایجاد نشود. نهادهایی که مسئولیت این کار را دارند، باید بتوانند با آرامش بیشتری برنامه‌ریزی کرده، بازار را کنترل کنند و اقداماتی را در راستای مدیریت بحران انجام دهند.

ترکاشوند درباره وضعیت بازار ارز در پایان سال 1397 اظهار می‌کند: پیش‌بینی بازار باید با با فاکتورهای مختلف تحلیل بنیادین صورت گیرد. این در حالی است که وضعیت پلت‌فرم‌های سیاسی منطقه خیلی قابل تعریف نیست. بنابراین اما و اگرهای زیادی در این زمینه وجود دارد و بازار قابل پیش‌بینی نیست. اگر بانک مرکزی و دولت بتوانند تنش‌ها را کنترل کنند، ارز در همین قیمت خواهد ماند یا حتی پایین‌تر نیز خواهد آمد.
 

17231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1220323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =