آغاز جذاب یک انقلاب؛ رونمایی از تیم جدید کی‌روش!

تیم‌ملی‌ایران با نمایشی مقتدرانه یمن را در هم کوبید.این برد نکات مختلفی دارد که می‌توان به آنها اشاره کرد.

عرفان حاج‌بابایی: آغاز تردید برانگیز و پر شگفتی جام هفدهم،این نگرانی را برای فوتبال دوستان ایرانی ایجاد کرده بود که نکند آن بلایی که سر امارات،استرالیا و سوریه هم آمد به سر ایران بیاید و یک تیم سرشناس دیگر هم نتواند از سد یک تیم دفاعی عبور کند. با این حال اما با آغاز بازی مقابل یمن و هرچه که از زمان بازی گذشت، ایران بر حریف چیره شد و با ۵ گل زده و ۵ گل نزده، نه فقط از تیم نگون بخت یمن بلکه از تمام مدعیان قاره کهن زهر چشم گرفت.

لاین‌آپ هوشمندانه
کی روش برای آغاز تورنمت ریسک را کنار گذاشت و سعی کرد به مهره های باتجربه و امتحان پس داده اش اعتماد کند. او خوب می دانست که اگر کار ایران در آغاز راه گره بخورد آن گاه دیگر مشخص نیست که در ادامه چه پیش بیاید. به همین دلیل تیم ملی را با آرایش نسبتا محتاطانه ۴-۱-۴-۱ به زمین فرستاد. چهار یک چهار یکی که با حضور چهره هایی نظیر احسان حاج صفی،رامینرضاییان، اشکان دژاگه و وحید امیری رنگ و بویی نه چندان ریسک پذیر به خود گرفته بود. این بازیکنان با تجربه که هر کدام سال ها تجربه پوشیدن پیراهن تیم ملی را داشتند، در کنار تمام وظایف فنی که به خوبی هم از اجرایش برآمدند، توانستند با مدیریت روانی مسابقه، به جوانانی مثل ترابی،طارمی و سردار هم روحیه بدهند تا آن ها کار یمن را تمام کنند.

آغاز ترسناک سرخ پوشان
کارشناسان پیش از آغاز مسابقه بر این باور بودند که ایران تا زمان زدن گل نخست در مقابل حریف کار دشواری خواهد داشت.اتفاقی که تا دقیقه ۱۲ هم کاملا مشهود بود. یمن بدون استرس و آشفتگی در دفاع بازی می کرد و حتی روی دو ضد حمله در همان دقایق ابتدایی توانست دروازه بیرانوند را تهدید کند. ابتدا یک شلیک خطرناک از بالای دروازه به بیرون رفت و بعد از آن هم اشتباه سید مجید حسینی و رها کردن مهاجم یمنی این فرصت را به آن ها داد تا با ارسال توپ به محوطه جریمه ایران خطرساز شوند. اشتباهی که در نهایت به ضرر خود حسینی تمام شد و باعث شد که او در نیمه دوم جای خود را به پژمان منتظری بدهد. تعویضی که قطعا هشداری از جانب کارلوس کی روش به این مدافع جوان بود.

انهدام لایه‌ های دفاعی با هماهنگی ۲۰ و ۱۷
سردار آزمون و مهدی طارمی به درک بالایی از بازی کنار هم رسیده اند و این اتفاقی بسیار مثبت برای خط حمله تیم ملی است.همین هماهنگی و هارمونی بالای بازی این دو نفر بسیار در باز کردن دفاع چغر یمن موثر بود. آزمون که به خوبی متوجه ضعف دروازه بان حریف روی شوت از راه دور شده بود، اقدام به شوت زنی کرد و طارمی هم که کاملا می دانست سردار قرار است چه کار بکند، به قلب دفاع حریف زد تا با استفاده از فضای خالی بتواند دروازه یمنی ها را فرو بریزد.

این هماهنگی بالا در صحنه های مختلف دیگر هم خودش را نشان داد. روی گلی که سردار خودش در نیمه دوم به ثمر رساند هم طارمی ایفای نقش کرد تا این دو مهاجم جوان نشان دهند که تمام حواشی و انتقادات را فراموش کرده اند و در کنار هم می توانند هر دفاعی را به زانو دربیاورند.

ترابی؛جانشین خلف جهانبخش
مصدومیت علیرضا جهانبخش و غیبتش در این بازی حتما خیلی ها را نگران می کرد اما نمایش فوق العاده یک جوان با استعداد تمام این دل مشغولی ها را از بین برد. مهدی ترابی که همواره یکی از پسران مورد وثوق کارلوس کی روش بود در این مسابقه و در غیاب لژیونر مصدوم تیم ملی در بال راست فرصت خود نمایی یافت و الحق هم عالی از پس مسئولیتش برآمد.

ترابی در هنگام حمله بسیار عالی به وسط می زد تا هم فضا برای نفوذ رامین رضاییان در سمت راست باز شود هم اینکه اشکان دژاگه به عنوان توپ پخش اصلی تیم انتخاب های متنوعی برای بازیسازی داشته باشد. تکنیک ناب بال راست تکنیکی تیم ملی یمنی ها را کلافه کرده بود و باعث شد تا نظم دفاعی این تیم بارها و بارها به هم بریزد.

قدوس و همان همیشگی
شلیک های مهارناپذیرقدوس در لیگ فرانسه برای طرفداران تیم ملی بسیار رشک برانگیز بود و آن ها انتظار داشتند سامان در تیم ملی هم این گونه بدرخشد. او که در این بازی هم مثل سه بازی جام جهانی،تورنمت را از روی نیمکت آغاز کرد، در نیمه دوم به زمین آمد تا به بازی تیم ملی ریتم سریع تری ببخشد و البته یکی از آن شوت های فوق العاده خودش را برای به ثمر رسیدن گل پنجم به سمت سعودالسوادی روانه کند. قدوس قطعا مهره ای کارگشا برای ایران است و در ادامه تورنمت هم می تواند بسیار کمک حال تیم ملی باشد.

ایران ۲۰۱۹؛آغاز یک انقلاب
کارلوس کی روش به خوبی نشان داد که تفاوت حضور در جام جهانی و جام ملت های آسیا و مثلا تقابل مقابل اسپانیا و پرتغال با یمن را می داند. دیگر خبری از آن ایران تدافعی و پر تراکم نبود بلکه ایران نشان داد که هم مالکیت بر توپ و میدان را خوب می داند هم خلق موقعیت را و هم گل زدن را.

این بازی تمرینی عالی برای خط حمله تیم ملی بود تا بتوانند شایستگی های خود را به نحو احسن نشان دهند. دفاع ایران طی این سال ها بارها و بارها محک خورده بود و هر بار هم با موفقیت از امتحانات سختش بیرون آمده بود و حالا نوبت خط آتش جلو بود تا با استفاده از فرصت ها بتوانند خود را نشان دهند. اتفاقی که به خوبی افتاد تا حالا ما به نسبت تیم ۲۰۱۸ تیمی متفاوت را شاهد باشیم. تیمی که حاصل انقلاب و تحولی جذاب از سوی کادرفنی بود و حالا همه را به پایان حسرت ۴۳ ساله امیدوار تر کرده است.

۴۳۲۵۵

کد خبر 1220398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =