تحریم‌ها جدید نیستند/ به همکاری با دوستانمان ادامه می‌دهیم

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که برای تامین امنیت بر مردم خودمان تکیه داریم، گفت: تحریم ها جدید نیستند، ما به همکاری با دوستانمان ادامه خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرآنلاین به دهلی،  محمد جواد ظریف در سخنانی در نشست فروم اقتصادی ایران - هند گفت: ایران و هند تعامل بلندمدت و بلکه هزار ساله دارند. 

وی افزود: حوزه‌های زیادی در بین ایران و هند مکمل هم هستند. ایران و هند برای چندین قرن با هم زندگی و همکاری کرده اند. ریشه‌های عمیقی برای جوامع تجاری ما وجود دارد. من فکر می‌کنم که اراده سیاسی دو دولت وجود دارد که می‌تواند بر فایق آمدن بر چالش‌ها کمک کند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان گفت:  ما می‌توانیم موقعیتی داشته باشیم که کشوری مدعی شود از قدرتش  برای حکمفرما بودن حقوق در عرصه بین‌الملل استفاده کند. مفهوم قدرت اقتصادی امروز برای حکمفرما کردن غیرقانونی استفاده می‌شود.

ظریف اظهار کرد : یک کشور، یا یک فرد از کشورهای دیگر می‌خواهد که کشورهای دیگر مفاد قطعنامه شورای امنیت در زمینه عادی سازی روابط با ایران را نقض کنند. در آمریکا انقلاب نشده، بلکه یک دولت عوض شده است. این چالشی است  که ما با آن مواجهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما اراده سیاسی و اقتصادی داریم که با این چالش مقابله کنیم. کشاورزان شما بخاطر تحمیل های ( اراده) یک شخص،  38 درصد هزینه بیشتر پرداخت می کنند.

وی افزود: فرصتها وسیع هستند. ایران قابل اطمینان ترین شریک است.  در ایران ما برای تامین امنیت‌مان بر مردم خودمان تکیه داریم. ما برای توسعه علمی و زمینه‌های دیگر بر مردم خود تکیه داریم. این به مفهوم انزواگرایی نیست. ما برای تعامل با شرق و طرفهای دیگر آمادگی داریم این می‌تواند به شما برای انتخاب شریک کمک کند که کسی به دلایل سیاسی نیاید و فشار وارد کند. 
ظریف ادامه داد: ما همچنین به دنبال یافتن مکمل‌ها (در زمینه همکاری اقتصادی) هستیم.

وی اظهار کرد :‌ ما نمایندگان و افراد جوانی در زمینه استارتاپ‌ها و زمینه‌های مختلف مانند کشاورزی، پتروشیمی و همه حوزه ها داریم. هیچ کدام از این موارد برای همکاری غیرقانونی نیستند. تلاش برای ایجاد مانع در این زمینه غیرقانونی است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت:  چالش ها پشت سرگذاشته خواهند شد و راهها پیدا می شوند. تحریم ها برای ایران جدید نیستند. ما حدود 40 سال است که ذیل تحریمهای مختلفی بوده ایم. ما به بقای خود ادامه خواهیم داد و همکاری با دوستان مان ادامه خواهیم داد. هند در این زمان و زمانهای سخت، در کنار ما بوده است و همچنین در زمان‌های بهتر هم خواهد بود.

در ادامه رییس اتاق بازرگانی ایران ابراز امیدواری کرد که با توجه به مکانیزم مالی مبتنی بر روپیه، روابط بانکی دو کشور گسترش یابد.  وی گفت: اتاق مشترک بازرگانی ایران و هند خواستار تاسیس اتاق مشترک با هدف ارائه تسهیلات بیشتر برای مبادله هیئت های تجاری بین دو کشور است.

 غلامحسین شافعی که در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان در هند به سر می برد، طی سخنانی در فروم اقتصادی ایران - هند گفت: این نشست ارزشمند را باید ادامه سفرهای مقامات عالی رتبه دو کشور بدانیم که دلیل محکمی بر تداوم پیوند محکم دولت ها می باشد،  ما به عنوان فعالان بهش خصوصی از این رابطه سیاسی و نزدیک مقامات دو کشور  بهره برداری کرده و با تقویت روابط اقتصادی پاسخ مناسب دهیم.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: موانع گمرکی از طریق اعمال تعرفه‌های تعویض نیز برای واردات محصولات ایرانی به خصوص محصولات کشاورزی با تعرفه‌های بالا سد بزرگی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در بازار هند به وجود آورده است این در حالی است که محصولاتی با تعرفه صفر از دیگر کشورها وارد می شود در مقابل کالاهای تولیدی هند مثل چای و برنج بدون تعرفه تبعیضی وارد ایران می‌شود.
شافعی تاکید کرد:  باید برای حل این مسئله چاره اندیشی کرده و راه را برای تدوین و اجرایی کردن توافقات تجارت ترجیحی بین دو کشور هموار کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد:  امید است با توجه به توافقات درباره مکانیزم مالی مبتنی بر روپیه شاهد گسترش روابط بانکی کشور باشد. در حال حاضر مشکل انتقال پول در زمینه دارو مشهود است این ارسال از طریق uco  و سنترال بانک انجام می‌شد که امروز متأسفانه با مشکل جدی مواجه شده است حدود ۹۰ شرکت ایرانی در حوزه دارو با کشور هند همکاری  می کند، لذا ایجاد یک کانال مالی مشخص برای شرکت های ایرانی می توانند ارتباطات تجاری را گسترش دهد.

 شافعی افزود:  اخبار خوش این روزها در محافل مختلف اقتصادی کشور مطرح است که حذف دلار از مراودات تجاری و مبادلات مالی هند و ایران می باشد علاوه بر آن اعطای معافیت مالیاتی مبنی بر پرداخت های روپیه ای خرید نفت از ایران توسط مشتریان هندی به وصول مطالبات ایران خواهد انجامید به بیان دیگر  وزارت دارایی هند طی دستورالعملی هزینه‌های پرداختی با روپیه توسط پالایشگاه های این کشور برای خرید نفت از ایران را از مالیات معاف کرده است سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار با دو هدف تعمیق تامین روزافزون مواد اولیه هند و همچنین صادرات مجدد به بازار ۵۰۰ میلیون پیرامون ایران توجیه  سرمایه‌گذاری مشترک را به شدت افزایش می دهد.
وی تصریح کرد: بنابراین ایجاد شهرک صنعتی و سرمایه گذاری مشترک در چابهار می تواند این منطقه را به قطب اقتصادی قدرتمند تبدیل کند با امکانات ترانزیتی بسیار خوب ایران که به سادگی می‌تواند به کریدورهای شمال-جنوب و همچنین بازار ۵۰۰ میلیونی منطقه ایران شامل کشورهای سی آی اس، عراق افغانستان دست پیدا کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود:  در اهمیت راهبردی همکاری‌های ترانزیتی دو کشور هم این نکته کافی است که ارزش مبادلات ریالی هند با کشورهای حوزه cis و روسیه طی سالهای اخیر رقم قابل توجهی بوده است که در صورت بهره برداری مطلوب از خطوط راه آهن شمال جنوب هزینه‌های حمل و نقل و هند با این حوزه مهم کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

وی گفت: بخش انرژی ایران به عنوان یکی از صاحبان اصلی انرژی دنیا می تواند بر شتاب توسعه اقتصادی هند به عنوان یکی از اقتصادهای برتر جهان بیافزاید.
شافعی تاکید کرد: انرژی ایران محور اصلی همکاری‌های اقتصادی و موتور جلوبرنده همکاری‌های تجاری ایران و هند است چرا که در سال های اخیر هند جزو سه کشور اول دنیا در مصرف انرژی بوده و از طرف دیگر ایران با دارا بودن مقام اول ذخایر نفت و گاز جهان در مجموع مطمئن ترین و با ثبات ترین تامین کننده انرژی هند به حساب آمده است که کماکان آماده همکاری گسترده در این بخش نیز است. 

وی ادامه داد: اتاق مشترک بازرگانی ایران و هند تحت پوشش و حمایت اتاق ایران همکاری خود را در راستای اجرایی کردن توافقات فی مابین اعلام کرده و خواستار تاسیس اتاق مشترک  با هدف ارائه تسهیلات بیشتر برای مبادله هیئت های تجاری بین دو کشور می باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود:  بیایید فارغ از تحریم های یکجانبه آمریکا با اراده و گام های پر صلابت تر بیش از گذشته به همکاری با یکدیگر ادامه دهیم. 
وی در پایان گفت: امیدوارم با عزم راسخ مقامات دو کشور و اشتیاقی که در بخش خصوصی دیده می شود بتوانیم به هدف 30 میلیارد دلاری دوکشور دست یابیم و سفر دکتر ظریف نقطه عطفی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایجاد کند.

رییس منطقه آزاد چابهار نیز از ثبت بیش از سه هزار شرکت در چابهار خبر داد و گفت از این تعداد ۴۰۰ شرکت از ۱۵ کشور مختلف در منطقه آزاد چابهار به قبت رسیده است
  کردی در فروم اقتصادی ایران و هند گفت چابهار به عنوان یک بازیگر جدید منطقه ای در خاورمیانه نقش ویژه ای در دیپلماسی اقتصادی منطقه ایفا می کند.
-کردی ادامه داد توافقنامه چابهار بین سه کشور ایران, افغانستان و هند نقطه عطفی در توسعه روابط فی مابین سه کشور است که تاثیرات ویژه ای در روابط کشورهای منطقه خواهد داشت. 
وی یاد آور شد حضور اپراتورهای بندری هند در بندر شهید بهشتی چابهار باعث افزایش اهمیت چابهار شده است.

-رییس منطقه آزاد چابهار افزود تغییر در آرایش اقتصادی منطقه و توجیه پذیری فعالیت های صنعتی و لجستیکی در چابهار همزمان با تکمیل زیر ساخت های اساسی توسط دولت  فصلی جدید را در نقش منطقه ای وبین المللی چابهار گشوده است.وی خاطر نشان کرد طی دو سال گذشته ما شاهد رشد چشمگیر در خواست های سرمایه گذاری در چابهار بوده ایم به طوری که تعداد قراردادهای سرمایه گذاری نهایی شده در دو سال گذشته بیشتر از کل قراردادهای سرمایه گذاری منعقد شده در ده سال گذشته است.

کردی اضافه کرد ما تمام سعی خودمان را جهت تامین زیر ساخت های لازم در راستای پذیرش و جذب سرمایه گذاری بیشتر به کار گرفته ایم.
به گفته رییس منطقه آزاد چابهار در زمینه حمل و نقل و لجستیک, بندر چابهار با ظرفیت 5/8 میلیون تن در سال در فاز اول در حال فعالیت است
علاوه بر این پروژه راه آهن چابهار – زاهدان با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و انتظار می رود پس از سه سال این پروژه عملیاتی شود.

وی یاد آور شد در خصوص صنعت مخصوصا صنایع گاز محور کاملا واضح است که مجتمع پتروشیمی فرصتی ممتاز  وجود دارد.در زمینه سایر صنایع انرژی بر در بخش معادن و فولاد چابهار دارای مزیت ویژه رقابتی است
- در حال حاضر, دو پروژه پتروشیمی و یک کارخانه فولاد در حال احداث است که این دو پروژه با پیشرفت 30 درصدی انتظار می رود طی دو سال عملیاتی گردد.
کردی افزود صنایع پایین دستی پتروشیمی و فولاد با هدف قراردادن بازارهای منطقه ای, فرصت های سرمایه گذاری فراوانی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.
وی تصریح کرد در زمینه صنایع فرآوری مواد غذایی , امکانات و زیر ساخت های قابل توجهی در چابهار فراهم شده است.

رییس منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد پیشنهاد ایجاد شعبه بانک هندی در چابهار ارائه شده و مورد استقبال واقع شد.
کردی گفت در حال حاضر بیش از سه هزار شرکت در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است که 400 شرکت از 15 کشور مختلف می باشند.
کردی ادامه داد  مأموریت اصلی ما در زمینه حمل و نقل و ترانزیت این است که فاصله بین بازارها و هزینه و زمان حمل و نقل را کاهش دهیم. به گفته وی هدف و ماموریت دیگر توسعه صنایعی است که بازارهای جهانی را هدف قرارداده و مبتنی بر مزیت های رقابتی باشند.

52311

کد خبر 1220502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =