محسنی‌اژه‌ای: مردم از ما رضایت کامل ندارند

ایسنا نوشت: سخنگوی قوه قضاییه گفت: در پاسخ به این سئوال که آیا ما در نقطه مطلوب قرار داریم و مردم راضی هستند؟ باید گفت، رضایت کامل ندارند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای با حضور در برنامه "بدون توقف" که شامگاه سه‌شنبه -۱۸دی- از شبکه سه سیما پخش شد، اظهار کرد: یکی از اقدامات بسیار مهم قوه قضاییه، اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم بوده است که قوه قضاییه برای تثبیت نظام و در جهت تامین امنیت پایدار و برای پیشگیری از جرایم اصلی و اساسی، همین مورد بوده است.

وی افزود: قوه قضاییه در ابتدای انقلاب با کمک سایر دستگاه‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی و با توجه به این‌که آن زمان وزارت اطلاعات وجود نداشت، عواملی که می‌خواستند کودتا کنند را شناسایی و مجازات کرد.

سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان کرد: یکی از مسایل مهم این بود که در ۳۱ شهریور سال ۵۹ از یک‌سو جنگ تمام عیار نظامی خارجی بر کشور تحمیل شد و از سوی دیگر عوامل داخلی دشمن با ایسم‌های مختلف همراه با جنگ نظامی دست به اسلحه بردند و امنیت و اموال مردم را به خطر انداختند. خرمن کشاورز و کاسب خرد را به آتش می‌کشیدند و مردم کوچه و بازار را ترور می‌کردند.

وی یادآور شد: قوه‌ قضاییه با کمک سایر نهادها در ابتدای انقلاب که همراه با جنگ نظامی تمام عیار بود، ستون پنجم دشمن در داخل را شناسایی و مجازات کرد و طوری با آن‌ها برخورد کرد که جلوی بسیاری از ناامنی‌های بعدی را گرفت.

معاون اول قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه با این اقدامات به نوعی پیشگیری را پایه‌گذاری و امنیت را برقرار کرد و نظامی تثبیت شد که امروز همگی بحمدالله در امنیت کامل هستیم.

محسنی اژه‌ای در ادامه برنامه بدون توقف در خصوص این‌که چه نمره‌ای به قوه قضاییه می‌دهد، اظهار کرد: باید دید وقتی می‌خواهیم به کسی نمره بدهیم چگونه و چه نمره‌ای می‌دهیم. خیلی وقت‌ها به خودم مراجعه می‌کنم و می‌گویم، محسنی تو فردی هستی که بیش از سی سال است در قوه قضاییه بوده‌ای و از مراحل ابتدایی شروع کردی و در حال حاضر در این جایگاه قرار داری و به خودم می‌گویم تا حالا چه غلطی کردی؟

وی گفت: باید بگویم اگر اشکالی هست و بخواهم گله کنم، باید از خودم گله کنم، اما یک زمانی می‌گوییم به مسیر، امکانات، ابزار و موانع، کاری نداریم و فقط به کسی که به نوک قله برسد نمره بیست می‌دهیم.

یکی از مهمانان برنامه بدون توقف گفت: این موضوع کمال‌گرایی است و برای نمره دادن باید به مردم مراجعه کرده و بهترین معیار ما باید مردم باشند، چون مردم هستند که از آغاز یک روز با موضوعات قضایی سروکار دارند و آمارهایی که اخیرا مبنی بر ۱۶ میلیون پرونده اعلام می‌شود موضوعاتی است که مردم با آن سروکار دارند.

سخنگوی دستگاه قضا پاسخ داد: اتفاقا من هم شاخص تعیین می‌کنم و می‌گویم کسی که می‌خواهد نمره بدهد مردم هستند اما با چه شاخصی می‌خواهند نمره بدهند؟ گاهی می‌گوییم ما فقط به کسی که نوک قله رسیده نمره بیست می‌دهیم و گاهی برای نمره دادن می‌گوییم هدف قله است اما این راه این لوازم را می‌طلبد، این موانع هم سر راه وجود دارد و آتش هم بر سرش می‌بارد و چنانچه با این فرض، کسی تمام تلاش خود را انجام داد و حرکت کرد و با بضاعت کم و مجاهدت بخشی از راه را طی کرد ولی به قله نرسید، آیا باید به او نمره داد یا نه؟

محسنی اژه‌ای افزود: گاهی مردم از راه صعب‌العبور و آتشی که می‌بارد خبر ندارند و نمره‌ای نمی‌دهند، اما گاهی هم می‌گویند با امکانات کم، موانع و آتش دشمن بسیار تلاش کرده است.

وی با طرح این سئوال که آیا قوه قضاییه تلاش کرده و امکانات داشته است یا نه؟، اظهار کرد: در اصل ۱۵۶ قانون اساسی آمده که قوه قضاییه، قوه‌ای مستقل است که این استقلال یک‌سری الزامات و لوازمی دارد. برای نمره دادن به قوه قضاییه باید ببینیم چه چیزی را از چه کسی خواسته‌ایم و در چه مقدار از آن موفق بوده و آیا از استقلال این قوه صیانت کرده است یا خیر؟

سخنگوی دستگاه قضا گفت: قوه قضاییه با همین نداشتن امکانات و لوازم استقلال کامل، موفقیت‌های خوبی داشته است.

یکی از مهمانان برنامه گفت: پس نباید انتظار رفع مشکلات را داشت و مشخص نیست این مشکلات برطرف شده است یا خیر.

محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: نباید انتظار داشت قوه قضاییه مسائل دیگری که عهده‌دار آن نبوده را پاسخگو باشد. این قوه از استقلال خود به تمام معنا حفاظت کرده و دست همه اجانبی که می‌خواستند در داخل کشور دخالت کنند را، قطع کرده و همچنین طی این چهار دهه به هیچ دولت خارجی اجازه نداده که کوچکترین دخالت و نفوذی در قوه قضاییه داشته باشند.

وی افزود: قوه قضاییه در داخل هم نهایت تلاش خود را انجام داده که نهاد و قوه دیگر در کارش دخالت نکند. به‌طور مثال اگر کسی معاون اول رئیس جمهور، وزیر، مسئول یا نماینده بوده و خلافی کرده به آن رسیدگی شده است. حتی از ابتدای انقلاب تاکنون از نیروهای داخل قوه اعدام شده‌اند که برخی از این افراد از قبل انقلاب در قوه حضور داشتند و برخی دیگر بعد از انقلاب وارد قوه قضاییه شدند.

محسنی اژه‌ای در پایان این قسمت از برنامه بدون توقف گفت: این‌که شما می‌گویید آیا ما در نقطه مطلوب قرار داریم و مردم راضی هستند؟ باید گفت حتما رضایت کامل ندارند. ما باید ماهیت کار را لحاظ کنیم.

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1220698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =