بارش‌ها دست‌کم ۲ برابر پارسال است/ ارتفاع نزولات تا ۱۰۹ میلیمتر ثبت شد

میزان نوشت: ارتفاع بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز تا ۱۸ دی ماه سال جاری به ۱۰۸.۸ میلیمتر رسید که نسبت به سال گذشته رشد ۲۰۶ درصدی داشته است.

 بررسی آخرین وضعیت بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز نشان می‌دهد که تا ۱۸ دی ماه سال جاری ارتفاع بارش‌ها به ۱۰۸.۸ میلیمتر رسیده است

این درحالی است که بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۸۱.۷ میلیمتر) معادل ۳۳.۲ درصد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۳۵.۵ میلیمتر) معادل ۲۰۶.۵ درصد افزایش داشته است.

در این بین حجم بارش‌ها نیز از اول مهر ماه تا ۱۸ دی ماه سال جاری معادل ۱۷۹.۳۰۵ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۱۸۷.۳ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته با افزایش ۴۰.۶ درصدی و نسبت به دراز مدت رشد ۲۱.۲ درصدی داشته است.

همچنین در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۲۰۳ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته با ۴۶.۵ میلیمتر بارش با رشد ۳۳۶ درصدی روبرو بود و نسبت به دراز مدت ۵۰ ساله افزایش ۵۳.۶ درصدی داشته است.

در این میان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در مدت ذکر شده شاهد ۱۷۰.۶ میلیمتر بارش بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با رشد ۱۰۱.۴ درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۵۰.۸ درصدی داشته است.

گفتنی است میزان بارش در حوضه فلات مرکزی ایران با ۳۷۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۵۴.۱ میلیمتر بوده و در دراز مدت ۵۰ ساله رشد ۱۴ درصدی داشته است.

همچنین بارش‌ها در حوضه مرزی شرق تا ۱۸ دی ماه سال جاری به ۱۲.۱ میلیمتر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۸۳۰ درصدی و نسبت به دراز مدت با کاهش ۴۶ درصدی روبرو بوده است.

در حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۶۹.۸ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که ۱۶.۳ میلیمتر بوده با رشد ۳۲۸ درصدی و در دراز مدت با رشد ۳۵ درصدی روبرو بوده است.

42231

کد خبر 1221097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =