۱۰ انتصاب طی یک هفته؛ خانه‌تکانی بطحایی در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش طی دو روز گذشته پنج مشاور و مدیر جدید منصوب کرد که جدیدترین انتصاب او محمد خرم بود. او عهده‌دار سرپرستی دفتر امور مجلس وزارت آموزش و پرورش شده است.

محمدحسین نجاتی: یک هفته، ۱۰ انتصاب جدید در آموزش و پرورش. خانه تکانی جدی سید محمد بطحایی با هدف چابک‌سازی ساختار اداری آموزش و پرورش. تغییراتی که انتقاداتی را هم به وزیر آموزش و پرورش وارد کرد. خصوصا در رابطه با حذف کلی مرکز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و ادغام آن در دفتر وزارتی. با این حال این هفته ساختمان وزارتی آموزش و پرورش در خیابان سپهبد قرنی تغییرات زیادی داشت. تغییراتی که در دو فاز صورت گرفت. فاز اول در هفته‌ی گذشته و فاز دوم امروز.

اولین تغییر را بطحایی از دفتر خودش شروع کرد. به طوریکه "شاپور محمدزاده"، که پیش از این مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش بود به عنوان مشاور و دستیار ارشد وزیر آموزش و پرورش منصوب شد.

در ادامه "امیرعلی نعمت‌الهی" هم در راستای تغییرات تشکیلات اداری وزارت آموزش و پرورش به عنوان «قائم‌مقام وزیر و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی» منصوب شد. مرکزی که ساختار روابط عمومی آموزش و پرورش را در خود جای می‌دهد. 

در سومین قدم هم‌چنین "منصور اردستانی" در حکمی جدید مدیرکل حقوقی و املاک آموزش و پرورش شده است."بهروز امیدی" هم جای او را به عنوان مدیرکل دفتر هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری گرفت. امیدی پیش‌تر مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری بود و با جابه‌جایی او، "بیات سلطانی" به عنوان سرپرست این اداره کل معرفی شده است.

در دوم فاز وزیر آموزش و پرورش طی یکی دو روز اخیر پنج مشاور و مدیر جدید منصوب کرد که جدیدترین انتصاب او محمد خرم بود که او عهده‌دار سرپرستی دفتر امور مجلس وزارت آموزش و پرورش شد.

در حکم سید محمدبطحایی خطاب به خرم آماده است  که « نظر به تعهد، سوابق مدیریتی و تجارب  ارزشمند جنابعالی در آموزش و پرورش و بنا به پیشنهاد معاون محترم حقوقی و امور مجلس، به موجب این ابلاغ با حفظ سمت به عنوان «سرپرست دفتر امور مجلس» منصوب می‌شوید. توفیق شما را در انجام مسئولیت‌ها در راستای سیاست های نظام جمهوری اسلامی و سیاست‌های دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسئلت دارد.»

در ادامه تغییرات ساختاری و انتصابات جدید در وزارت آموزش و پرورش، بطحائی همچنین روز گذشته در احکامی «بهروز امیدی» را به عنوان «سرپرست دفتر هماهنگی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری»، «اسماعیل دلفراز» را به عنوان مشاور و «منصور اردستانی» را به‌ عنوان «سرپرست دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی» و «بیات سلطانی» را به عنوان «سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری» منصوب کرد.

هفته گذشته «امیرعلی نعمت‌الهی» به عنوان قائم مقام و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی، «شاپور محمدزاده» به عنوان مشاور و دستیار ارشد و «مرتضی نظری» به عنوان مشاور در امور مطالعات اجتماعی منصوب شدند.

هدف از این تغییرات چیست؟

در روزهای اخیر و پس از ادغام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی با حوزه دفتر وزارتی، زمزمه‌هایی مبنی بر انحلال دفتر امور زنان این وزارتخانه نیز به گوش می‌رسید که نعمت‌الهی - قائم مقام وزیر آموزش و پرورش - امروز در این باره توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: اگرچه موضوع نهایی نشده است، تاکید دولت همچنین وزیر آموزش و پرورش همواره بر استفاده از نقش موثر و متمایز بانوان در وزارت آموزش و پرورش است و در همین راستا به همکاران فرهنگی و جامعه بانوان کشوراطمینان می‌دهیم که در این زمینه تدبیر ویژه‌ای خواهیم داشت و حتما به نقش ویژه بانوان و دانش آموزان دختر در وزارت آموزش و پرورش بیش از گذشته توجه خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به ساختار جدید آموزش و پرورش گفت: ساختار نهایی نشده است و در حال بررسی و کارشناسی دقیق است تا بتواند به اهداف که چابک‌سازی، افزایش بهره وری و جلوگیری از همپوشانی است، دست پیدا کند. در سازمان اموراداری و استخدامی کشور، رئیس این سازمان که معاون رئیس جمهور است و خودش نیز معلم بوده است با توجه ویژه ای موضوع تجدید ساختار را بررسی می‌کند و همکاران ما در وزارت آموزش و پرورش در حوزه‌های تخصصی مرتبط تاکیدشان بر این است تا ساختار سازمانی به‌نحوی نهایی شود که بتوانیم وظایف و تکالیف را بهتر از گذشته انجام دهیم.

 آموزش و پرورش با تغییر سمت‌ها چابک می‌شود؟

اما نکته مهمی که درباره این تغییرات مطرح است، این است که آیا آموزش و پرورش با تغییر در سمت‌های مدیریتی چابک می‌شود؟ در حال حاضر براساس آمارهای رسمی، وزارت آموزش و پرورش با حدود ۹۰۰ هزار کارمند، بیشترین تعداد کارمند دولتی را دارد. حدود ۹۰ درصد بودجه کلی آموزش و پرورش هم صرف حقوق دادن به این کارمندان می‌شود. علاوه بر این تعداد بالای سمت‌های مدیریتی در استان‌ها، شهرها، شهرستان‌ها و حتی نواحی کلانشهرها، باعث شده وزارت آموزش و پرورش بخش زیادی از کارمندان دولت را در بدنه خود جا دهد. برهمین اساس به نظر می‌رسد آموزش و پرورش بیش از تغییر در چند سمت نیازمند یک بازنگری جدی در حوزه مدیریت منابع انسانی خود است.

۴۲۴۲

۴۲۴۲

کد خبر 1221241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آ IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
    0
    برای اینکه چابک بشوید حق الزحمه ی امتحانات خرداد سال ۹۶ را به معلمان پرداخت کنید آقای وزیرَ