ادعاهای تکرای پمپئو علیه ایران/ تحریم‌ها سخت‌تر می‌شوند

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) در یک دانشگاه آمریکایی در قاهره پایتخت مصر به سخنرانی پرداخت و ادعاهای قبلی علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.

به گزارش فارس، پمپئو با حمایت از فتنه سال ۱۳۸۸ در ایران، مدعی شد: «رژیم ایران که جسورتر از قبل شده، نفوذ خود را در یمن،‌ سوریه و عراق بیشتر کرد... اکنون حزب‌الله در زرادخانه‌های خود بیش از صدهزار فروند موشک دارد که به سمت متحد ما، اسرائیل هدف گرفته است».

وی با اشاره به خروج دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای ایران، گفت: «رئیس جمهور ترامپ، چشم‌پوشی عامدانه ما از خطر رژیم ایران را پایان داده و از توافق هسته‌ای ناقص با ایران و وعده‌های دروغینش عقب‌نشینی کرد. تحریم‌های آمریکا علیه ایران هرگز نباید برداشته می‌شد».

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهایش افزود: «تلاش‌های جدیدی برای قطع مبادی درآمدی ایران که با آن تروریسم را در منطقه رواج می‌دهد، آغاز کردیم... کشورهای مختلفی از تقابل ما با ایران حمایت می‌کنند. مصر، عمان ، کویت و اردن در مقابله با دور زدن تحریم‌ها توسط ایران کمک کرده‌اند».

پمپئو با اشاره به قطع واردات میعانات گازی ایران توسط امارات عربی متحده، گفت: «تلاش‌های ما برای محدود کردن تمایلات شرورانه رژیم ایران فقط به خاورمیانه محدود نیست. دوستان و شرکای آمریکا از کره جنوبی تا لهستان به ما پیوسته‌اند... کشورهای وارد کننده نفت از ایران، واردات را به صفر رسانده‌اند».

وی با ادعای اینکه ایران تلاش داشت تا در یمن نفوذ کند، اظهار داشت: «به شرکایمان در ائتلاف (سعودی) کمک کردیم تا مانع گسترش (نفوذ) ایران در این کشور شوند».

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه نمی‌پذیرند وضعیت برتری حزب‌الله در لبنان به همین شکل باقی بماند، مدعی شد:‌«تحریم‌های کمرشکن ما علیه ایران، به سمت گروه‌های تروریستی و رهبران آن نیز معطوف هستند، از جمله پسر حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله».

پمپئو ضمن اشاره به تلاش‌های واشنگتن برای گرم‌شدن روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، ادامه داد: «چه کسی فکر می‌کرد یک نخست‌وزیر اسرائیل روزی به مسقط (پایتخت عمان) سفر کند؟.. در اکتبر سال قبل، سرود اسرائیل درپی پیروزی یک جودوکار اسرائیلی در امارات عربی متحده به صدا درآمد».

وی در اظهاراتی خلاف وعده ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه، گفت: «تا زمانی که نبرد با تروریسم به پایان نرسیده، عقب‌نشینی نمی‌کنیم. (علی‌رغم اینکه) رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم گرفته تا نیروهایمان را به خانه بازگرداند ولی ماموریت ما تغییری نمی‌کند».

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه حملات هوایی این کشور علیه مواضع داعش ادامه خواهد داشت، اضافه کرد: «همچنین ما از اقدامات اسرائیل در متوقف کردن تهران از تبدیل کردن سوریه به لبنان دوم، حمایت می‌کنیم».

پمپئو در ادامه ادعاهای خود، با تاکید بر اینکه اقدامات خود علیه ایران را ذره‌ای تسهیل نمی‌کنند، گفت: «در یازدهم فوریه، رژیم ایران 40 ساله می‌شود... تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این رژیم، سخت‌ترین در نوع خود در تاریخ هستند و سخت‌تر نیز می‌شوند. تا زمانی که تهران مثل یک کشور عادی رفتار کند».

وی با ادعای اینکه از طریق روش‌های دیپلماتیک تلاش می‌کنند تا آخرین نیروی ایرانی را از سوریه خارج کنند، تصریح کرد: «تا زمانی که ایران و نوابش از سوریه خارج نشوند، آمریکا هیچ کمک مالی برای بازسازی مناطق تحت کنترل دولت اسد پرداخت نمی‌کند».

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه برای دفاع از موجودیت رژیم صهیونیستی، تلاش می‌کنند تا خطر موشکی حزب‌الله را در لبنان کاهش دهند، مدعی شد: «بسیاری از این راکت‌ها به سیستم‌های دقیق نقطه‌زن مجهز هستند که غیرقابل قبول است».

پمپئو در پایان با تاکید مجدد بر حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی برای دفاع از خود در برابر «ماجراجویی‌های رژیم ایران»، گفت: «از اینکه اسرائیل ظرفیت نظامی لازم برای مقابله با ایران را داشته باشد، اطمینان حاصل می‌کنیم».

پمپئو سفر به کشورهای غرب آسیا را از ۸ ژانویه آغاز کرده است. او بعد از سفر اعلام‌نشده به بغداد به اردن سفر کرد. وزیر خارجه آمریکا بعد از مصر راهی بحرین، امارات، قطر عمان و کویت خواهد شد. 

وی چند روز پیش، مقابله با آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران» خوانده شده را به عنوان اهداف سفر خود اعلام کرده است.

پیش از نیز «سامح شکری » وزیر خارجه مصر روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با « مایک پمپئو » وزیر خارجه آمریکا گفت، مصر با قدرت با تروریسم مبارزه می کند و گروه اخوان المسلمین یکی از گروه های تروریستی است که در رفتار، تفاوتی با داعش ندارد.

به گزارش ایرنا، «المصر الیوم »شکری در خصوص محور مذاکرات با همتای آمریکایی اش گفت، در خصوص راه های تقویت روابط دوجانبه و توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف و همچنین اوضاع در فلسطین ،سوریه، لیبی و یمن، پرونده سد رنسانس( النهضه) اتیوپی و راه های جلوگیری از دخالت برخی کشورها در امور داخلی کشورهای عربی بحث و گفت و گو شد. شکری افزود، روابط مصر و آمریکا راهبردی است و قاهره خواستار افزایش حمایت های آمریکا از مصر در همه زمینه ها و از جمله در مسائل سیاسی و اجتماعی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی مصر در ادامه گفت، قاهره قدردان کمک های آمریکا است بویژه در شرایطی که مصر با چالش های مختلفی مواجه و در حال مبارزه با تروریسم است .
وزیر خارجه مصر همچنین گفت، جدا از داعش، سازمان های تروریستی زیادی در سوریه و لیبی فعال است که گروه اخوان المسلمین یکی از آن گروه های تروریستی است ، این گروه در نوع رفتار با داعش هیچ تفاوتی ندارد، در آفریقا نیز برخی سازمان های تروریستی مانند «بوکوحوام» مشغول فعالیت هستند.

از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا نیز روابط کشورش با مصر را راهبردی دانست و گفت، مصر نقش مهمی در منطقه خاورمیانه دارد.
پمپئو افزود، آمریکا خود را متعهد به جلوگیری از رشد و توسعه دامنه فعالیت داعش در جهان می داند و این امر با عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه در تناقض نیست.
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه تاکید کرد، بزودی نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می شوند اما واشنگتن به کار از بین بردن داعش در این کشور ادامه می دهد.
پمپئو افزود، جنگ ضد القاعده و داعش ادامه دارد، مصر و آمریکا همکاری با هم را در خاورمیانه افزایش می دهند.

این مقام آمریکایی، بحث حقوق بشر در مصر را یکی دیگر از موضوعات مذاکره با همتای مصری اش دانست.
وزیر خارجه آمریکا شب گذشته برای دیداری دو روزه وارد قاهره شد و صبح امروز با «عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.

پمپئو همچنین دیداری با رئیس جمهور مصر یعنی عبدالفتاح السیسی داشت.

سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر در صفحه رسمی خود در فیس بوک در این خصوص نوشت، در این دیدار برعمیق بودن شراکت راهبردی دو کشور و اهمیت ادامه مشورت ها و همکاری ها در خصوص مسائل سیاسی و امنیتی منطقه تاکید شد.

بر اساس اعلام سخنگوی ریاست جمهوری مصر، السیسی در این دیدار که با حضور«سامح شکری» وزیر خارجه و «عباس کامل» رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر برگزار شد، ادامه هماهنگی ها و همکاری کشورش با آمریکا را در همه زمینه ها و از جمله مبارزه با تروریسم ضروری دانست و گفت، مصر به تلاش های شبانه روزی خود برای از بین بردن آفت تروریسم ادامه می دهد.

رئیس جمهوری مصر در خصوص فلسطین نیز گفت، قاهره خواستار راه حلی عادلانه و فراگیر است که برپایی دولت فلسطین و حقوق مردم آن را تضمین کند و در این چارچوب آماده همکاری با آمریکا برای بررسی راه های احیای مذاکرات سازش است.

از سوی دیگر پمپئو نیز گفت، کشورش خواستار تقویت روابط راهبردی با مصر و هماهنگی و مشورت با آن در خصوص مسائل موجود در خاورمیانه است.
وزیر خارجه آمریکا در صفحه شخصی خود در توییتر، این دیدار را ثمر بخش دانست و نوشت، آمریکا در خصوص مبارزه با تروریسم و همچنین پایبندی به آزادی ادیان از مصر حمایت می کند.

تارنمای شبکه مصری «اکسترا نیوز » نیز در خصوص این دیدار نوشت، وزیر خارجه آمریکا روابط و شراکت دو کشور را مستحکم و بسیار عمیق دانست.
پومپئو در دیدار با «سامح شکری »همتای مصری اش نیز در خصوص روابط دوجانبه و راه های تقویت آن و همچنین آخرین تحولات در فلسطین، سوریه،یمن و لیبی و مبارزه با تروریسم گفت و گو کرد.

49311

کد خبر 1221255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =