تازه‌ترین اظهارات موگرینی درباره اروپا و برجام

ایرنا نوشت: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: بروکسل با سایر اعضای جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری کرده و اجازه نخواهد داد «نزدیکترین دوست و متحدمان در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند».

موگرینی در مصاحبه ای که امروز جمعه در تارنمای اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» منتشر شد، اظهار داشت: ما به عنوان یک اتحادیه 28 عضوی با بقیه اعضای جامعه جهانی برای حفظ توافق هسته ای برجام کار می کنیم؛ توافقی که تاکنون به طور کامل اجرا شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش پیاپی آن را تایید کرده است. ما این کار را به خاطر امنیت جمعی خود انجام می دهیم: ما نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد. برجام دقیقا همین هدف را محقق می کند.

وی افزود: اغلب می شنوم که گفته می شود اروپا در این مساله عمدتا انگیزه های اقتصادی و ملاحظات تجاری دارد. این مساله موضوعیت ندارد: ما این کار را برای جلوگیری از الغای یک توافقنامه منع اشاعه هسته ای که کارآمد است و برای جلوگیری از بروز یک بحران بزرگ امنیتی در خاورمیانه انجام می دهیم.

موگرینی تصرح کرد: بخشی از این کار مستلزم آن است که تضمین کنیم شرکت هایی که خواهان تجارت مشروع با ایران هستند، اجازه انجام چنین کاری را دارند. این همان چیزی است که درحال حاضر روی آن کار می کنیم: یعنی ابزارهایی که به بازیگران اقتصادی مایل به تجارت مشروع با ایران کمک کرده، از آنها حمایت کرده و آنها خاطرجمع می کند. این درست است که این وضعیت موجب درگرفتن بحث هایی در مورد حاکمیت اقتصادی اروپا شده است.

مسئول سیاست خارجی اروپا تاکید کرد: ما اروپایی ها نمی توانیم به یک قدرت خارجی – حتی نزدیکترین دوست و متحد خود – اجازه دهیم که در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این یکی از عناصر پایه ای حاکمیت است و طبیعی است که نه تنها در اروپا بلکه در سایر بخش های دنیا نیز در مورد آن تامل شود.
پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام در 8 می (18اردیبهشت) کشورهای اروپایی بارها بر حفظ برجام و ضرورت ادامه روابط تجاری با ایران تاکید کرده اند.
اتحادیه اروپا، ضمن به روزرسانی «قانون انسداد» برای مقابله با فشار آمریکا بر شرکت های اروپایی جهت خروج از ایران، اعلام کرده است که بزودی سازوکار ویژه مالی را برای حمایت از تجارت شرکت های اروپایی با ایران اجرایی می کند.
 

49311

کد خبر 1221457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 0
  با همین دروغها چندین ساله سر غربزده های ساده لوح کلاه گذاشتن
 • من IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 0
  فعلا که امریکا به سختی اتحادیه اروپا را تحت فشار گذاشته. این اتحادیه می تواند این بحران را پشت سر بگذارد یا نه را نمی دانم
 • علی IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 0
  به زودی....... من که نمی دانم الان با قبل از برجام توی ایران چه فرقی به وجود آمده. خدا پدر احمدی نژاد رو بیامرزه که حداقل با تحریم شدن، یک چیزی که این مملکت اضافه کرد. این دولت که از یک طرف تحریم ها رو تحمل میکنه و از طرفی همه چیز رو هم از دست داده. هیچکس نیست که بگه این " به زودی" چه وقت است. مثلا 5 سال دیگه، 50 سال دیگه، یا وقتی کاملا ایران نابود شد. هرچند الان هم نابود شدیم
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 0
  ما در ایران در دهان گازانبر دشمنان خارجی و دعواهای بی حاصل داخلی گیر افتاده ایم. نه توان دوست یابی در جامعه جهانی را داریم و نه عرضه مدیریت داخلی. تکلیف چیست?