از نگاه به‌مسائل روز تا کاستن از غم مردم/ داوران چه کارتون‌ها و کاریکاتورهایی را برای فجر پسندیدند؟

داوران بخش کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، از نقاط قوت و ضعف آثار رسیده به دبیرخانه این رویداد هنری گفتند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آثار رشته کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در نمایشگاه این رویداد هنری، در یک ‏مرحله صورت گرفت و ۷۶ اثر به نمایشگاه این رشته از جشنواره راه یافت.‏

امیر عربانی، دبیر رشته کارتون و کاریکاتور ‏یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره بخش مسابقه این جشنواره گفت: «حدود ۱۴۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ‏رسید که در نهایت ۷۶ اثر برای نمایش در جشنواره و در این رشته انتخاب شدند.»

او ادامه داد: «یکی از مشکلات بر سر داوری آثار این بود که مجبور بودیم کارتون و کاریکاتور را به عنوان یک ‏رشته قضاوت کنیم. البته معیارهای قضاوت برای هر کدام از رشته‌ها متفاوت بود و سعی کردیم هر دوی این بخش‌ها را در داوری لحاظ کنیم اما در نهایت این آثار در یک بخش نمایشگاهی، حضور دارند و برگزیدگان مجزا ندارند.»

این هنرمند توضیح داد: «امسال آثار متنوعی به دبیرخانه رسید که از نظر کیفیت بسیار متکثر بودند. البته خوشبختانه ‏تعداد آثار قوی و با کیفیت به اندازه‌ای بود که توانستیم به راحتی آثار را انتخاب کنیم. تعداد آثار قوی کارتون و ‏کاریکاتور امسال بیشتر از سال‌های قبل است. رویکرد جشنواره امسال در تفکیک رشته‌های هنری به نفع هنر کارتون ‏و کاریکاتور بود.‏»

عربانی بیان کرد: «کاریکاتوریست‌های خلاقی به جشنواره اثر فرستادند. بنابراین در نهایت آنهایی که خلاق نبودند را ‏حذف کردیم و به مرحله بعد نفرستادیم. آثار تکراری نیز در اقلیت بودند.‏»

او درباره دیگر معیارهای انتخاب آثار گفت: «نیاز به آثاری داریم که طنزی نهفته داشته باشند. تنها در این ‏صورت است که مخاطب به تفکر واداشته می‌شود و پیام آن بدون تفکر به مخاطب داده نمی‌شود. این دوره شاهد آثاری ‏بودیم که تکنیک بسیار خوب و قوی داشتند ولی در آنها پیام آنها از نظر مفهومی بسیار ساده بودند. شخصا ایهام و ایجاز ‏را در هنر کاریکاتور می‌پسندم. خطوط محکم و بیان قوی در داوری نظر مرا به خود جلب می‌کند. معتقدم باید اثری ‏برگزیده شود که لیاقت قاب کردن و نصب کردن به دیوار را داشته باشد. »

جمال رحمتی، یکی از داوران این رشته در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز درباره داوری و انتخاب آثار ‏رشته کارتون و کاریکاتور گفت: «در نهایت با تمام مشکلات توانستیم یک چهارم آثار رسیده را برای نمایش در نمایشگاه ‏انتخاب کنیم. تمام ۷۸ اثر انتخاب شده درجه یک بودند. البته تم‌های متفاوتی از سوی هنرمندان انتخاب شده بود و هر ‏یک به موضوعی علاقه نشان داده بودند. به عقیده بنده بد نیست کاریکاتوریست‌های ما بیشتر به مسائل روز نگاه کنند. ‏بخشی از کارها از فضای امروز جامعه ما دور بود.‏»

حسن کریم‌زاده، دیگر داور بخش کاریکاتور جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز بیان کرد: «در بررسی آثار شخصا به تکنیک و ‏محتوا به یک اندازه بها می‌دهم. آثاری بودند که سوژه بسیار خوبی داشتند و داوران آنها را پسندیدند اما متاسفانه تکنیک ضعیفی ‏داشتند. این آثار همان اول رد شدند. به نظرم یک اثر خوب در زمینه کاریکاتور باید همزمان از هر دو جهت قوی باشد. معاصر ‏بودن آثار در تصاویری که دیدم چندان برایم ملموس نبود. البته بودند معدودی از هنرمندان جوان که شیوه اجرایی مدرنی داشتند ‏ولی روی هم رفته این نگاه چندان شاخص نبود.‏»

کامبیز درمبخش دیگر داور این رشته نیز اظهار کرد: «من پیشنهادم به هنرمندان کارتون و کاریکاتور این است که به فکر ‏مطرح کردن خود هنر هم باشند. توانایی هنری و خلاقیت کالای کمیاب این روزها است. علاوه بر آن هنرمند بهتر است ‏از غم مردم کم کند. این که مدام از مشکلات بگوییم چه مشکلی را حل می‌کند؟ هنرمند کاریکاتوریست باید از غم مردم ‏بکاهد و اگر توانست مرهمی روی زخم آنها بگذارد. به عنوان یک حرفه‌ای به آثار رسیده نگاه کردم. بنابراین برای من ‏بسیار مهم بود که کاری که می‌بینم اثر کسی باشد که مسلط به طراحی باشد نه اینکه فقط چند خط بکشد. در درجه دوم ‏هنرمند باید بتواند از عهده مطرح کردن سوژه‌اش بربیاید. این دو در کنار هم کار بسیار دشواری است.‏»

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی از پنجم بهمن تا پانزدهم اسفند ‏برگزار می‌شود. در این ‏‏‏جشنواره، سیدامیر سقراطی، دبیری هنری و محسن سلیمانی ‏دبیری ‏اجرایی را ‏عهده‌دار ‏هستند.

۵۷۵۷

کد خبر 1221807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =