تحلیل صادق زیباکلام از سخنان روحانی در سالگرد هاشمی

صادق زیباکلام در اعتماد نوشت:من همواره با تئوری‌های توطئه مخالف هستم، به‌همین دلیل تلاش دارم بیانیه‌های سیاسی را همان‌گونه که منتشر می‌شوند، بررسی کنم اما درباره اظهارات رییس‌جمهور در دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی سوالاتی برای من پدید آمده است که آنها را مطرح می‌کنم.


آقای روحانی پس از فوت آیت‌الله هاشمی موضع سکوت اتخاذ کرد تا جایی که اصلی‌ترین غایب نخستین سالگرد ارتحال هاشمی با وجود قول حضور و سخنرانی در مراسم، حسن روحانی بود. این سکوت چنان مشخص بود که رییس‌جمهور حتی یک پیام ساده هم صادر نکرد و همین سبب شد تا بیت آیت‌الله هاشمی در مراسم از این عدم حضور گلایه کنند؛ برای این ادعا می‌توان به گریه‌های فاطمه هاشمی اشاره کرد که از عدم حضور رییس‌جمهور بسیار دلگیر بود. در مراسم پارسال اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور به نیابت از حسن روحانی در برنامه شرکت کرد و انصافا برای آیت‌الله هاشمی سنگ تمام گذاشت.

امسال داستان متفاوت بود. حسن روحانی روزه سکوت خود نسبت به مرحوم هاشمی را افطار کرد. او در این مراسم چنان تجلیلی از اقدامات آیت‌الله هاشمی انجام داد که این حجم از تجلیل برای نگارنده محل ابهام است. متصور هستم در پشت پرده تجلیل‌های اخیر، برخی اهداف سیاسی نهفته است. آقای روحانی در مراسم روز پنجشنبه عملا نامی از اصلاح‌طلبان به زبان نیاورد در حالی که نقطه عطف زندگی آقای هاشمی که از موضوع برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی مهم‌تر بود، موضع‌گیری‌های ایشان پس از حوادث سال 88 بود.

موضع‌گیری‌هایی که نه تنها آیت‌الله هاشمی را در جامعه احیا کرد بلکه کاملا به نفع اصلاح‌طلبان بود و به‌واسطه همان اظهارنظرها بهای سنگینی پرداخت کرد اما رییس‌جمهور بنا به هر دلیلی اصلا به این موضوع اشاره نکرد. معتقدم عدم اشاره به این موضوع، یک پیام مهم سیاسی برای اصلاح‌طلبان به همراه دارد. رییس‌جمهور غیرمستقیم می‌گوید مرا با شما کاری نیست و من اگر به جایی رسیدم از صدقه سر هاشمی است نه اصلاح‌طلبان؛ به همین دلیل است که مطالبات جریان اصلاح‌طلب کشور برای آقای روحانی ارزشی ندارد.

یکی دیگر از موضوعاتی که رییس‌جمهور روز پنجشنبه به آن اشاره کرد نقش مرحوم هاشمی در برنامه هسته‌ای و موشکی ایران بود. آقای روحانی به خوبی می‌داند که مساله هسته‌ای و برجام حالت ملی خود را از دست داده به همین دلیل به منتقدین برنامه هسته‌ای دولت غیرمستقیم می‌گوید که این برنامه بر گردن آقای هاشمی است؛ رییس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود به عملیات کربلای 4 اشاره می‌کند؛ عملیاتی که در آن تعداد زیادی از جوانان این مرز و بوم به شهادت رسیده یا مجروح شدند. آقای روحانی مسوولیت آن عملیات را هم به پای هاشمی می‌نویسد درحالی که همه ما می‌دانیم هاشمی در جنگ اختیار نظامی نداشته و افراد نظامی طراح عملیات بودند.

به نظر می‌رسد رییس‌جمهور تلاش داشته تا محسن رضایی را از ابهامات موجود درباره عملیات کربلای 4 تبرئه کند که از قضا موفق نیز بوده زیرا جریانی در کشور از این اظهارات روحانی بل گرفت و موج جدید تخریبی علیه آیت‌الله هاشمی آغاز شد. رییس‌جمهور روز پنجشنبه از اعتدال هاشمی صحبت نمی‌کند بلکه می‌گوید باید هاشمی زمان خود باشیم درحالی که اگر به اعتدال هاشمی اشاره می‌شد درک کلمه اعتدال برای افکار عمومی ملموس‌تر بود در نتیجه معتقد هستم رییس‌جمهور بیش از آنکه یاد هاشمی را زنده نگه دارد، از آیت‌الله هاشمی بهره‌برداری سیاسی کرد.

17302

کد خبر 1221881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • ایرانی IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  صادق خان از خودت بگو بازنشستگی خوش میگذره؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  ... حسن به ما مدیونی.
 • عباس IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  سلام، لو رفتن در عملیاتهای بزرگ به دلیل جابجایی بزرگ تجهیزات ونیروها معنی چندانی نمی دهد ودشمن با کمک رصد ماهواره ای براحتی می تواندقبل از هر عملیات بزرگی براحتی محل عملیات را با درصد احتمال بالایی تشخیص دهد.علاوه براین منافقین نفوذی در واحدهای عملیاتی اطلاعات دقیق عملیات را به دشمن منتقل می کردند لذا در هر عملیاتی باید مبنای عملیات را برآگاهی دشمن از زمان وحجم عملیات دانست وپیش بینی های لازم را برای حداقل صدمه به نیروها وتجهیزات باید بعمل آورد....
 • بی نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  علیرغم قبول بخشی از صحبتهای اقای زیبا کلام عرض می کنم که رئیس جمهور در بخشی از سخانش اتفاقا کلمه اعتدال رو در مورد هاشمی بکار برد چون من متن کامل این مراسم را دیدم و شنیدم ولی اگر منظور اینه که رئیس جمهور خیلی سریع از روی کلمه اعتدال و نسبیت آن با هاشمی عبور کرد بله کاملا موافقم ...
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  آیت الله هاشمی رفسنجانی، حتی بعد از مرگش هم داره تقصیر کارها رو به گردن می کشه تا بلکه این انقلاب پایدار بمونه ولی متاسفانه عده ایی دارند عین موریانه پایه های اون رو تخریب می کنند ...
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  مراتبی در ذهن خودتان می بافید .... و به زعم و خیال سخن گفته اید
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  روحانی نه اصولگراست و نه اصلاح طلب
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  مخالف نمايي...
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 1
  ...موضع گیری هاشمی پس از وقایع سال88م مهمتر از برنامه هسته ای و برنامه موشکی!! ، همه میدانیم هاشمی در جنگ اختیار نظامی نداشته!!! ، ....
 • ادم IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  روحانی تکلیف روشنی نداره ...
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  ...قطعا در هر جامعه و نظام حکومتی ، تبعیت از چنین افراد روشنفکرمآب ... موجب غفلت از مسیر هدایت میشود، ..
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  کسی که همیشه قالبی و کلیشه ای و با حساسیتهای از پیش معلوم! نظر میدهد، چگونه میتواند تحلیلگر باشد!؟
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  اشاره ای هم به ...داشت اونو نگفته
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  ...حتی کلاس درس ایشان در دانشگاه اظهارات مبتنی بر برداشتهای شخصی است و خبری از علم به معنای واقعی نیست!...این مایه تأسف برای جامعه دانشگاهی کشور است.
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  ... اظهارات قالبی ...
 • محقق IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  مطالب ایشان برای جوانان کم مطالعه و آنهایی که ازافراط در انتقادات و منفی گرایی متأثر میشوند، متأسفانه مورد توجه است، والا درمیان عالمان حقیقی و فرهیختگان جامعه جایگاهی ندارند. امید است در سایت خود این احساس وظیفه را بنمائید که به سطحی نگری و محدود نگری بر اساس و مبانی غیر اصولی به صرف شهرت اشخاص سوق ندهید.انشاالله موفق باشید.
 • م-ا-ی IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  اقای زیبا کلام با تمام ... تا حدی درست گفتی اما خودت هم پشت حرفاهیت نکاتت را خورد مردم دادی دولت فعلی وام دار اصلاحات هست ا...
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  1 0
  اصلا این ...معلوم نیست کدوم طرفی است ...
 • امير IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  حالا چکار کنیم؟؟؟؟
 • محمدرضا قدم IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  پرواضح است وقتی اصلاح طلبان از همان اغازچینش کابینه 12 بنای ناسازگاری میگذارند و در ادامه رئیس جمهور را غیر اصلاح طلب می نامند(گو این که در سالهای اغازین دولت 11 ایشان را از هر اصلاح طلبی اصلاح طلب تر می دانستند)چه توقعی دارند وقتی که می گویند کاش رای نمی دادیم در اردیبهشت 96 و خود را خرج انتخابات نمی کردیم رئیس دولت از انان حمایت یا تجلیل کندونامی از انان به زبان بیاورد.
 • حامد IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  0 0
  چی بگم زیباکللام...