استفاده از تکنیک جدید حفظ باروری بر روی یک مادر در تبریز

ایسنا نوشت:استفاده از تکنیک جدید حفظ باروری در تبریز، جان مادر باردار را نجات داد.

این بیمار خانمی ۳۴ ساله با سابقه یک عمل سزارین در ۱۳ سال قبل بود که با شکایت از خونریزی فعال واژینال و فشار خون بالا در سی و سومین هفته از بارداری‎اش به پزشک مراجعه کرده و در مرکز آموزشی درمانی الزهراء بستری شد. 

در سونوگرافی‌های انجام شده، جفت توتال پرویا و در MRI انجام شده توسط اساتید رادیولوژی، جفت توتال پرویای پرکرتا به مثانه نفوذ کرده بود، از این رو این بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت، این عمل توسط  تیم جراحی و به سرپرستی دکتر مریم واعظی، متخصص زنان، فلوشیب انکولوژی و سومین جراحی «جفت پرکرتا با حفظ رحم» با تکنیک خاص است که با موفقیت انجام شد. 

 طی این عمل جراحی، در ابتدا سعی شد تا از خونریزی لگن، جلوگیری به عمل آید و سپس با انجام تکنیک خاص و با حفظ سلامت مثانه و بازسازی رحم، رحم حفظ شد، بیمار سه روز بعد با حال عمومی خوب مرخص شد و در ویزیت ۲۵ روز بعد، شرایط بیمار، کاملا Stable بود. جفت آکرتا، به حالت ناشی از چسبندگی غیرطبیعی جفت به میومتر اطلاق می‎شود، در جفت‌های اینکرتا نیز جفت به طور غیرطبیعی به داخل میومتر تهاجم و در جفت‎های پرکرتا جفت از میومتر عبور کرده و به ساختمان‌های مجاور مثل مثانه، تهاجم می‌کند و کندن چنین جفت‌هائی باعث خونریزی بسیار شدید شده و تهدید کننده حیات مادر است.

۴۶

کد خبر 1221989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =