داروهای دست‌سازی که عاقبت مصرفش مرگ است

ایسنا نوشت: رئیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی گفت: داروهای دست ساز و غیرمجاز عطاری نماها، زیر ذره بین معاونت غذا و دارو قرار دارند.

فرزاد صیادی فر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طرح ساماندهی عطاری های استان با جدیت تمام و با همکاری سایر ارگان های نظارتی در استان اجرا می‌شود افزود: اگر چه عطاری‌های احیا کننده طب سنتی وجود دارد ولی مراکز غیر مجاز و عطاری نماهایی هستند که از این حرفه سوء استفاده کرده و بر دردهای بیماران رنجور می‌افزایند.

صیادی فر با اشاره به بازرسی انجام شده تصریح کرد: از میان اقلام دست ساز و غیرمجاز جمع آوری شده در عطاری‌ها داروهایی با ادعای چاقی، لاغری، ترک اعتیاد و محرک جنسی آقایان، بیش‌تر به چشم می‌خورند. این داروها به آزمایشگاه معاونت غذا و دارو ارسال و مورد بررسی قرار گرفتند.

او ادامه داد: متاسفانه در تمامی داروهای چاقی که ادعا می شد 100 درصد گیاهی هستند داروهای شیمیایی مثل سیپروهپتادین که یک اشتها آور با عارضه‌ی خواب آوری است و دگزامتازون که یک کورتیکواستروئید با خاصیت ضدالتهابی است و مصرف آن عوارضی همچون چاقی ( خصوصا در ناحیه صورت و پشت)، سرکوب سیستم ایمنی، پوکی استخوان، افزایش قند خون و ... دارد، یافت شده است.

صیادی فر گفت: در میان داروهای لاغری وضع کمی بغرنج‌تر است، در داروهای لاغری آزمایش شده که این روزها به شدت در ماهواره و شبکه‌های مجازی تبلیغ می‌شوند ترکیبات آمفتامینی مثل مت آمفتامین که همان ماده مخدر خیابانی شیشه بوده یافت شده است. مصرف این ماده مخدر سبب کاهش وزن به مقدار زیاد و در مدت کم می‌شود، اما عوارض خطرناکی مثل اعتیاد، توهم، بی‌خوابی، افزایش فشار خون، تپش قلب، سرگیجه، لرزش دست، دیسفوریا (حالتی از آشفتگی و افسردگی همراه با بی میلی نسبت به محیط اطراف) و در بسیاری از موارد ایست قلبی ناگهانی را به همراه دارد. البته ترکیبات ملین و محرک شیمیایی دیگری هم هستند که به عنوان داروی لاغری 100 درصد گیاهی به فروش می رسند.

رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی در ادامه افزود: در داروهای غیر مجاز محرک جنسی برای آقایان، بدون استثنا داروی مخدر و روانگردان ترامادول یافت شده و مصرف این ضد درد اپیوئیدی در طول زمان سبب اعتیاد و در صورت مصرف با دوز بالا موجب دپرسیون تنفسی و مرگ می‌شود.

او ادامه داد:  به علاوه این دارو با بسیاری از داروهای ضدافسردگی منع مصرف و تداخل دارد که در صورت استفاده هم زمان موجب لرزش، بی‌قراری، افزایش دمای بدن، تعریق، افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب می‌گردد و در صورتی که دوز مصرفی بالا باشد می‌تواند سبب شوک و مرگ شود.

چندی پیش جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفته بود 600 واحد عطاری فعال در استان وجود دارد که نیمی از آنها پروانه مجوز فعالیت صنفی ندارند.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1222053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =