حضور شعبان بی‌مخ‌ها در قاچاق پوشاک

ایرنا نوشت: مبارزه با قاچاق پوشاک از ابتدای زمستان کلید خورد و با وجود لابی های گسترده و کارشکنی ها در اجرای آن تاکنون ۷۵ فروشگاه عرضه کننده پوشاک قاچاق، از سازمان تعزیرات تذکر گرفته‌اند.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیستم آذرماه در اطلاعیه اعلام کرد: برای پشتیبانی همه جانبه از توسعه اشتغال و تولید کالاهای دارای صرفه اقتصادی، به دنبال اقدام های پیشگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، برخورد جدی با عرضه برندهای محرز پوشاک قاچاق از ابتدای دی ماه در دستور کار این ستاد قرار گرفته است. 
این دستورالعمل بستری فراهم کرد تا چارچوب فعالیت نشان های تجاری فعال در کشور مشخص و زمینه ای برای فعالیت و عرض اندام تولیدکنندگان پوشاک داخلی فراهم شود. 
طرح مقابله با قاچاق پوشاک با استقبال تولیدکنندگان داخلی و کارشکنی واردکنندگان و ذینفعان فعال در این عرصه روبه رو شد به طوری که نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک از لابی های قدرتی که در این خصوص وجود داشته خبر داد و گفت که این افراد مانع اجرای این دستورالعمل در سه ماه گذشته شده است. 
«بهرام شهریاری» بیست و ششم آذرماه در نشستی با خبرنگاران گفت «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان حمایت به دنبال مبارزه با قاچاق پوشاک هستند؛ اما همین امروز به ما اطلاع دادند که برخی ذینفعان سعی می کنند با مذاکره با مسئولان دولتی همچون وزیر کشور مانع از مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه شوند.» 
وی افزود: «این افراد سعی می کنند توجه مسئولان و مصرف کنندگان را از قاچاق به سمت نبود مواد اولیه و اختلال در بازار شب عید سوق دهند.» 

** مشکلی در تامین مواد اولیه نداریم 
نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی درباره تامین مواد اولیه گفت: تامین مواد اولیه در همه صنایع از دغدغه های تولیدکنندگان است اما هم اکنون مشکلی در تامین مواد اولیه نداریم. 

شهریاری همچنین در خصوص تشکیل کارگروه تامین مواد اولیه، گفت: تشکیل این کارگروه اقدام خوبی بود و پیشنهاد ما هم این است که هرکسی می تواند در این زمینه کمک کند وارد میدان شود اما برخی گمانه زنی ها وجود دارد که کالاهای تملیکی توسط این کارگروه عرضه شود.
شهریاری گفت: همانطور که بارها گفتم طرح مباحثی همچون کمبود مواد اولیه برای انحراف بازار از مقابله با قاچاق است در حالی که با توجه به کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت امیدواریم که مشکلی در این زمینه نداشته باشیم. 
کارگروه تامین پارچه موردنیاز تولیدکنندگان پوشاک با همکاری کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک و با همراهی و مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و هیات امنای بازار تهران از ۲۴ آبان ماه سال جاری آغاز به کار کرد. 
در مرحله اول این کارگروه حواله تامین پارچه جین با قیمت مناسب (۲۰ هزار تومان زیر نرخ بازار) به تولیدکنندگان تحویل داده شد و در جلسه این کارگروه، تولیدکنندگان پوشاک بیش از ۱۰۵ هزار متر پارچه پیراهنی و مانتویی را به قیمت هر متر ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت کردند در حالی که قیمت هر متر آن در بازار ۳۰ هزار و ۵۰۰ هزارتومان است. 
مرحله دوم توزیع پارچه موردنیاز تولیدکنندگان پوشاک در کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک اجرایی و ۱۰۵ متر انواع پارچه های پیراهنی و مانتویی نهم دی ماه در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت.

 

پوشاک قاچاق


** حضور شعبان بی مخها در قاچاق پوشاک
«شاهرخ جعفری» عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک نیز درباره طرح مبارزه با قاچاق پوشاک، گفت: قاچاق پوشاک به دلیل سودآوری بالای آن جزو قاچاق های اول است که خیلی ها از طریق آن امرار معاش می کنند. 
وی افزود: برای مقابله با قاچاق پوشاک باید بدنه دولت و بخش خصوصی با هم همکاری کنند البته در این میان «شعبان بی مخ» هایی نیز داریم که در حد استانداری، فرمانداری و ریاست جمهوری لابی می کنند. 
این فعال در عرصه تولید پوشاک گفت: تاکنون ۴۲ شرکت خارجی فعال در صنعت پوشاک نشان های تجاری خود را ثبت کرده اند اما برخی از شرکت های نامعتبر که از قاچاق سود فراوان می برند، تمایلی به ثبت شرکت ندارند. 

جعفری گفت: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با وجود کارشکنی ها بی محابا حرکت می کند چرا که اگر در این زمینه کوتاهی کنیم، باید در آینده با قاچاق پوشاک به صورت یک هنجار برخورد کنیم. 
وی توضیح داد: در ۲ سال گذشته برخی فروشگاه ها تنها اقدام به برداشتن تابلوهای خود کردند اما همچنان اقدام به فروش کالاهای خود می کنند. 

** ۷۵ فروشگاه عرضه کننده پوشاک قاچاق تذکر گرفتند
مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی روز گذشته به خبرنگار اجتماعی ایرنا، گفت: ۷۵ فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران تذکرات لازم را دریافت کردند همچنین با مدیران مجتمع های تجاری برای تفهیم قانون و جمع آوری پوشاک قاچاق جلساتی برگزار شده است.

عبدالمجید افتخاری افزود: قرار است از ین هفته، کارگروه عملیاتی با حضور نیروی انتظامی، قاضی تعزیرات، نماینده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نمایندگان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اتاق اصناف وارد عمل شود و از واحدهایی که با وجود تذکرات قانونی همچنان به فعالیت خود ادامه داده اند، کالاهای قاچاق جمع آوری و واحدهای صنفی پلمب شوند.
رئیس کمیته قضایی طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق اظهار داشت: تاکنون پرونده ای در این مورد به تعزیرات ارجاع نشده است و بیشتر واحدهای غیرمجاز و فاقد نمایندگی پس از تذکر و هشدار، تابلوها را پایین آوردند و کالاهای قاچاق را جمع کردند. 
اجتهادی یادآور شد: هدف این طرح، جمع آوری و مقابله با برندهای پوشاک است که قاچاق بودن آنها محرز است. محرز بودن قاچاق از این جهت است که این برندها مجوز فعالیت از وزارت صنعت، معدن، تجارت در داخل کشور ندارند و دفتر نمایندگی برندهای خارجی نیستند و از طرفی، ورود پوشاک هم که ممنوع است بنابراین مشخص است این پوشاک از مسیرهای غیرقانونی وارد کشور شده است. 

پوشاک قاچاق** بازار ایران، حیات خلوت فروش پوشاک بی کیفیت 
یکی از مزیت های پوشاک قاچاق قیمت مناسب و گاهی ارزان آن برای مصرف کنندگان است، «رامین جوانرود» درخصوص برنامه تولیدکنندگان برای کالاهای با قیمت مناسبگفت: قبول دارم که برخی کالاهای قاچاق با قیمت پایین تر از تولید داخل در اختیار مصرف کنندگان است، اما به چه قیمتی؟
وی تاکید کرد: بازار ایران حیات خلوت پوشاک بی کیفیت شده است و بسیاری از پوشاک در کشورهای دیگر خریداری ندارد با یک دهم قیمت در ایران فروخته می شود. 
این فعال در صنعت پوشاک گفت: چنانچه با کالاهای قاچاق مقابله شود بسیاری از تولیدکنندگان خرد می توانند وارد بازار شوند و در نتیجه بازار رقابتی به وجود می آید و در نتیجه کالاها با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
 مدیرکل نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات ۸۹۱ میلیون دلاری کالاهای نساجی و پوشاک در ۹ ماهه امسال و رشد ۲۶ درصدی آن در همسنجی با پارسال خبر داد.
محرابی افزود: بیشترین حجم صادرات در حوزه کالایی انواع کفپوش، کفش و پایپوش، پارچه و نخ بود.
به گفته این مسئول، بیشترین رشد صادرات در این مدت در مورد کالاهایی مانند انواع نخ، انواع پتو، کفش و پایپوش به ثبت رسید.

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 1222381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =