توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی نیازمند اجرای درست قانون است

« با وجود همه ظرفیت ها و مصوبات قانونی ممکن برای ساماندهی و رفع مشکلات مربوط به صنایع تبدیلی بخش کشاورزی ، هنوز بحث واگذاری بخشی از وظایف وزارت صمت در این حوزه به وزارت جهاد کشاورزی حل نشده است.»

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در بخش دیگری از این آیین با بیان این مطلب به تذکرات مجلس و سایر مراجع برای رفع این مشکل و اجرای درست قانون اشاره کرد و گفت : توسعه و افزایش سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی ، حلقه مفقوده ای است که امیدواریم با اجرای درست قوانین ، در جهت رفع مشکلات موجود گام برداشته شود.
مجید آنجفی تاکید کرد : با ورود جدی استاندار محترم و معاون اقتصادی برای حل این مشکل و مکاتبات انجام شده ، امیدواریم به زودی شاهد اجرای این قانون و فراهم شدن زمینه مناسب برای توسعه صنایع تبدیلی باشیم.
او کاهش مصرف کود شیمیایی به دنبال توسعه کشاورزی حفاظتی ، اصلاح الگوی کشت آبی و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی را از جمله دستاوردهای این حوزه دانست و گفت: روند افزایشی تولید محصولات کشاورزی در سال جاری نشان از استفاده بهینه از منابع آب و افزایش بهره وری آب و خاک در حوزه کشاورزی دارد.
آنجفی با بیان اینکه در تولید گندم آبی در استان به رغم بیش از ۳۰ هزار هکتار کاهش سطح زیر کشت میزان تولید کاهش نداشته است ، افزود : البته سال زراعی سختی را پشت سر گذاشتیم و پاییز و زمستان گذشته از نظر شدت خشکسالی در ۷۰ سال اخیر بی‌سابقه بود و هرچند در بهار بارش‌های خوبی را شاهد بودیم ، اما در مجموع بارش‌ها ۳۰ درصد کمتر از گذشته بود و این در حالی است که میزان تولیدات استان به فراتر از ۳ میلیون تن رسید.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بر این نکته که با مقدار کمتری از منابع ، توانایی تولید در بخش کشاورزی را داریم و می‌توانیم سطح آن را افزایش دهیم ، تاکید کرد و ادامه داد : با گذشت ۱۰ سال از شروع به کار، سرمایه صندوق توسعه بخش کشاورزی به حدود ۱۹۰ میلیارد ریال رسیده بود که در سال جاری به ۶۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرد ، اما با توجه به ظرفیت بخش کشاورزی باید این مبلغ حداقل به ۴۰۰ میلیارد تومان برسد.
گفتنی است در این آیین از ۶۰ نفر از بهره برداران و فعالان بخش کشاورزی استان که بر اساس شاخص های کشوری انتخاب و برگزیده شده اند ، تجلیل شد که دو نفر از این افراد به عنوان نمونه ملی معرفی شده‌اند.

۴۶

کد خبر 1222621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =