خراسان نوشت: شبکه فارسی زبان «من و تو» در راستای سیاه‌نمایی و ایجاد تفرقه قومی در ایران، اظهارات توهین آمیزی را درباره زنان اهل بلوچستان ایران منتشر کرد که با واکنش در فضای مجازی مواجه شد.

 در ویدئویی که از یک برنامه شبکه «من وتو» منتشر شده است، مهمان این برنامه که یک زن خبرنگار است، به بیان یکی از رسومی که ادعا می کند در موریتانی انجام می شود به نام «چاقی اجباری دختران» می پردازد.  او مدعی است که در این رسم در کودکی دختران را وادار می کنند با روش های غیرانسانی و آزاردهنده کالری زیادی مصرف کنند تا «چاق» و «زیباتر» شوند. به ادعای او هرچه دختران چاق تر باشند، نشان دهنده پرستیژ و دارایی «همسر» آن دختر است.

او در همان ابتدای توضیحاتش تاکید می کند که در خیلی از کشورهای آفریقایی که فقیرند و نیز برخی مناطق در ایران مثل مرزهای بلوچستان هرچه زن چاق تر باشد زیباتر است؛ چرا که این مناطق فقیرند و اگر دختری چاق باشد نشان دهنده دارایی «مرد» آن خانواده است.این کارشناس شبکه من وتو البته   بعد از اوج گیری واکنش ها مدعی شد که منظورش مردم بلوچستان ایران نبوده است.

انتشار این ویدئو  همان طور که اشاره شد با واکنش های صریحی در فضای مجازی مواجه شد به خصوص از سوی کاربران توئیتر که اهل سیستان و بلوچستان بودند. به عنوان نمونه، یک کاربر اهل سیستان و بلوچستان در توئیتر خود نوشت: «...به عنوان یک بلوچ از منطقه بلوچستان ایران صراحتا میگم ماهمچین رسمی در این جا نداریم وحرف ایشون کاملا دروغه. من الان یک ساله دارم به روستاها و شهرهای مختلف منطقه بلوچستان سفر می کنم، ازدواج اجباری رو دیدم، کودک همسری رو دیدم ولی این رسم چاقی اجباری رو تابه حال نه دیدم و نه شنیدم... خسته نشدید از این همه دروغگویی علیه دختران بلوچ!» کاربر دیگری هم به نام علی سیستانی نوشت: «شبکه من و تو رذالت رو به حد آخر رسونده این اراجیف که کارشناسش می بافه رو نه دیدم و نه شنیدم بلوچ ها این جور رسمی ندارند همش دروغه و توهین به این مردم عزیز... این خانم به مردم نجیب بلوچ توهین کرده و باید شبکه من و تو علاوه بر عذرخواهی دهن کارشناس و در شبکه رو گِل بگیره».

2323

کد خبر 1222922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 11
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0
  واقعا چاقی توهینه ؟!!!! برم خودمو لاغر کنم ....
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0
  من که هیچ علاقه ای به من و تو ندارم. اما انصاف حکم میکنه که اون مصاحبه رو کامل ببینید و بعد اظهارنظر کنید. او صحبتها درباره جایی محروم در نایروبی بود و نه بلوچستان عزیز
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0
  جاییکه آب و غذا کافی پیدا نمیشه نمی توان چاق شد. شلوغش نکنید.
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0
  من هم دو سال در کنار مردم بلوچ زندگی کردم همچین چرندیاتی رو ندیدم و نشنیدم . مردم بلوچ با فرهنگ هستند و دختران زیادی از مردم بلوچ هستند که دارای تحصیلات بالای دانشگاهی هستند و این چرندیات به هیچ عنوان به قوم بلوچ نمی چسبد