عشق اول و آخرِ حسین محب‌اهری

بهزاد فراهانی با بیان خاطراتش از حسین محب‌اهری، تاکید می‌کند او بازیگری قدرتمند بود که حضورش برای همه یک سرمایه و برکت به شمار می‌آمد؛ هنرمندی که هیچ چیز را به نفع خودش مصادره نمی‌کرد.

مهسا بهادری: درگذشت حسین محب‌اهری، بازیگر پیشکسوت، موجی از اندوه را در اهالی تئاتر، سینما و تلویزیون را برانگیخته است. عشق به بازیگری، خوش مشربی، تعهد کاری و ... از جمله ویژگی‌هایی هستند که دوستان و همکاران این بازیگر درگذشته برآنها تاکید می‌کنند.

در همین رابطه، پای صحبت‌های بهزاد فراهانی، رضا فیاضی و محمد کدخدایی نشسته و از نگاه آنان به کارنامه هنری و شخصیت حرفه‌ای حسین محب اهری نگاهی انداخته‌ایم. 

زیرک و ظریف بود 

بهزاد فراهانی درباره دوستی و هم‌نشینی خود با حسین محب‌اهری می‌گوید: «من و حسین همسایه یکدیگر بودیم و هماورد بازی شبانه من در شطرنج بود. در تئاتر و سینما، بازیگر قدرتمندی بود که کار با کودکان را خوب می‌شناخت و روی صحنه برای خودش تناوری بود. محب‌اهری عاشق کارش بود»

او با اشاره به همکاری‌اش با حسین محب‌اهری در خانه تئاتر می‌افزاید: «زمانی هم که عضو هیئت مدیره‌ انجمن بازیگران خانه تئاتر بود، حضورش برای من یک سرمایه و یک برکت به شمار می‌آمد؛ اول اینکه موشکافی‌هایی فوق‌العاده ظریف و زیرکانه داشت و دوم اینکه هیچ چیز را به نفع خودش مصادره نمی‌کرد. از نقطه صفر به سمت‌ کار یورش می‌برد و در واقع هم کار می‌کرد، هم پیکار.»

فراهانی با تاسف می‌گوید: «متاسفانه نتوانستیم در زمینه‌ تئاتر باهم کار مشترکی را داشته باشیم اما در چند فیلم کنار یکدیگر بودیم.»

همیشه لبخند بر لب داشت

رضا فیاضی، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون هم که سابقه رفاقت دیرینه با این هنرمند پیشکسوت را دارد، می‌گوید: «او تا آخرین لحظه زندگی‌اش کار کرد و هیچگاه لبخند از لبش برچیده نشد، چون بازیگری عشق اول آخرش بود، چقدر خوب است انسان این‌طور باشد و بتواند با مرگ مبارزه کند.»

او ادامه می‌دهد: «خوش به حال کسی که این‌طور زندگی کند. ماشاالله او خیلی خوب بود و انرژی بسیاری داشت، همه هنرمندان نیز او را دوست داشتند و حتی به خاطر زندگی پرتلاطمی که داشت همه علاقه‌مند بودند تا با او کار کنند، به خصوص مریم کاظمی که دوست مشترک ماست و باهم کارهای زیادی کرده‌ایم.»

این کارگردان و بازیگر تئاتر بیان می‌کند: «خاطرات عجیب و غریبی از او دارم، همسرش او را خیلی دوست داشت و متاسفانه شرایط زندگی باعث شد از هم جدا بشوند ولی دل‌هایشان از هم جدا نشد و شاهد بودم که تا آخرین روزها نیز در کنار هم بودند.»

خلاقیت و نبوغ بازیگری‌اش بی نظیر بود

یکی از پررنگ‌ترین و شیرین‌ترین خاطراتی که بیننده‌های تلویزیون از مرحوم حسین محب‌اهری دارند، سریال «ق مثل قلقلک» یا «درس شیرین ریاضی» یا همان مبصر چهار ساله بود. محمد کدخدایی، بازیگر نقش مبصر  با یادآوری خاطرات گذشته می‌گوید: «مرحوم محب‌اهری از همان ابتدای آشنایی که با ایشان داشتم، ایده‌های بسیار خوبی داشتند و در خلاقیت نمایشی‌شان هیچ شکی نبود. هر کسی که با ایشان کار کرده با این ویژگی‌ها و نبوغ‌شان در زمینه کار هنری آشنا است و این خصوصیات به او نیز منتقل می‌شود.»

این بازیگر ادامه می‌دهد: «آشنایی من با مرحوم محب‌اهری از سال ۶۱ شروع شد تا این‌که سال ۶۹ سریال «ق مثل قلقلک» را با هم کار کردیم. این سریال به لطف خدا مقبول چشمان زیبای بینندگان افتاد و به دلشان نشست. به همین دلیل این سریال در دهه هفتاد هم ادامه پیدا کرد و سال ۹۱ هم سری جدید آن ساخته شد و در همه مناسبت‌هایی که مربوط به مدرسه می‌شد، مثل روز معلم و یا بازگشایی مدارس از شبکه آموزش پخش می‌شد. امروز صبح هم که خبر درگذشت مرحوم محب‌اهری منتشر شد همه شبکه‌ها اقدام به پخش سری جدید آن کردند.»

کدخدایی در پایان درباره روحیه بالا و عشق به کار حسین محب‌اهری توضیح می‌دهد: «همه کسانی که در این وادی هستند عاشق کارشان هستند اما ایشان از همه یک سر و گردن بالاتر بود. به نظر زنده ماندن ایشان در دهه آخر زندگی‌شان تنها به خاطر عشق به کار و امید و روحیه بالایی بود که داشتند.»

۵۷۲۴۵

کد خبر 1223079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فردوس توسی IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
    34 0
    روحش شاد