کاتب: امنیت نظام با استانی‌شدن انتخابات افزایش می‌یابد/ حضرت‌پور: با استانی شدن وابستگان به قدرت راهی مجلس می‌شوند

ایلنا نوشت: یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره استانی شدن انتخابات گفت: استانی شدن انتخابات به اقتدار نظام کمک می‌کند و باعث می‌شود در ریل مطلوب‌تری قرار گیرد.

غلامرضا کاتب درباره طرح استانی شدن انتخابات که از سوی سخنگوی شورای نگهبان چندی پیش مطرح شد، گفت: بحثی که من و همکارانم در مجلس شورای اسلامی به دنبال آن هستیم این است که نظام پارلمانی کارآمدتر و تاثیرگذارتر شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک مجلس کارآمد می‌تواند نقش بسزایی در رشد و توسعه یک کشور داشته باشد، عنوان کرد: برای این‌که نظام پارلمانی در کشور ما کارآمد شود، باید تک‌تک نمایندگانی که در مجلس حضور دارند نگاه‌شان را از محلی به ملی تغییر دهند اگر این دید حاصل شود قطعا بسیاری از مشکلات موجود در کشور حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: گرفتاری امروز نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه افزایش مطالبات فردی است. یک نماینده به جای این‌که بر مسائل ملی تمرکز کند، باید به فکر حل و فصل مشکلات منطقه‌ای باشد و فرصت اندیشدن از دست می‌دهد.

کاتب با بیان اینکه شوراهای شهر و روستا می‌توانند در حل مشکلات منطقه‌ای بسیار تاثیرگذار باشند، گفت: برای این‌که از این مشکلات عبور کنیم باید شوراهای شهر و روستای خود تقویت کنیم این نهادها باید مشکلات منطقه‌ای را حل و فصل و پاسخگوی مطالبات مردم باشند تا نمایندگان بتوانند به مسائل منطقه‌ای فکر و نگاه کنند.

نماینده مردم گرمسار با اشاره به این‌که استانی شدن انتخابات مزایای بسیاری دارد، گفت:‌ هنگامی که انتخابات استانی شود ما دیگر مشکلات امروز را نخواهیم داشت و مهم‌ترین نکته نهفته در این مطلب این است که امنیت و اقتدار نظام با برگزاری چنین انتخاباتی افزایش پیدا خواهد کرد.

وی یادآور شد: هنگامی انتخابات استانی شود و دیگر مسائل منطقه‌ای و محلی حاکم نباشد ما دیگر کش‌مکش‌های معمول را نخواهیم داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در دهمین مجلس شورای اسلامی درباره دیگر مزایای استانی شدن انتخابات، افزود: قطعا با استانی شدن انتخابات شاهد کاهش هزینه‌های تبلیغاتی خواهیم بود، هنگامی که یک فرد در حوزه‌ای نامزد می‌شود هزینه‌های زیادی برای رأی آوری خواهد کرد اما اگر استانی شود، این قبیل خرج‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

کاتب افزود: نکته مهم دیگر حضور احزاب است، در حال حاضر احزاب فعال در کشور نداریم برای این‌که بتوانیم این رکن دموکراسی را فعال کنیم یکی از راه‌ها همین استانی برگزار کردن انتخابات است. در جریان تحزب است که مردم‌سالاری شکل می‌گیرد و می‌توان یک انتخابات پر شور داشت.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه افرادی که از سوی احزاب معرفی می‌شوند باید ویژگی‌های شاخصی داشته باشند، عنوان کرد: هنگامی که یک حزبی فردی را معرفی می‎‌کند باید به اندیشه، نگاه و تفکر وی آگاهی داشته باشد، کسانی را باید به کارزار انتخابات بفرستند که بتواند پاسخگوی مطالبات جامعه باشد.

وی گفت:‌ استانی شدن انتخابات باعث ایجاد نگاه ملی در نمایندگان و افزایش اقتدار نظام و کارآمدی می‌شود و از سوی دیگر کمک می‌کند که حاکمیت در ریل مطلوبی قرار گیرد.

همچنین فارس نوشت:

روح‌الله حضرت‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شوای اسلامی با بیان اینکه بنده مخالف طرح استانی شدن انتخابات هستم،‌گفت: با استانی شدن انتخابات دیگر نماینده نمی‌تواند در کنار مردم حضور داشته باشدو نمایندگان دیگر نخواهند توانست همانند قبل در حوزه‌های انتخابیه خود حضور داشته باشند. 

وی افزود: با استانی شدن انتخابات کسانی که از رانت قدرت و ثروت برخوردار هستند وارد مجلس می‌شوند و با استانی شدن انتخابات زمینه برای ورود صاحبان قدرت و ثروت به انتخابات فراهم شود. 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شوای اسلامی اظهار داشت: استانی شدن انتخاب باعث می‌شود که مردم دیگر نمی‌توانند نماینده خود را ببینند و همه چیز دیگر سوری خواهد بود. 

حضرت‌پور در پایان خاطرنشان کرد: در این نوع انتخابات رانت‌های قدرت و ثروت به عرصه انتخابات ورود پیدا می‌کنند و نمایندگانی که وابسته به صاحبان قدرت و ثروت هستند به مجلس راه پیدا می‌کنند. 

214219

کد خبر 1223326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =