گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر علیه امارات و عربستان

ایرنا نوشت: دیده بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود به وضعیت حقوق بشری در امارات و عربستان و نقش دو کشور در عملیات نظامی ائتلاف ضد یمن و جنایات جنگی آنها در این کشور بشدت انتقاد کرد.

به گزارش روزنامه القدس العربی، دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک در گزارش 674 صفحه‌ای سالانه خود که وضعیت حقوق بشری 100 کشور را مورد بررسی قرار داده و روز پنجشنبه منتشر کرد، بی عدالتی، عدم بردباری در مقابل مخالفان، سرکوب، محاکمات ناعادلانه و جنایات جنگی در یمن را از موارد نقض حقوق بشر در امارات اعلام کرد.

دیده‌بان حقوق بشر از افزایش فشارها بر عربستان در پی قتل خاشقجی و تجاوزات این کشور در یمن خبر داد.

این سازمان در گزارش خود، کارنامه حقوق بشری عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در سال 2018، کشته شدن خاشقجی در دوم اکتبر ( مهر ماه) در کنسولگری این کشور در استانبول را بررسی کرد.

در این گزارش همچنین تجاوزات مستمر عربستان از جمله حملات غیرقانونی جنگنده‌های ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در یمن که این سازمان آن را در سطح جنایات جنگی اعلام کرده و نیز افزایش سرکوب مخالفان و فعالان حقوقی در این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

دیده بان حقوق بشر از بازداشت فعالان زن حقوق بشر، حملات ائتلاف سعودی به مدارس و بیمارستان ها و مناطق مسکونی یمن، تبعیض علیه اقلیت های دینی و اقلیت های مسلمان به ویژه شیعیان در این کشور و تبعیض علیه زنان در عربستان به شدت انتقاد شده است.

«کنیث روث» معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیدبان حقوق بشر تاکید کرد که ترور جمال خاشقجی جایگاه بن سلمان را خدشه دار کرده و از رویکرد غیر قانونی رهبران این کشور پرده برداشت.

وی افزود: اگر عربستان امیدی به بهبود وجهه آلوده خود دارد، باید فورا تمام کسانی را که به خاطر انتقاد بازداشت کرده آزاد کند.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود ابراز تاسف کرد که قتل جمال خاشقچی بهای بیداری و آگاهی وی نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور بود.

روث، تلاش های کشورهای اروپایی همچون هلند، بلژیک، لوکزامبورک، ایرلند و نیز کانادا در راستای تحقیقات در جنایت های جنگی در جنگ یمن را به رغم تلاش های عربستان برای ناکام گذاشتن آن ، ستود.

49311

کد خبر 1223433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =