صدور ۲۰ هزار مجوز پرورش ماهی در قفس در بندر چابهار

‌ایسنا نوشت:استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون ۱۱ شرکت برای پرورش ماهی در قفس موافقت اصولی در چابهار دریافت کردند و ۲۰ هزار مجوز نیز در این زمینه صادر شده است.

احمد علی موهبتی در حاشیه بازدید از طرح جدید پرورش ماهی در قفس افزود: یکی از مزیت‌های بسیار مهم منطقه چابهار و کنارک و سواحل مکران بحث صید و صیادی و پرورش ماهی و میگو است که می تواند کمک بزرگی به اشتغال‌ استان و جذب نیروی انسانی باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه بیان کرد: اخیراً طرح جدید پرورش ماهی در قفس توسط شیلات استان و با همکاری سرمایه گذاران به صورت پایلوت در چابهار اجرا شده است‌.

وی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه؛ تولید ۷۰ هزار تن ماهی در قفس در کشور پیش‌بینی شده که فعالیت آزمایشی آن از سال گذشته در چابهار آغاز شده که تولید هر ۱۰ تن ماهی در قفس می تواند یک شغل مستقیم و دو شغل غیر مستقیم ایجاد کند.

موهبتی به مزایای اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح می‌تواند به نوسازی ناوگان صیادی با استفاده از تکنولوژی های جدید و صید با کیفیت تر کمک کند و کنترل صید بی رویه آبزیان و انواع ماهی، کمک به ذخایر دریایی، تولید ارزان ماهی، صید بدون مخاطرات دریایی و ایجاد اشتغال از دیگر مزایای این طرح است.

وی همچنین گفت: ۴۰ درصد صید کل کشور و بیش از ۶۰ درصد تن ماهی های کشور در سواحل چابهار صید می‌شود.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز گفت: یکی از اسناد مهمی که در سیستان و بلوچستان با نگاه اقتصاد و اشتغال تصویب شده سند توسعه و چشم انداز شیلات است. در این زمینه ما ۴۲ هزار هکتار از مزارع را برای کشت میگو شناسایی کرده ایم.

هدایت الله میرمرادزهی افزود: توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاه‌های ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی طرح‌هایی هستند که در چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده اند و می توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

میرمرادزهی در ادامه اظهار کرد: شیلات سیستان و بلوچستان امروزه ۷۰ درصد ماهیان صنعتی کشور را تأمین می کند و علاوه بر آن محصولات ما به کشورهای روسیه، امارات و چین صادر می شود و ‌علاوه بر اینها برداشت ماهیان غیر مأکول مثل‌ ماهی نعل اسبی، سلطان ابراهیم و ماهی مرکب و ...را هم در برنامه داریم که بیشتر صادر شود. از این رو بخش شیلات در سیستان و بلوچستان یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های مهم در توسعه و اشتغال است که در زمینه صادرات، غذای سلامت و تأمین مواد اولیه کارخانجات منطقه کاربرد دارد.

مدیرکل شیلات استان در ادامه بیان کرد: استان سیستان وبلوچستان با اهمیت‌ترین استان کشور در صنعت شیلات و آبزی پروری است، پهناورترین استان کشور با دارابودن ‌۳۲۰ کیلومتر مرز آبی قطب صید و صیادی، بهشت آبزی‌پروری ایران محسوب می‌شود.

وی گفت: سواحل سیستان وبلوچستان بهشت آبزی پروری ایران نیز هستند، چرا که به دلیل نزدیکی به خط استوا و درجه حرارت مطلوب در ۸ ماه از سال مناسب برای پرورش میگو هستند.

۴۶

کد خبر 1223918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =